Historia pewnej rodziny

Zaproszenia

Gdzie: Warszawa, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 oraz Zamek Królewski w Warszawie
Wystawa czynna do 27 stycznia 2013 r.

„Kariera” rodu Jagiellonów była krótka (niecałe 200 lat!), ale spektakularna. W szczytowym momencie dynastia miała do dyspozycji ogromną część Europy: od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne. Gdzie się człowiek obejrzał, tam siedział na tronie jakiś Jagiellon, jego siostra/córka albo jej potomstwo. Władza potrzebuje odpowiedniej oprawy, więc ród ochoczo uprawiał mecenat i gromadził kolejne dowody swojej potęgi. Dowody, które, jak się okazało, miały przeżyć go o wiele stuleci.

Jagiellonowie nie dotrwali XVII wieku, ale ich historia, zaklęta w dziełach sztuki, czeka na Państwa we wnętrzach Muzeum Narodowego i Zamku Królewskiego. Zbiór około 250 przedmiotów z całej Europy powie nam wiele o Jagiellonach jako dynastii i jako osobach prywatnych. Z jednej strony mecenat oficjalny: naczynia liturgiczne, rzeźby i malowidła kościelne (w tym święty Jan Chrzciciel Wita Stwosza czy zjawiskowy relikwiarz św. Barbary), malowane drzewa genealogiczne rodu, mające świadczyć o jego potędze i płodności. Z drugiej – przedmioty „domowe”, portrety, elementy wystroju wnętrz…

Dowiemy się, który Jagiellon miał dobry gust, który wolał obdarowywać Kościół, a który… żonę. Poznamy bogobojne Jagiellonki obwieszające się biżuterią z obowiązku i takie, które robiły to z niekłamaną przyjemnością. Szczęśliwe żony i biedne ofiary rynku matrymonialnego. A na dodatek przyjrzymy się bliżej niezwykłemu okresowi w sztuce europejskiej, w którym gotyk ustępował renesansowi, przeplatając się z nim w kombinacjach dyktowanych przez monarsze upodobania i fantazję artystów. Europa Jagiellonica 1386-1572. Kultura i sztuka Europy Środkowej za czasów panowania dynastii Jagiellonów.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama