nów nowe rzemiosło

Nów. Nowe Rzemiosło – powraca w wielkim stylu. Zapraszamy na wystawy polskich rękodzielników!

Zaproszenia

Rzemiosło jest na fali! I oby jak najdłużej. Rzeczy unikalne, ręcznie robione, ze szlachetnych materiałów, tradycyjnymi metodami, są piękne i ponadczasowe. Zostaną z nami na długo, by nadawać wnętrzom niepowtarzalny charakter i styl. W Warszawie otworzyły się aż trzy wystawy polskich rękodzielników skupionych wokół stowarzyszenia Nów Nowe Rzemiosło. Warto je zobaczyć!

reklama

Moda na rzemiosło

Tak zwana sztuka przez duże "S" od zawsze spychała rzemiosło na niższy poziom, uznając za sztukę niższą, stosowaną, dekoracyjną. Dziś to się zmienia. Żyjemy w czasach, w których rynek nasycony jest wyrobami pochodzącymi z masowej produkcji. Tym chętniej z zalewu seryjnie wytwarzanych przedmiotów wyławiamy perełki – ręcznie wyrabiane, często przy użyciu dawnych, zapomnianych technologii, rzeczy unikatowe, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju.

Polscy rzemieślnicy, pochodzący z różnych regionów, zjednoczyli się, by pod wspólnym szyldem "Nów. Nowe Rzemiosło" tworzyć rzeczy, które przetrwają lata by cieszyć oko kolejnych pokoleń. – Czerpiemy z tradycji, choć nie trzymamy się sztywno rzemieślniczych reguł. Wybieramy wolność eksperymentowania – z formą, materiałem, procesem produkcyjnym. Szerzymy wiedzę o współczesnym polskim rzemiośle w kraju i za granicą – mówią o sobie. 

Do 2019 roku nie było w Polsce organizacji zrzeszającej przedstawicieli różnych profesji rzemieślniczych. Członkowie stowarzyszenia postanowli to zmienić zrzeszając autorskie pracownie o podobnym podejściu do rzemiosła. Działają wspólnie wymieniając się informacjami o grantach, programach stypendialnych, targach rzemiosła, organizując wystawy. Na przestrzeni maja i czerwca otworzyli aż trzy, w Warszawie – w Domotece ekspozycję projektu Domoteka X NÓW oraz wystawę nie/pokój (obie otwarte do końca czerwca 2024). Najnowszą propozycją od Nowiu jest trzecia już edycja projektu X NÓW prezentująca prace członków stowarzyszenia w witrynach sklepów i galerii tym razem na warszawskim Powiślu przy ulicach Topiel, Tamka i Kopernika. Zapraszamy!

Warto poznać dobre polskie rzemiosło!
 

Krzesło Shape N.2, 2019, Anna Bera, @annabera, fot. @matyldapolak

Po co nam rzemiosło?

We współpracy z Domoteką i Galerią Okno na Kulturę powstały dwie prezentacje rękodzielniczych prac, które mają miejsce w warszawskiej Domotece oraz w budynku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy Krakowskim Przedmieściu 17. Pierwsza ukazuje obiekty stworzone przez stowarzyszonych w Nowiu, druga przedmioty do wnętrz, zaprojektowane nie tylko przez twórców stowarzyszenia, ale i zaproszonych współczesnych polskich rzemieślników. Warto przekonać się, jak eksplorują właściwości materiału, eksperymentują, sięgają po innowacyjne techniki lub tworzą autorskie. Jak sami mówią wymaga to czasu, jest pracochłonne, nierzadko bywa trudne. W istocie – potrzeba wielu prób, by osiągnąć zamierzony efekt. Wszystko  podszyte jest niepokojem o rezultat tej angażującej pracy, a także o jej odbiór. Czy ktoś doceni eksperyment z materiałem i poszukiwanie nieoczywistej formy? Czy odbiorcy uznają wartość rzemiosła i będą gotowi za nie zapłacić? Dla kogo i po co tworzymy? To pytania, które dziś zadają polscy artyści rzemieślnicy.

Na zdjęciu krzesło Shape N.2 Anny Bery, które powstało niejako przy okazji. Artystka sfrustrowana i rozczarowana niepowodzeniami w pracy nad innym obiektem zaczęła bawić się formą w oprogramowaniu 3D. W ten sposób, w zaledwie kilka chwil, powstał projekt krzesła z kolekcji “Shape”. Jego forma jest wynikiem frustracji i radości z uwolnienia się od ograniczeń. Obiekt jest wyrazem czystej ekspresji. Pomimo nietypowych proporcji, kojarzących się z meblami dziecięcymi, jest pełnowymiarowym krzesłem, które może stanąć w salonie czy jadalni. Technika i materiał: ręcznie rzeźbione drewno olchowe.
 

