Galeria Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zaprasza na wystawę prac malarskich Zbysława Marka Maciejewskiego.
Zbysław Marek Maciejewski – malarz na wskroś nowoczesny, zachowujący zarazem pełen szacunek do klasycznie pojmowanego malarstwa jako sztuki rzeczywiście pięknej. W twórczości czuł się zawsze człowiekiem wolnym, niezależnym i wiernym samemu sobie. Nie ogłaszał manifestów, nie zabiegał o względy krytyków sztuki i dziennikarzy. Nie interpretował swoich dzieł. To zadanie pozostawiał widzowi. Powtarzał często, że malarstwo jest sztuką milczenia. Malowanie obrazu traktował jak solidne przygotowanie aktora do występu na scenie, na której musi dać z siebie wszystko, by wywołać aplauz widowni. Emocje wyznaczały jego temperament kolorystyczny w obrazach, umysł – logikę, precyzję, perfekcję prowadzonej linii w rysunku. O procesie twórczym powiedział kiedyś: „Emocja niesie, cierpliwość rodzi się po drodze”.
Jego sztuka to dwa przeplatające się nurty. Jeden z nich – studyjny obejmuje obrazy na płótnie i rysunki wymagające niezwykłej dyscypliny, skupienia i katorżniczej pracy; drugi – prace na papierze, spontaniczne, malowane w naturze, w czasie wyznaczanym przez zmienne właściwości światła umykającego dnia.
Tryumfalny marsz przez państwowe i prywatne salony sztuki rozpoczął w 1973 roku swą pierwszą indywidualną wystawą zorganizowaną w Muzeum Teatralnym w Krakowie. Dzięki niej powrócił znowu do Akademii, zasilając grono jej pedagogów. Jego osiągniecia artystyczne szybko wyznaczały kolejne szczeble awansu. Najmłodszy student w Akademii już jako nauczyciel w 1989 roku został także najmłodszym wśród malarzy profesorem belwederskim.
W salonach warszawskich pokazał swoje malarstwo prawie ćwierć wieku temu w Galerii Kordegarda (1991) i w Galerii A. B. Wahl (1995). Trudno ogarnąć zasięg tematyczny jego dzieł. Wielkie płótna tworzą galerię pięknych kobiet, ludzi kultury, autoportretów. Niczym na scenie teatru występują aktorzy uwikłani w przedziwne relacje, pełne zagadek dążenia ludzkie, zaś mali bohaterowie odgrywają rolę władców. W innych scenach zagubione księżniczki, dziecięce igraszki, korowody i taneczne kręgi, skupiają uwagę, prosząc o odkrycie tajemnic ich bytu.
Pokaźny dział jego prac to erotyki „ogród rozkoszy ziemskich” – obrazy pożądania i ekstatycznych uniesień. W dialogu z naturą nasz strażnik piękna, mistrz światła i koloru tworzy jak kompozytor. Jego płótna zapełniają pełne blasku i wyszukanej kolorystyki ogrody, portrety kwiatów, krzewów i drzew. Te pełne emocji barwne symfonie lub drobne etiudy emanują energią, angażują. Bo Maciejewski rozdaje optymizm. A widzowie wpraszają się do jego ogrodów, znajdują w nich ukojenie, przeżywają swoiste katharsis z udręki, beznadziei i szarzyzny życia.
Czas trwania wystawy: 25 stycznia 2018 – 4 marca 2018
Galeria Opera czynna jest od czwartku do soboty w godzinach 10.00-17.00. Wstęp wolny.
Wejście przez hol kas przedsprzedaży. Dla widzów na godzinę przed spektaklem oraz w czasie przerw.