Lustra Oskara Zięty na aukcji stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie

Lustra Oskara Zięty na aukcji dobroczynnej Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie!

Zaproszenia

Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie zaprasza na III Dobroczynną Kolację Spragnieni Piękna, z której dochód zostanie przeznaczony między innymi na zgromadzenie funduszy na projekt „Autoportrety”. Będzie to okazja, by sięgnąć po prace dziewięciu wyjątkowych twórców sztuki współczesnej.

reklama
lustra oskara zięty na dobroczynnej aukcji Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie
Artystycznie zreinterpretowane lustro Oskara Zięty przez Karolinę Bielawską

Lustra Oskara Zięty z interwencją artystyczną na aukcji dobroczynnej Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie

Stowarzyszenie „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie” organizuje wydarzenia dobroczynne. Angażują się w nie uznani artyści, którzy z myślą o aukcji przygotowali specjalne prace. Młodą, ale już jednak regułą, stało się to, że dzieła te przełamują tradycyjny podział na sztukę czystą i sztukę użytkową.

W centrum tegorocznej aukcji „Spragnieni Piękna. Pasjonaci są wszędzie” znajdą się obiekty podwójnej wartości. To lustra z dmuchanej stali, wykonane z pomocą unikatowej technologii FiDU przez Oskara Ziętę, którego prace znalazły się m.in. w kolekcjach Centre Pompidou w Paryżu czy MoMA w Nowym Jorku.

Dzięki interwencjom artystycznym Karoliny Bielawskiej, Krzysztofa Gila, Marcina Janusza, Borysa Kudlicki, Angeliki Markul, Pauliny Stasik, Małgorzaty Szymankiewicz, Martyny Ścibior i Mariusza Tarkawiana, choć nadal odzwierciedlają otoczenie, obiekty te zyskały jednak dodatkową warstwę estetyczną i znaczeniową.

lustra oskara zięty na dobroczynnej aukcji Stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie
Artystycznie zreinterpretowane lustro Oskara Zięty przez Mariusza Tarkawiana


Te zjawiskowe, dające do myślenia dzieła niosą z sobą zachętę do odkrywania nie tylko własnego autoportretu, ale też portretu naszej epoki. Tak jak czynią to bohaterowie ikonicznych dzieł sztuki z Galerii XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie na wyjątkowych fotografiach Ernesta Wińczyka.

Spragnieni piękna są wszędzie. I pasjonaci także. A tegoroczna aukcja dobroczynna Przyjaciół Muzeum Narodowego stanowi tych pasjonatów celebrację, dlatego zainspirowani postacią Ignacego Korwin-Milewskiego – chcemy wybrać się z Państwem na drugą stronę lustra czasu
i zastanowić się wspólnie nad kształtem tego, co zostawimy po sobie dla potomnych? Czy nasze kolekcje pozostaną prywatne, czy zaczniemy razem współtworzyć zasoby dziedzictwa narodowego? Czy pozwolimy naszej pasji umrzeć razem z nami, czy damy jej trwać – tak, aby służyła w przyszłości innym? Czy i nas, jak Korwin-Milewskiego, ktoś kiedyś będzie wspominał jako spragnionych piękna pasjonatów? Jaki autoportret chcemy po sobie zostawić? Wierzymy, że spoglądając w tafle przygotowanych prac, odkryją Państwo nie tylko własny autoportret, ale i autoportret naszych czasów – komentuje Małgorzata Wandzel, Wiceprezeska Stowarzyszenia Przyjaciele MNW.

artystycznie zreinterpretowane lustra Oskara Zięty
Artystycznie zreinterpretowane lustro Oskara Zięty przez Paulinę Stasik

Dla wszystkich zmysłów

Wernisaż wystawy artystycznie zreinterpretowanych luster odbędzie się 18 października 2024 r. w domu aukcyjnym Desa Unicum o godz. 18:30, a III Dobroczynna Kolacja Spragnieni Piękna wraz z aukcją rozpocznie się 21 października 2024 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Licytować można podczas kolacji oraz online za pośrednictwem aplikacji Desa Unicum i portalu Artinfo.pl. Start aukcji 21:15.

Linki do katalogu aukcyjnego:


Partnerem głównym tegorocznej kolacji jest firma motoryzacyjna Bugatti Katowice. Partnerzy aukcji: Zięta Studio, Desa Unicum, Artinfo.pl

Zdjęcia otwierające od lewej: artystycznie zreinterpretowane lustra Oskara Zięty przez Małgorzatę Szymankiewicz, Martynę Ścibior, niżej: przez Marcina Janusza.

Zdjęcia: materiały prasowe