W maju bielą się nie tylko bzy – to czas, gdy dzieci w tradycji chrześcijańskiej przystępują do pierwszej komunii. Po uroczystości kościelnej przychodzi czas na świętowanie w domu lub w restauracji. Dekoracje komunijne na stół to nie wszystko – podpowiadamy, jak prawidłowo rozłożyć zastawę i serwety, by urządzić przyjęcie z klasą.
Ułożenie sztućców na stole
Prawidłowe ułożenie sztućców na stole to baza, do której dopiero można ewentualnie dodać dekoracje na stół komunijny. Pominięcie tego etapu to spora gafa. Tymczasem etykieta jest dość prosta. Pierwsza zasada: z lewej strony talerza kładzie się widelce, z prawej – noże i łyżki, z przodu – widelczyki i łyżeczki deserowe.
Kolejna reguła: sztućce są układane w takiej kolejności, w jakiej zostaną podane posiłki. Na początku serwuje się przekąski – widelec do sałatki musi znaleźć się na zewnątrz (z lewej strony, ponieważ to właśnie z lewej kładzie się widelce). Drugie danie to zupa – łyżka leży jako pierwsza pod ręką (po prawej stronie, jak wszystkie łyżki i noże).
Najwięcej trudności przysparzają sztućce deserowe. Układa się je osobno, przed talerzem. Widelczyk zwrócony jest w prawą stronę, natomiast łyżeczka – w lewą. Należy pamiętać, że do tortu używa się widelczyków, a łyżeczki służą do deserów płynnych lub półpłynnych, na przykład do lodów. Jeśli do zupy lub do innego dania będzie podawane pieczywo, talerz do chleba powinien znaleźć się u góry z lewej strony talerza, a nóż do masła – na nim. Podobnie z łyżeczką do herbaty, którą kładzie się wraz ze spodkiem i filiżanką.
Ustawienie szkła na stole
Szklanki i kieliszki można ustawiać na stole kaskadowo na skos lub w kształt trójkąta. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, kolejność wygląda następująco (od prawej): kieliszek do koniaku, do białego wina, do czerwonego wina, na szampana i szklanka na wodę. Pierwszy kieliszek ustawia się po prawej stronie talerza, a kolejne – do środka, do lewej (lekko w górę, by nie zahaczały o sztućce deserowe).
Jeśli po obiedzie będą serwowane gorące napoje, najbezpieczniej postawić je po prawej stronie talerza obiadowego. Filiżankę stawia się wraz ze spodkiem i łyżeczką.
Uwaga: sztućce i szkło dla osób leworęcznych ustawia się dokładnie odwrotnie niż zostało to opisane w artykule.
Dekoracje komunijne na stół z kwiatów
Po ustawieniu sztućców, przychodzi czas na rozłożenie dekoracji. Zawsze odpowiednie okażą się kwiaty (konkretne rośliny komunijne znajdują się w następnym podrozdziale). Świeże bukiety w eleganckich wazonach można przystroić okazjonalnymi, białymi wstążeczkami.
Dobrym pomysłem jest również umieszczenie kwiatów doniczkowych – koniecznie w białych osłonkach. Jeżeli takimi nie dysponujemy, doskonale w roli maskującej sprawdzi się krepina. Takie rośliny nie zostaną wyrzucone kilka dni po ceremonii i będą przynosić miłe wspomnienie przez długi czas.
W wersji klasycznej na stole stawia się jedną główną dekorację i kilka mniejszych. Jednak dziś można odejść od tego schematu. Równie zgrabnie prezentują się małe wazoniki z pojedynczymi kwiatami, stojące w szeregu między talerzami.
Warto znaleźć też miejsce dla kwiatów przy talerzykach gości, na przykład tuż obok sztućców lub we wstążeczce z serwetką. Więcej inspiracji roślinnych znajduje się w artykule: Eleganckie dekoracje z białych kwiatów.
Kwiaty i bukiety na stół komunijny
Jakimi kwiatami udekorować stół na pierwszą komunię? Oczywiście najlepiej świeżymi, nie sztucznymi. Do sezonowych, majowych roślin należą: konwalia, rumianek, stokrotka, tulipan, margerytka, frezja, róża i bez. Wszystkie kwitną w białych odmianach. Lepiej zrezygnować z lilii, ponieważ symbolicznie związana jest ze śmiercią i jest odpowiednia na pogrzeb, nie na dzień przyjęcia pierwszej komunii.
Kwiaty na stół komunijny nie muszą jednak być białe. To czas wiosny, majowy, dlatego wśród dekoracji może znaleźć się miejsce na kolorowe akcenty, na przykład na niezapominajki, które symbolizują pamięć oraz fiołki oznaczające skromność.
Dekoracje komunijne z serwetek
Serwetki zawsze znajdują się na stole – warto, by pełniły jednocześnie rolę dekoracji. Zarówno z tych papierowych, jak i z materiałowych można stworzyć origami – na przykład kwiaty lub zwierzęta. Na komunii zawsze są obecne dzieci, które z pewnością ucieszą się z wesołego akcentu.
Jeśli nie planujemy fantazyjnie składać serwetek, możemy obwiązać je wstążką, upiększyć kokardką lub kwiatem. Inspiracje - gotowe dekoracje komunijne na stół znajdują się w galerii zdjęć.
Wszystkich Czytelników, którzy wybierają się w tym roku na komunię, zapraszamy również do artykułu: Ptaszki na stół.
Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Shutterstock, Pixabay