Jak pomalować meble, żeby stały się ozdobą mieszkania?
DekoracjeMalowanie mebli to świetny pomysł na odświeżenie wyposażenia mieszkania i dodatków, które mamy od lat, ale też takich, które udało się kupić na targu staroci. Jak pomalować meble? Warto poznać kilka prostych sposobów, dzięki którym na nowo staną się ozdobą wnętrza.
Jak pomalować meble – od czego zacząć?
Zanim pomalujesz meble, powinieneś zrobić rozeznanie i sprawdzić, czy nadają się one do pomalowania. Jeśli stolik albo komoda mają dla ciebie wartość sentymentalną albo są antykami, rozważ najpierw ich renowację. W takiej sytuacji na pewno warto zachować oryginalny wygląd mebli. Malowanie jest działaniem spektakularnym, ale radykalnym, więc zastanów, jakie efekty chcesz uzyskać, zanim chwycisz za pędzel.
Jaką farbą pomalować meble?
Wybór farby zależy od tego, jaki mebel chcesz pomalować i jaki efekt uzyskać. Popularnymi farbami do malowania mebli są farby akrylowe. Rozcieńcza się je wodą, są przyjazne dla środowiska i szybko schną. Jeśli chcemy uzyskać wyjątkowo odporną na ścieranie powierzchnię, warto zastanowić się nad emalią. Minusem tej farby kiedyś zapach i długi czas schnięcia. Ale dzisiaj producenci proponują wodorozcieńczalne emalie do malowania mebli, które nie emitują przykrego zapachu i są w pełni bezpieczne dla osób ze skłonnościami do alergii.
Świetne efekty dają farby kredowe. Odświeżą sprzęty nadgryzione zębem czasu i nadadzą im piękne, matowe wykończenie. Szybko schną i są naprawdę łatwe w aplikacji – nie wymagają gruntowania ani szlifowania powierzchni. A jeśli brakuje ci dekoratorskiej smykałki, to sięgnij po gotowe szablony, które pozwolą udekorować ulubione przedmioty pięknymi wzorami. Farbami tablicowymi możesz pomalować drzwiczki szafki, fronty mebli oraz małe dodatki do domu. Tworzą na meblach matową powierzchnię, która wytrzyma wielokrotne przecieranie.
> Więcej na temat renowacji mebli przeczytasz w serwisie WerandaCountry.pl <
Jak pomalować szafę, szafkę i komodę?
Do malowania świetnie nadają się współczesne meble o gładkich powierzchniach. Wdzięczne są też starsze szafki i komody z drewna, bo nawet nieco podniszczone wciąż wydają się szlachetne. Właściwie każdy z producentów ma w ofercie farby przeznaczone do malowania mebli, więc jest w czym wybierać. Farby szybko wysychają i mają neutralny zapach, co ma szczególnie znaczenie w przypadku półek i szuflad, w których przechowujesz tekstylia kuchenne, ręczniki, bieliznę lub pościel.
Jeśli chcesz szybko odświeżyć wystrój wnętrza możesz pomalować tylko fronty szafki czy komódki. Będzie ciekawiej, gdy zdecydujesz się na dwa albo trzy kolory na jednym meblu. Barwy możesz dobrać na zasadzie kontrastu: jasne – ciemne, ciepłe – zimne albo wybrać dwa odcienie tego samego koloru, np. modnej zieleni. Pamiętaj, aby jaśniejszy, lżejszy optycznie kolor był na górze, a ciemniejszy na dole. Ciekawym, nieco zaskakującym pomysłem będzie też pomalowanie drzwiczek szafy i wewnętrznych półek w różnych kolorach – tak, jak na zdjęciu obok.
Szafę pomalowaną w jednym kolorze ozdobią eleganckie, mosiężne uchwyty, a szafeczkę kolorowe gałki. Do wykonania efektownych dekoracji na meblach możesz wykorzystać wspominane gotowe szablony. Potrzeba jedynie farb i pędzli, a możliwości kreacji pięknych wzorów są niemal nieograniczone. Natomiast jeśli chcesz nadać meblowi rustykalny charakter, możesz pokryć jego powierzchnię cienką warstwą farby i ozdobić go tzw. przecierką.
Jak pomalować stół i krzesła?
