Pomysły na okno bez firanek – 9 sposobów, jak modnie ozdobić okno i skutecznie osłonić się przed słońcem
Aranżacje okienNie musimy już wieszać klasycznych firanek. Jest wiele innych sposobów na zasłonięcie okna. Jak więc przyciemnić pomieszczenie i ochronić się przed wzrokiem sąsiadów? Oto dziewięć pomysłów na okno bez firanek!
1. Pomysł na okno bez firanek – klasyczna roleta w oknie
Najprostsza forma przesłaniania okna to tkanina zrolowana na drążku, którą spuszczamy po zmroku i odcinamy się od zewnętrznego świata.
Jej największą zaletą jest to, że zajmuje minimalną ilość miejsca w porównaniu z powiewającymi firankami, które przy otwartym oknie i lekkim przeciągu mogą przeszkadzać, zwłaszcza jeśli powieszone są w niedużej kuchni. Roleta załatwia sprawę i w dodatku może być prawdziwą ozdobą wnętrza, jeśli wybierzemy piękną tkaninę, dopasowaną do kolorystyki wnętrza czy innych tkanin, np. tapicerki poduszek czy krzeseł.
anniesloan.com/pl
Przeczytaj też: Pomysł na parapet – co na nim postawić, by był ozdobą wnętrza?
2. Co powiesić w oknie zamiast firanek – rolety rzymskie i austriackie
Roleta rzymska to od lat jeden z najpopularniejszych i bardzo eleganckich sposobów przesłaniania okna. Jej mechanizm polega na zwijaniu tkaniny tak, że tworzy regularne zdobne marszczenie. Może być wykonana z rozmaitych materiałów, tkanin gęsto tkanych lub delikatnych, ażurowych albo np. z bambusa.
Roleta rzymska pozwala w efektowny sposób modelować dostęp światła i tworzy ładną draperię na każdej wysokości, podobnie jak roleta austriacka, która jest jeszcze bardziej ozdobna. Tutaj, dzięki wszytym pionowym troczkom, tkanina tworzy bufiaste marszczenia. Pasuje do wnętrz klasycznych. Obie rolety możemy zgrać z innymi tkaninami w domu, zwłaszcza, jeśli szyjemy je na zamówienie.
stitched.co.uk
3. Zazdrostka – pomysł na okno bez firanki
Czym zasłonić okno, gdy nie lubimy pełnowymiarowych firanek? Jeśli chcemy jednocześnie zasłonić część okna kuchennego i zarazem je ozdobić, to wybierzmy klasyczną zazdrostkę. Koronkowa, zawieszona na troczkach doda wnętrzu romantyzmu.
Zazdrostki zawieszamy najczęściej w połowie wysokości okna. Możemy nadać im formę rolety rzymskiej czy austriackiej – wtedy, wedle potrzeby, zazdrostkę spuszczamy np. tylko wieczorami.
loberon.pl
Zobacz też: Kolorowe okna, schody i drzwi – modna stolarka odmieni wnętrze nie do poznania!
4. Co powiesić w oknie zamiast firanki – tylko zasłony
Jeśli nie przepadamy za firankami w oknach, a nie chcemy rezygnować z zasłon, możemy wybrać takie, które będą ciekawą i oryginalną ozdobą pomieszczenia.
Zamiast zakon wtapiających się w tło (np. zbliżonych do koloru ścian), powieśmy coś kontrastowego, ożywiającego wnętrze. Kilka zasłon wiszących w regularnych odstępach od siebie podwyższy optycznie wnętrze. Możemy uszyć zasłonę z tego samego materiału co obicie fotela – to najprostszy sposób na odświeżenie pokoju. Pamiętajmy przy tym o długości zasłon – wiszące nad podłogą nie wyglądają elegancko. Takie które się na niej opierają, są efektowniejsze i można je ładnie udrapować.
missonihome.com
5. Żaluzje i shuttersy
Pozwalają na całą gamę sterowania natężeniem światła w domu. Żaluzje mogą być zwijane do góry – wtedy odsłaniamy całkiem okno albo częściowe – przymocowane do prowadnic mogą być przesuwane w górę i w dół, w zależności od wysokości padających promieni słonecznych. To ważne zwłaszcza dla pomieszczeń wychodzących na wschód i zachód (kiedy słońce zniża się do horyzontu i może mocno razić), a szczególnie istotne, jeśli w takim pomieszczeniu pracujemy przy biurku.
