Jak zrobić dekoracje na stół wielkanocny? Tu nie ma recept, a zasady, jeśli istnieją, to tylko po to, by z radością je łamać. Jedno wiadomo na pewno – wielkanocne stroiki I dekoracje to festiwal wiosny!
Dekorowanie domu na Wielkanoc
to najprzyjmniejszy pretekst do celebrowania budzącej się do życia przyrody. W roli dodatków, które ożywią (dosłownie!) świąteczne stroiki, idealnie sprawdzą się fanty z wiosennych spacerów. Gałązki z kwitnącymi, białymi pąkami, młode listki, leśny mech, młode hiacynty czy frezje, kwitnące w witrynie mijanej kwiaciarni – rozglądaj się za wiosennymi skarbami, które ukwiecą proste, świąteczne stroiki.
Pomysły na wielkanocne stroiki
To właśnie pozoru banalne kompozycje będą najpiękniejszym, wielkanocnym tłem. Wystarczy kilka wydmuszek, z których wykluje się przyroda – w końcu jajko to wlaśnie symbol odradzania się – i dodatków, które warto docenić pośród rzeczy pod ręką. W towarzystwie święconki i pisanek, niech wyjątkowo święci triumfy i porcelanowa filiżanka lub – zgodnie z trendem eko – wiklinowe gniazko w towarzystwie lnu albo tekturowa wytłaczanka, w której kupujemy jajka.
Równie dobrym tłem, co naturalne dodatki czy porcelana, są platerowane antyki i szkło. Nowoczesność, na przykład kolorowo barwione pisanki, łączy się tu z tradycją: lekkością szkła i klimatyczną patyną sreber. Wazony i patery dodadzą świątecznym dekoracjom wyjątkowego wdzięku. Pozwólmy dominować naturze. Niech, niczym angielski ogród, zarośnie dekoracyjne patery, mchem i paprociami.
> Zobacz także: 10 pomysłów na świąteczne dekoracje stołu wielkanocnego <
Dekoracje wielkanocne do zawieszenia lekkie jak puch
Ozdoby wielkanocne, które można zawiesić, są kwintesencją dekorowania domu. Zimą stroją ciężke gałązki iglaków, wiosną wolą delikatniejsze tło, czyli kwitnące lub suche gałązki eksponowane w wazonie. W tego typu dekoracjach lekkość jest najważniejsza. Jak ją wyczarować? Dekoracje wielkanocne w stylu skandynawskim to oszczędne, momochromatyczne kolory (biel, beż, szarość) kwiatów, pisanek lub ozdób w towarzystwie natury – na przykład gałązek lub wikliny. Kropka.
Styl glamour na Wielkanoc powinien prezentować się w nieco bardziej dekoracyjnych niż prosty dzban, polecany do stylu skandynawiskiego. Tu sprawdzą się połyskujące wazony o metalicznym zakończeniu i błyszczące srebrem dodatki. Na gałązki wieszamy komplety dekoracyjnych pisanek z połyskiem i ze szkła. Do tego białe piórka, by uzupełnić wrażenie lekkości.
Aranżacje wielkanocnego stołu
W te święta na stole najlepiej sprawdzą się styl tradycyjny, prowansalski i styl skandynawski. Pielęgnując sentyment do tradycji, warto postawić na biel obrusu, zastawy stołowej i uzupełnić ją również białym serwetami i koronkowymi akcentami. Całość uświetnią sztućce ze złotym wykończeniem oraz drobne dekoracje w kolorze złota z motywem kurczaczków, zajączków wielkanocnych lub jajek. Do tego (obowiązkowo!) gałązki wierzby z baziami lub naręcze bukszpanu.
Inną interpretacją tradycji są wielkanocne aranżacje z pominięciem obrusu – tłem dla zastawy są sęki starego, drewnianego stołu albo jego pomalowane na biało deski. Dekoracje wielkanocnego stołu mogą przywodzić na myśl wiosenną łąkę. Wystarczy wybrać jasnozielony komplet talerzy lub szkło stołowe w kolorze butelkowym, co nada lekkości nowoczesnej aranżacji. Zieleni na stole, szczególnie w okresie wielkanocnym, uroku dodadzą naturalne dodatki – wiklina i grubo tkana, naturalna juta.
Nowoczesność w wielkanocnej aranżacji stołu warto wyrazić poprzez stonowane szarości, które sprawdzą się najlepiej na stołach o surowym wykończeniu, na przykład na betonowej powerzchni albo lnianym, szarym obrusie. Świetnie będą wyglądać na nich kamionkowe talerze, ale monochromatyczność można też przełamać bielą. Najlepsze dodatki w tym zestawieniu to czarne akcenty, wydmuszki z nakrapianych jaj i pojedynczych gałązek z miętowozielonymi liśćmi eukaliptusa. Oszczędność i wyczucie smaku odpłaci się lekkością aranżacji stołu, który podkreśli to, co w święta najważniejsze – dobrą kuchnię i wspaniałą atmosferę.
> Zobacz też: Dekoracje wielkanocne przed domem <
Tekst: Alicja Szulczyk
Fot. materiały prasowe, Shutterstock