Okno w pokoju dziecka – aranżacje, inspiracje, porady i pomysły na dekoracje okna w pokoju dziecięcym
Aranżacje okienAranżacja okna w pokoju dziecka to kwestia estetyki i funkcjonalności. Zobacz, jak z pomysłem udekorować okno w pokoju dziecięcym, by zadbać o klimat i komfort małego użytkownika. Oto najciekawsze inspiracje na dekoracje okienne w pokoju malucha i nastolatka.
Okno do pokoju dziecka – jak je zaaranżować? Zadbaj o odpowiednie dekoracje okna
Aranżacje okien to ważny element dekoracji wnętrza nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w pokoju dziecka. Aranżacja okna w pokoju dziecięcym to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i funkcjonalności.
Dekoracje okienne musisz dobrać do stylu wnętrza, ale także do wieku twojej pociechy. Wybierając odpowiednie materiały i dodatki, możesz stworzyć przyjazne, bezpieczne i inspirujące miejsce dla najmłodszych i trochę starszych dzieci. Pamiętaj, że już kilkulatki, a szczególnie dzieci w wieku szkolnym i nastolatki, warto włączyć w proces dekorowania, co pozwoli im na wyrażenie własnej kreatywności oraz sprawi, że będą czuły się w swoim pokoju wyjątkowo i „u siebie”.
Zobacz też: Aranżacje okna w salonie – inspiracje, przykłady, porady. Poznaj sposoby na modny wystrój okien w pokoju dziennym
Dekoracje okna w pokoju dziecka – wybierając je pamiętaj o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo dziecka to kluczowy aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy aranżacji okna w pokoju maluchów. Na co warto zwrócić uwagę?
-
Unikaj długich sznurków i łańcuszków: Mogą stanowić zagrożenie. Do pokoju dziecięcego warto wybierać rolety i żaluzje z mechanizmem bez sznurków.
-
Zadbaj o stabilne mocowanie: Upewnij się, że wszystkie elementy dekoracyjne są solidnie zamocowane i nie mogą łatwo spaść. Zrezygnuj z delikatnych dekoracji, które małe łapki mogą łatwo zerwać.
-
Pamiętaj o ochronie przed upadkiem: Jeśli szyba znajduje się nisko albo dziecko ma szanse się wdrapać na parapet, zamontuj blokady, które uniemożliwią mu otwarcie okna samodzielnie.
Aranżacje okna w pokoju dziecięcym – jakie materiały wybrać na zasłony i rolety?
Materiały, z których wykonane są zasłony czy rolety, powinny być zrobione z przyjaznych dla dzieci tkanin, łatwe w utrzymaniu czystości i zapewniać odpowiednie zaciemnienie. Wybieraj zatem:
-
Tkaniny naturalne: Najlepiej sprawdzą się bawełna czy len, ponieważ są przewiewne i łatwe do prania, a także trwałe.
-
Materiały antyalergiczne: Jeśli masz w domu małego alergika, pomyśl o tkaninach antyalergicznych, które nie zbierają kurzu i są bezpieczne dla dzieci z alergiami. Na rynku znajdziesz ich spory wybór.
-
Kolory i wzory: Wybieraj jasne, stonowane kolory oraz wzory, które rozweselą pokój, ale nie będą przytłaczające. Dzieci często zmieniają swoje upodobania, więc neutralna baza z możliwością łatwej wymiany dodatków jest doskonałym rozwiązaniem.
Sprawdź też pomysły na dekoracje okien w małych wnętrzach w artykule: Aranżacje małych okien – inspiracje, przykłady, porady
Funkcjonalne rozwiązania, które sprawdzą się w dziecięcym pokoju
Zadbaj o kontrolę światła, podobie jak w przypadku aranżacji okna w sypialni. Jeśli twoje dziecko budzi się wraz ze wschodem słońca, a ty wolisz, żeby latem pospało nieco dłużej, postaw na zaciemniające rolety. Rolety dzień-noc lub zaciemniające zasłony pozwolą też na regulację ilości światła wpadającego do pokoju w porze drzemki maluchów. W przypadku starszych dzieci, jest to mniej ważne, a ty masz większe pole do popisu.