W przypadku shuttersów, czyli okiennic wewnętrznych, natężeniem światła możemy sterować nie tylko regulując odchylenie lameli, ale też – jeśli nie są zamontowane na sztywno – otwierać je harmonijkowo. Shuttersy przywodzącą na myśl domy na Południu. Pozwalają stworzyć wrażenie przytulności bez stosowania tkanin we wnętrzach i dają ciekawe efekty świetlne. Można dopasować je także do nietypowych wykrojów okien, np. na poddaszu.
anwis.pl
6. Czym zasłonić okna – wertikalami (żaluzjami pionowymi)
Wertikale to odmiana żaluzji, w których lamele nie są poziome, tylko pionowe. Średnio szerokość lameli waha się między 65 a 10 mm. Mogą być wykonane z rozmaitych materiałów: PCV, aluminium lub z tkanin. Dwa pierwsze materiały najbardziej sprawdzają się w biurach, a tekstylia – w domach.
Wertikale najlepiej wyglądają w dużych pomieszczeniach. Można sterować stopniem ażurowości albo zsuwać je tak jak zasłony. Istnieją żaluzje pionowe ze specjalnymi powłokami antyrefleksyjnymi, które odbijają promienie słoneczne. To ważne w pokojach o dużych przeszkleniach – zapobiegają wówczas ich przegrzaniu.
roletko.pl
7. Czym osłonić okno – zasłonami panelowymi
To zasłony przymocowane do prowadnic, wykonane ze sztywnego materiału lub usztywnionej tkaniny (z obciążnikiem przy dolnej krawędzi), które można przesuwać jak ekrany. Ich zaletą w stosunku do klasycznych zasłon jest to, że zajmują mniej miejsca (nie ma draperii) oraz – jeśli mają więcej elementów nakładających się na siebie – pozwalają tworzyć ciekawe efekty i sterować stopniem zaciemnienia całego pomieszczenia lub jego części.
Zasłony panelowe z transparentnych materiałów przypominają nieco firanki, ale poprzez brak udrapowania bardziej pasują do nowoczesnych wnętrz.
micasia.pl
8. Naklejki na szybę – pomysł jak ozdobić okno bez firanki
Specjalne folie i naklejki to prosty sposób na dyskretne przesłonięcie szyby bez jakiegokolwiek montowania dodatkowych elementów. Można je zastosować na całą szybę (niezastąpione w mieszkaniach parterowych) albo tylko na część – przypominają wtedy zazdrostki.
Naklejki na szybę mogą praktycznie nie zabierać światła, a tylko zmatowić szybę – ma to często zastosowanie w toaletach i łazienkach. Bywają naklejki połitansparentne albo do złudzenia imitujące witraże – będą ciekawą dekoracją okna bez firanki. Nadają się do klasycznych wnętrz, np. kuchni w stylu angielskim.
marka Artscape, amazon.pl
Zobacz też: 10 dekoracji do domu, które szybko odmienią każde wnętrze
9. Jak ozdobić okno bez firanek – rośliny i dekoracje na parapecie
Częściową czy symboliczną zasłonę okna mogą stanowić też… rośliny doniczkowe, kwiaty w wazonach, rzeźby, dekoracyjne lampiony oraz inne ozdoby.
To pomysł dobry, jeśli dysponujemy bardzo szerokimi parapetami (np. w starych kamienicach o grubych murach). Zasłonięcie zasłonami, firanami czy roletami tak głęboko osadzonego okna powoduje wyraźne optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Natomiast ustawienie roślin stanowi pewną osłonę przed niechcianym wzrokiem, a nie tworzy sztywnej kurtyny.
Zobacz też: Jak wybrać kwiaty doniczkowe na parapet? Który parapet jest dobry dla jakich roślin?
Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: aranżacja marki johnlewis.com, niżej: aranżacja marki loberon.pl
PODANE LINKI TO WSPÓŁPRACA REKLAMOWA