W salonie lub jadalni, w których dużo się dzieje, krzesła pomaluj na jednolity, stonowany kolor. Niech stanowią tło dla innych mebli i dekoracji. Jeśli chcesz zaszaleć i wnieść do domu trochę fantazji, to możesz poeksperymentować – wybierz odważny kolor, np. czerwony, żółty czy różowy albo pomaluj oparcie i siedzisko krzesła w innym odcieniu niż nóżki. Takie kolorowe krzesło może być pięknym akcentem we wnętrzu.
Oprócz pięknych, świeżych barw wodorozcieńczalne emalie mają też walory funkcjonalne – krzesła będą odporne na zarysowania i detergenty. Jeśli meble są tapicerowane, trzeba pamiętać o tym, by je dobrze zabezpieczyć zanim chwycisz za pędzel. Elementy, takie jak plecionki, dobrze będą wyglądały nawet bez malowania.
Malując stół i krzesła warto zdecydować się na jeden kolor lub zestaw kilku odcieni, które dobrze razem wyglądają, np. szarości i turkusy. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskasz wrażenie spójności, a meble będą wyglądały jak od kompletu, zwłaszcza jeśli krzesła różnią się stylem lub formą. Pomalowanie mebli w ten sam sposób świetnie je ujednolici.
> Przeczytaj także: Jak dobrać kolor ścian do podłogi? <
Malowanie stołu na biało
Duży stół w jadalni, jak i mały stolik kawowy w salonie możesz pomalować na biało. To świetne rozwiązanie do wnętrz w stylu prowansalskim, skandynawskim, ale też boho. Na biało można pomalować zarówno cały stół, jak i sam blat lub same nogi. W tym ostatnim przypadku drewniany blat dodatkowo ociepli wnętrze i doda mu przytulności. Wybierając farbę do malowania stołu zwróć uwagę na jakość – musi być trwała.
Jak pomalować meble – o czym trzeba pamiętać?
-
Najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać, jest nakładanie warstw w odpowiednich odstępach czasowych. Pozwól każdej warstwie farby dobrze wyschnąć zanim położysz kolejną.
-
Jak pomalować lakierowane meble? Zanim położysz farbę, konieczne będzie szlifowanie powierzchni. Zwiększy przyczepność farby i uchroni przed jej odpryskiwaniem w przyszłości.
-
Jak zmienić kolor mebli sosnowych? Jeśli potrzebujesz radykalnej zmiany, pomyśl o nasyconych barwach. Modnymi kolorami, które sprawdzą się prawie w każdym wnętrzu będą ciemna zieleń, ceglasta czerwień, granatowy lub niebieski. Ciemne barwy dla równowagi warto zestawić z jasnym odcieniem ścian.
-
Jak zabrać się za malowanie brązowych mebli? Jeśli są ciemne, warto po oczyszczeniu ich powierzchni pokryć je warstwą podkładu, tzw. bazy. Sprawi ona, że już pierwsza warstwa koloru będzie kryjąca, a pomalowana powierzchnia gładka.
-
Wzorami z gotowych szablonów możesz udekorować nie tylko blaty i fronty mebli, ale też ściany, drzwi oraz dodatki w domu.
-
Dodatki mają moc. Nawet prosty wieszak potrafi wprowadzić do wnętrza powiew świeżości. Wystarczy, że przemalujesz go na ciekawy kolor, np. złoty.
-
W poszukiwaniu nowego stylu możesz odświeżyć również inne elementy domowego wyposażenia, takie jak kaloryfery czy grzejniki.
Ultimate Gray i radosny Illuminating Yellow to odcienie roku 2021 według amerykańskiego Instytutu Pantone, wyroczni w dziedzinie kolorów. Pierwszy symbolizuje spokój, drugi – nadzieję. Może właśnie teraz odważysz się wprowadzić żółte i szare akcenty w swoim mieszkaniu?
> Zobacz także: Granatowa ściana – jak ją zaaranżować i jakie dodatki wybrać? <
Tekst: MW
Zdjęcia: archiwum werandy, materiały prasowe
Zdjęcia główne: Aranżacja marki Tikkurila, farby: Tikkurila Everal Aqua Matt 10 w kolorze J300 i Tikkurila Betolux Akva w kolorze V411; niżej: aranżacja w modnych kolorach English Yellow i Chicago Grey od Annie Sloan