rynek pierwotny czy wtórny jakie mieszkanie wybrać

Rynek pierwotny czy wtórny – jakie mieszkanie wybrać?

Zaproszenia

Rynek pierwotny czy wtórny – to jeden z najważniejszych dylematów dla osób planujących zakup mieszkania. Poszukujesz nieruchomości w stolicy? Warszawa to dynamicznie rozwijające się miasto! Znajdziesz tu mieszkania na miarę swoich potrzeb zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

reklama

Rynek pierwotny, a wtórny – wady i zalety

Rynek wtórny to obszar, na którym dostępne są już istniejące nieruchomości. Dla osób ceniących sobie urok historycznych budynków i sprawdzonych lokalizacji rynek wtórny może być atrakcyjną opcją. Mieszkania na rynku wtórnym są dostępne od razu, co jest szczególnie korzystne dla osób, które szukają natychmiastowego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że starsze mieszkania mogą wymagać remontów i modernizacji, co związane jest z dodatkowymi kosztami.

Rynek pierwotny to obszar, na którym deweloperzy budują nowe inwestycje od podstaw. Są to unikalne projekty mieszkaniowe, które uwzględniają najnowsze trendy i standardy. Przeszklone elewacje, zieleń wokół budynków oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne to tylko niektóre z cech wyróżniających oferty mieszkań na rynku pierwotnym. Jeżeli chodzi o minusy – nowe mieszkania często są droższe niż te dostępne na rynku wtórnym, ze względu na zastosowane nowoczesne technologie takie jak: panele fotowoltaiczne czy system smart home, a także na jakość zastosowanych materiałów. Należy też uwzględnić czas oczekiwania na proces budowy i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń.

Wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym zależy od indywidualnych preferencji, budżetu oraz czasu. Szukasz mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie? W projektach Skanska znajdziesz nowoczesne mieszkania i lokale usługowe.

Rynek wtórny vs. pierwotny – jak wygląda sytuacja w Warszawie?

Po podjęciu decyzji o zakupie własnego mieszkania stajesz przed kolejnym trudnym wyborem – czy zdecydować się na rynek pierwotny, czy wtórny? Internet obfituje w ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań z drugiej ręki, a także kusi ofertami deweloperów. Kluczowym czynnikiem podczas wyboru jednej z opcji będzie cena.

Różnice w cenach, a oczekiwania na rynku wtórnym i pierwotnym

Chociaż ceny zarówno nowych, jak i używanych mieszkań w Warszawie utrzymują tendencję wzrostową, oczekiwania deweloperów i osób sprzedających mieszkania z drugiej ręki kształtują się w odmiennych kierunkach. Warto spojrzeć na dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny. Średnie różnice między cenami ofertowymi a cenami transakcyjnymi mieszkań w Warszawie w IV kwartale 2021 roku wyniosły 18% dla rynku wtórnego i nieco poniżej 2% dla nowych mieszkań. W przypadku rynku pierwotnego różnica pomiędzy średnimi cenami ofertowymi a cenami transakcyjnymi stopniowo maleje, podczas gdy na rynku wtórnym oczekiwania sprzedających coraz bardziej rozchodzą się z faktycznymi kwotami transakcyjnymi.

Popyt na nieruchomości w Warszawie na rynku pierwotnym

Jak pokazuje raport CBRE w III kw. 2023 roku na warszawskim pierwotnym rynku mieszkaniowym można zaobserwować nadwyżkę popytu nad podażą. Dostępna oferta maleje i następuje przewaga liczby sprzedanych mieszkań nad wprowadzonymi do sprzedaży po raz pierwszy. Na niedobór podaży wskazuje także relacja pomiędzy łączną liczbą dostępnych mieszkań a bieżącą sprzedażą a aktualną a aktualną dynamiką sprzedaży.

Na koniec III kwartału 2023 roku w Warszawie znajdowało się 10 258 nieruchomości na sprzedaż, co jest najniższą wartością od kilkunastu lat. Jeśli spojrzymy tylko na wyniki sprzedażowe z ostatnich sześciu miesięcy, obecna oferta wystarczyłaby na około pół roku sprzedaży. Jednak w warunkach zbliżonych do równowagi rynkowej, wskaźnik ten zbliża się nawet do roku. Ta sytuacja pokazuje, że warszawski rynek nieruchomości jest w stanie wyraźnej nierównowagi – stąd rosnąca potrzeba wprowadzenia nowych inwestycji mieszkaniowych.

Zmiany na rynku pierwotnym w Warszawie – poznaj innowacyjne projekty

Deweloperzy odpowiedzieli na rosnące zapotrzebowanie, poszerzając ofertę dostępnych lokali na sprzedaż. W trzecim kwartale 2023 roku uruchomili sprzedaż 4 762 mieszkań, co przewyższało łączną liczbę mieszkań wprowadzonych na rynek w dwóch poprzednich kwartałach.

Na ożywienie rynku mieszkaniowego znacząco wpłynęła rządowa inicjatywa „Bezpieczny kredyt 2%”, która oferuje atrakcyjne warunki kredytów hipotecznych. Program uruchomiony 1 lipca 2023 roku zmobilizował nabywców do wcześniejszych rezerwacji mieszkań, a także przyspiesza decyzje zakupowe tych, którzy obawiają się wzrostu cen.

Szukasz nowoczesnych nieruchomości na sprzedaż na rynku pierwotnym w Warszawie? Sprawdź ofertę od Skanska! Znajdziesz tam projekty wyróżniające się innowacyjnym podejściem do budownictwa, tj. Stilla w dzielnicy Warszawa Włochy, Park Skandynawia na Pradze-Południe czy Holm House 5 – unikalna architektonicznie wyspa w sercu Mokotowa.

Artykuł sponsorowany