Jeśli mieszkacie obok ruchliwej ulicy warto pomyśleć o zasłonach z grubszego materiału, które choć trochę wytłumią hałas z zewnątrz.
Pamiętaj, że już przedszkolaki lubią robić wszystko same, dlatego mechanizmy podnoszenia i opuszczania rolet czy odsłaniania zasłon powinny być proste w obsłudze, aby mogły z nich korzystać samodzielnie.
Okno w pokoju dziecka aranżacje – jakie dekoracyjne akcenty wybrać do pokoju malucha?
Dekoracje okienne w pokoju dla dziecka mogą stać się wspaniałą częścią całego wystroju. Pomysłów jest całe mnóstwo!
-
W pokoju młodszych dzieci sprawdzą się naklejki okienne – są kolorowe, można je łatwo usunąć i zmienić. To świetny sposób na sezonowe dekoracje wnętrza dla naszej pociechy, np. letnie czy świąteczne lub wprowadzenie ulubionych postaci z bajek.
-
Klasyczne rozwiązania to rolety rzymskie, firanki lub zasłony m.in. z motywami bajkowymi, zwierzęcymi, roślinnymi albo innymi kolorowymi wzorami. Wprowadzą do pokoju dziecięcego element zabawy i fantazji, dodadzą stylizacji lekkości.
-
Jeśli chcesz zrezygnować z zasłon, rolet czy firanek, zdecyduj się na ozdobne zawieszki, np. w kształcie gwiazdek czy chmurek, które dodadzą okiennej dekoracji uroku i ciepła.
-
Jeśli nie chcesz nic wieszać w oknie, możesz postawić figurki czy zabawki na parapecie, a jeśli okno wyposażone jest w miejsce do siedzenia, położyć tam kolorowe poduszki w zabawnych wzorach. W ten sposób zapewnisz maluchowi ulubioną bazę do zabawy. W pokoju nastolatka stworzysz tam kącik do czytania książek.
-
Modną dekoracją w przypadku aranżacji okna w pokoju dziewczynki (ale nie tylko!) są ledowe światełka czy cotton balls zawieszone wokół ramy okiennej. Dodają klimatu i stworzą wyjątkowy, baśniowy nastrój.
Udekoruj okno w pokoju twojego dziecka spójnie z resztą wnętrza
Niezależnie czy chodzi o aranżacje okna w kuchni, salonie czy dziecięcym pokoiku, warto zadbać, by dekoracje okienne harmonizowały z resztą wystroju. Oto kilka pomysłów, jak to osiągnąć:
-
Dopasuj kolory zasłon i rolet do kolorystyki ścian oraz mebli. Spójna paleta barw stworzy wrażenie ładu, komfortu, harmonii.
-
Jeśli pokój ma określony motyw przewodni, np. kosmiczny czy leśny, warto postawić na dekoracje okienne, które będą nawiązywały do danego tematu.
-
Zróbcie to po swojemu. Wspólnie ze swoim dzieckiem wybierz dekoracje okienne. Jeśli lubi Gwiezdne wojny, możesz powiesić w oknie zasłony z takim motywem albo złożone małe stateczki z klocków Lego zawieszone na żyłce. Jeśli kocha koty, wybór tkaniny na rolety w kocie łapki czy zwierzęce sylwetki będzie jak najbardziej na miejscu. Dzięki temu mały człowiek poczuje się bardziej związany z własnym pokojem.
Tekst: Agnieszka Wójcińska
Zdjęcia: Press Loft, archiwum wydawnictwa
Zdjęcia na otwarcie: Projekt wnętrza – Kamila Waglewska i Magda Erlandsson, Studio Inaczej, fot. YASSEN HRISTOV, STYLIZACJA: STUDIO INACZEJ oraz Circu