Wyjątkowa wystawa Edgara Degasa po raz pierwszy w Polsce
ZaproszeniaPonad 70 rzeźb z brązu jednego z najwybitniejszych artystów w historii pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Prace Edgara Degasa można oglądać w najbardziej prestiżowych instytucjach, jak nowojorska MoMA, National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Musée d'Orsay w Paryżu. Teraz po raz pierwszy pojawią się w Polsce. Od 28 października zapraszamy na wystawę, a 10 listopada na aukcję, w czasie której obiekty zostaną zlicytowane.
Edgar Degas – jeden z najwybitniejszych światowych artystów
Edgar Degas w swoim ouvre miał wiele scen rodzajowych i portretów, ale zasłynął szczególnie obrazami i rzeźbami przedstawiającymi baletnice. Rzeźbą zajął się około 1860 roku. Tworzył głównie w wosku, w jego pracowni powstawały też kompozycje terakotowe. Żadna figura z brązu nie została odlana za życia artysty. Artysta publicznie pokazał tylko jedną rzeźbę. Było to w roku 1881 podczas VI wystawy impresjonistów w Paryżu. Jego najbardziej znana realizacja, przedstawiająca 14-letnią tancerkę, wywołała wówczas falę krytyki i skrajne opinie publiczności. Dzisiaj tę słynną rzeźbę możemy zobaczyć w National Gallery of Art w Waszyngtonie.
Po śmierci Degasa, wykonawcy jego testamentu odnaleźli w rezydencji na paryskim Montmartre około 150 prac artysty, w tym również woskową wersję 14-letniej tancerki. Zapadła decyzja o odlaniu brązów. Najwcześniejsze wersje odlewów rzeźb Degasa wyszły z pracowni Hébrard. Po zakończeniu jej działalności odlewaniem rzeźb z brązu zajęła się odlewnia Valsuani. Początkowo wykorzystywała ona dawne formy.
Wyjątkowa wystawa Edgara Degasa po raz pierwszy w Polsce
W latach 80. XX w., w atmosferze skandalu, światło dzienne ujrzał nieznany dotąd zestaw gipsowych odlewów rzeźb twórcy. To właśnie 74 figury wykonane według form z tego zestawu pojawią się na pierwszej i największej w Polsce wystawie poświęconej rzeźbiarskiej twórczości Edgara Degasa.
Wśród nich zobaczymy najsłynniejszą kompozycję artysty przedstawiającą młodą uczennicę baletu Opery Paryskiej, Marie van Goethem. Dziewczyna wraz z rodziną mieszkała na paryskim Montmartre, kilka domów od pracowni Degasa. Wielokrotnie pozowała artyście, który rysował, malował i rzeźbił jej podobiznę. Na wystawie pojawią się również inne wyjątkowe figury tańczących i ćwiczących baletnic, postaci kobiet wykonujących pielęgnacyjne rytuały, a także rzeźby koni oraz sylwetki dżokejów.
Pierwszy zestaw brązów trafił w 1929 roku do zbiorów Metropolian Museum of Art w Nowym Jorku. W 2015 roku w londyńskim Sotheby’s za rzeźbę 14-letniej tancerki z odlewni Hébrard zapłacono 25 milionów dolarów. Odlewy Valsuani po latach sporów są traktowane jako pełnoprawne i oryginalne prace wykonane na podstawie dzieł artysty. Stan ten ukonstytuowały liczne wystawy prezentujące dzieła – chociażby w Ermitażu w Sankt Petersburgu czy w Instytucie Sztuki Nowoczesnej w Walencji. Dziś to jedne z najbardziej poszukiwanych rzeźb na rynku sztuki.
Zapraszamy na wystawę do DESA Unicum już od 28 października. 10 listopada o godz. 19:00 rzeźby zostaną zlicytowane.
Więcej informacji: desa.pl
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: Mała czternastoletnia tancerka (La Petite Danseuse de 14 ans), niżej: rzeźba Danseuse, arabesque ouverte sur la jambe droite, le bras gauche en avant.