Wystawa nie/pokój w Galerii Okno na Kulturę

(Nie)zwykłe przedmioty do zwykłego życia

"Wyobraź sobie pokój: na ścianie wisi lustro, obok stoi krzesło, na stole – wazon. Jeszcze lampa i taboret pod oknem. Zwyczajne przedmioty, o ustalonym przeznaczeniu, mają służyć jak najdłużej, najlepiej by cieszyły też oko. Teraz rozejrzyj się dookoła. Na wystawie nie/pokój też zobaczysz przedmioty do wnętrz – krzesło, taboret, wazon, lampę, lustra. Zaprojektowane i wykonane przez współczesnych polskich rzemieślników. Ceramika, szkło, drewno, tkanina. Budulec codzienności. Przyjrzyj się uważnie. Krzesło bez kątów prostych. Zamazany obraz w lustrze, kształt wielu wazonów nieregularny, rozedrgany, powierzchnia jednego z nich nosi ślady płomieni. To naczynie powstało z przetopionych kryształów, tamten obiekt z resztek tkanin,a jak powstał ten kształt? Forma staje się ważniejsza od funkcji, a czasem jej nie ma. Czy to jest ten moment, w którym pokój zamienia się w nie/pokój?" – czytamy w tekście Ewy Pluty towarzyszącym wystawie. 

Ekspozycja, o dwuznacznie brzmiącej nazwie "nie/pokój" prezentowana jest w Galerii Okno na Kulturę, w znanym dobrze wszystkim miłośnikom sztuki miejscu – byłej siedzibie kultowej Galerii Art. Na wystawie prezentują swoje prace: Anna Bera, Kalina Bańka-Kulka, Monika Dąbrowska-Picewicz, Katarzyna Harasym, Huba, Olga Milczyńska (kuratorka wystawy), Aleksander Oniszh, P55 Mirrors, Monika Patuszyńska, REST (Julia Piekarska), Beata Szczepaniak, Arkadiusz Szwed, Jakub Święcicki, Robert Wieczorek, Magdalena Zarychta.

Warto się pospieszyć, bo do 30 czerwca zostało niewiele czasu. 

Wystawa nie/pokój w Galerii Okno

W witrynach Powiśla

W ostatni piątek, 21 czerwca 2024, została otwarta trzecia już edycja projektu X NÓW. Tym razem instalacje z obiektami rzemieślniczek i rzemieślników stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło można oglądać spacerując ulicami Topiel, Tamka i Kopernika.

Warszawskie Powiśle przez wieki było dzielnicą przemysłu i warsztatów rzemieślniczych. Jego wizerunek radykalnie zmienił się w ostatnich latach – obszar przekształcił się w nowoczesną, dynamiczną i zróżnicowaną ostoję wielkomiejskiego życia. W tym czasie zmieniało się też samo rzemiosło, odchodząc od wytwórczej tradycji manufaktur na rzecz poszukiwania oryginalności, autorskiego charakteru i artystycznej ekspresji.

Projekt X NÓW jest więc spotkaniem po latach dawnej rzemieślniczej dzielnicy z nowym rzemiosłem. W witrynach partnerskich lokali przy ulicach Topiel, Tamka i Kopernika prezentowane są unikatowe obiekty wykonane przez członkinie i członków stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło – reprezentantki i reprezentantów nowego rzemiosła – czytamy na mediach spłecznościowych stowarzyszenia.

Prace pokazują:
Kalina Bańka-Kulka, Huba, Aleksander Oniszh, P55 Mirrors, Filomena Smola, Studio Tafla, Beata Szczepaniak, Jakub Święcicki, Tartaruga, Robert Wieczorek, Beata Wietrzyńska/In Weave, Cyryl Zakrzewski, Magdalena Zarychta

 


Gdzie można je zobaczyć?

  • BUSZ, ul. Tamka 34 @busz_kwiaty_i_sus

  • elfjoy, ul. Tamka 36 @elfjoy_

  • haratyk, ul. Tamka 36 @haratyk

  • Atelier HAWROT, ul. Mikołaja Kopernika 8/18 @hawrot_official

  • Kōgaku, ul. Tamka 34 kogaku.shop

  • NOWY®ŁAD, ul. Topiel 6 @nowylad

  • SARNA DESIGN, ul. Mikołaja Kopernika 23 @sarna.design

  • SOUL HAIR BY SANDRA KPODONOU, ul. Tamka 49 @sarna.design

Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe