Mistrzowie polskiej fotografii

Zaproszenia

Wernisaż: 10.10.2014, godz. 19.00
Wystawa: 10-26.10.2014
Wieczór Kolekcjonerski: 19.10.2014, godz. 18:00
Aukcja: 26.10.2014, godz.19.00

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa
Organizatorzy: FotografiaKolekcjonerska.pl przy współpracy Artinfo.pl i Domu Aukcyjnego Rempex


Już 10 października w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie rozpocznie się wystawa 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Będzie to okazja, aby w jednym miejscu i czasie zobaczyć dzieła mistrzów polskiej fotografii. Ekspozycję zakończy aukcja wszystkich zdjęć zaplanowana na 26 października br.

Każda edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska stwarza możliwość obcowania z wyjątkowymi dziełami, które powstały na przestrzeni kilkudziesięciu lat. To okazja do poznania różnorodnej interpretacji świata i odmiennych form wykorzystania fotografii. Obok zdjęć ikon polskiej fotografii, jak Edward Hartwig czy Tadeusz Rolke, można zobaczyć również prace młodych autorów odnoszących światowe sukcesy, jak Karolina Breguła, Rafał Milach, czy Kacper Kowalski. Niekwestionowaną „gwiazdą” dwóch ostatnich edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska był Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Dzieła artysty są cenione przez kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Podczas aukcji 12. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska to właśnie dwa zdjęcia jego autorstwa - „Zastrzyk narkotyczny” z 1931 roku, uzyskały najwyższą cenę. Fotografie sprzedano za kwotę 68 000 złotych. Także i tym razem, choć z niemałym trudem, udało się pozyskać pracę z dorobku tego cenionego twórcy. Będzie to „Przerażenie wariata” z 1931 r.

Podczas wystawy przedaukcyjnej zaprezentujemy również między innymi niezwykle rzadkie odbitki wybitnego polskiego piktorialisty, Tadeusza Wańskiego, unikatowe wczesne prace Pawła Pierścińskiego, czy słynne zdjęcie Ryszarda Horowitza „Nedda”. Z okładki kultowej już książki Edwarda Hartwiga „Fotografika”, pochodzi zdjęcie ukazujące córkę artysty, Danutę. Będzie można zobaczyć pracę Chrisa Niedenthala wykonaną w ZSRR, która znajdzie się w jego najnowszej książce, dostępnej na rynku jesienią br. Przypomnimy prace Ireneusza Zjeżdżałki, którego już 6. rocznica śmierci minęła w tym roku. Powrócimy do twórczości Zofii Rydet poprzez prace z najważniejszych serii w jej twórczości, jak „Mały człowiek”, „Świat uczuć i wyobraźni”, czy „Zapis socjologiczny”. Ciekawą propozycją będzie też zestaw 6 współczesnych odbitek z nowatorskiego cyklu Fortunaty Obrąpalskiej z 1948 r. zatytułowanego „Dyfuzja w cieczy”.

Wystawa tradycyjnie zakończy się aukcją, która w tym roku znalazła się w programie towarzyszącym festiwalowi Warsaw Photo Days.

Bieżące informacje dotyczące wystawy, aukcji oraz wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronach http://www.fotografiakolekcjonerska.pl oraz  http://www.artinfo.pl

Tekst: materiały prasowe

reklama