rodzaje rolet

Jak udekorować i osłonić okna – rodzaje rolet okiennych

Aranżacje okien

Rolety pasują do nowoczesnych i klasycznych wnętrz, trzeba tylko dopasować je do stylu wnętrza. Mogą chronić przed słońcem i zdobić. Jaki rodzaj rolet okiennych wybrać: ekranowe, rzymskie, austriackie, a może plisy?

reklama
rolety rzymskie w kuchni
Rolety rzymskie w kuchni, Zdjęcie: Aneta Tryczyńska, Stylizacja: Anna Olga Chmielewska

Rodzaje rolet okiennych

Klimat się nam zmienia – w ostatnich latach coraz więcej mamy słonecznych dni, dlatego warto pomyśleć o przesłonach okiennych. Z jednej strony pełnią one rolę „naturalnej klimatyzacji” we wnętrzach, z drugiej służyć mogą ich dekorowaniu. Rolety okienne to temat rzeka. Można je dobrać do każdego typu okien oraz każdego stylu. Oto ich podstawowe rodzaje i zalety.

Rolety ekranowe

Są najmniej kłopotliwe w montażu i obsłudze. Składają się ze zwijanego pasma materiału. Typ wolnowiszący, montowany na ścianie ponad oknem nie pozwala na całkowite zaciemnienie pokoju (słońce wpada przez szczeliny między ścianą a roletą), ale za to oszczędza samo okno – to ważne, kiedy np. mamy stylowe okna i nie chcemy instalować rolet na nich.

A tak działa drugi typ – minirolety, które zwijają się do kasetek montowanych na ramach okna tuż nad szybami. Szczelnie przylegają wtedy do okien i radykalnie odcinają dopływ światła. Przydadzą się np. do pokoju małych dzieci albo naszej sypialni, szczególnie, kiedy mamy okna wychodzące na południe albo wschód, a nie jesteśmy rannymi ptaszkami.

> Przeczytaj także: Czym zasłonić okno? <

rolety ekranowe
Rolety ekranowe, MARCINDEKOR.COM.PL



Z zasady rolety ekranowe bardziej pasują do nowoczesnych, zwłaszcza minimalistycznych wnętrz, ale nie tylko. Mogą uzupełniać też okno z zasłonami, w pokoju urządzonym w klasycznym stylu. Możemy zastosować w takiej rolecie materiał z deseniem nawiązującym kolorystycznie do wnętrza albo wręcz użyć tego samego materiału co w zasłonach. Przy wyborze tkanin warto rozważyć ich odporność na promienie słoneczne. Dlatego wśród gotowych rolet ekranowych dominują materiały takie jak PCW, włókno szklane czy poliestry. Są bardziej odporne na blaknięcie czy uszkodzenia mechaniczne.
 

rolety rzymskie
Rolety rzymskie, tkaniny z kolekcji Mirella, dekoria.pl

Rolety rzymskie

To rolety na prowadnicach zwijane odcinkami i tworzące efektowne nawarstwienia. Te z wyższej półki, wzmocnione specjalnymi fiszbinami, tworzą równiutkie warstwy. Rolety rzymskie można dobrać zarówno do wnętrz stylowych, jak i nowoczesnych – kluczem jest wybór materiału i deseni. Podstawowymi zaletami rolet rzymskich są: wygoda użytkowania, elegancja (rolety te mogą z powodzeniem zastąpić nawet zasłony w oknach, a także firanki – jeśli będą wykonane z delikatnego i półprzezroczystego materiału), uniwersalne zastosowanie (nie potrzeba dużej ilości miejsca wokół okna do ich montażu) – mogą być montowane zarówno na suficie, jak i na ścianie. Roleta rzymska może być sznurkowa (jest zawieszona na szynie z rzepem) lub łańcuszkowa (rolki nawijające linki rolety są ukryte w aluminiowym profilu).

rolety austriackie
Rolety austriackie dodają wnętrzom elegancji, stylizacja i zdjęcie: Aneta Tryczyńska

Rolety austriackie

Mają wszyte pionowe taśmy i podnoszone są jak kurtyna w teatrze, tworząc na górze bujne, dekoracyjne udrapowanie, przypominające marszczenia sukni z dawnych epok. Rolety austriackie stosowane są przede wszystkim we wnętrzach stylowych. Często ich dolne fałdy wykończone są zdobnymi taśmami, pasmanteryjnymi, koralikami albo frędzelkami. Na dużych powierzchniach i przy ciężkich grubych tkaninach mają zamontowany elektryczny system do podnoszenia.

Wybierając tkaninę na roletę austriacką szytą na zamówienie trzeba pamiętać, że rodzaj splotu, grubość, gatunek i połysk tkaniny mocno wpływają na sposób udrapowania rolety po jej podciągnięciu. Ważne, żeby nie tworzyły ostrych, nieregularnych zagnieceń. Gdy mamy niewielkie okna duża ilość gęsto udrapowanej rolety może tworzyć przytłaczający efekt.

Żaluzje pionowe i rolety plisowane

Zasadniczo oba typy pasują bardziej do nowoczesnych wnętrz. Największą zaletą tych pierwszych, zwanych też verticalami, jest możliwość płynnego regulowania dostępu światła. Możemy określać kąt padania promieni słonecznych oraz całkowicie zaciemnić pomieszczenie. To dobre rozwiązanie także przy oknach na całą ścianę – można wtedy zapewnić pełna intymność takim pomieszczeniom. Poza tym nie zbierają kurzu tak jak zasłony czy firanki oraz nie trzeba ich prać.

rolety plisowane
Żaluzje plisowane pozwolą osłonić dowolny fragment okna, ANWIS.PL


Żaluzje i rolety plisowane zwijane są harmonijkowo, przy czym może się to odbywać w jednym lub w dwóch kierunkach – wtedy możemy w ciekawy sposób przesłaniać tylko wybrane fragmenty okien. Podnoszone za pomocą rączki w górę lub w dół rolety przydadzą się np. w kuchni. Wielką zaletą tego typu rolet jest też łatwość dostosowywania ich do nietypowych kształtów okien – podcinanych czy półokrągłych.

Zobacz więcej aranżacji okien z roletami w galerii zdjęć

Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcie główne: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA
, niżej ZDJĘCIE: KATARZYNA SELIGA-WRÓBLEWSKA, MARCIN WRÓBLEWSKI/FOTOMOHITO/HOMPICS

Zdjęcia: archiwum Werandy, materiały prasowe