Desa Design Days online

Desa Design Days online – wirtualny festiwal i dwie aukcje polskiego wzornictwa

Zaproszenia

Jak opisać fotel? Wie każdy. Jednak fotel fotelowi nierówny. Maria Chomentowska stworzyła fotel idealny. Jej projekt jest wynikiem licznych  badań  na temat  psychologii i fizjologii. W weekend 20-21 marca zapraszamy na Desa Design Days online, czyli wyjątkowe spotkania poświęcone tematyce najwybitniejszych projektów polskiego wzornictwa i tkaniny. Wszystkie obiekty o których opowiedzą eksperci, a także wiele innych, zostaną zlicytowane 23 i 25 marca.

reklama

Aktualnie dzieła oglądać można na wystawach „Polska Szkoła Tkaniny” i „Design. Sztuka Przedmiotu”. Wśród twórców, których obiekty są prezentowane znaleźli się m.in. Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Dominik, Antoni Starczewski, Michał Diament, Zbigniew Horbowy i Leszek Nowosielski. Ich prace odpowiadają na pytanie jak wygląda sztuka, która jest zarazem piękna i funkcjonalna. I jak stworzyć idealną przestrzeń do życia. Na przykład salon, który w każdym detalu odpowiada potrzebom jego mieszkańców. Niezwykle ważne są meble skrojone na miarę wymagań wszystkich domowników. Właśnie takie, designerskie projekty są prezentowane w DESA Unicum.

Ale zacznijmy od początku. Najważniejsze, to aby było na czym wygodnie usiąść. Przyda się nam wspomniany fotel idealny Marii Chomentowskej. To projektantka, która jak mało kto rozumiała nasze potrzeby. Przez ponad 20 lat działała pod znakiem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Dorobek Chomentowskiej osiągnął imponującą skalę głównie za sprawą realizacji użytkowych. Artystka wielokrotnie była odpowiedzialna za projekty wyposażenia szkół i przedszkoli. W swojej pracy opierała się wynikach badań na temat warunków rozwojowych psychologicznych i fizjologicznych u dzieci i młodzieży. Owocem tego były meble o niesamowitej funkcjonalności i wyjątkowo wyważonych proporcjach. To właśnie ona stworzyła innowacyjne projekty mebli „rosnących” razem z dziećmi.  Lata 50. i 60. XX wieku to najlepszy okres w twórczości Chomentowskiej. Z tego okresu pochodzi prezentowany w DESA Unicum fotel, zaprojektowany tak, aby pasować do każdego użytkownika.

polski design meble lata 60
Para foteli, lata 60. XX w.
meble spółdzielnia artystów ład
Fotel, lata 60. XX w., Spółdzielnia Artystów Plastyków Ład
polski design Edyta Baranska
Stolik „All 3”, proj. Edyta Barańska



Nie jest to jednak jedyny obiekt, który może stać się elementem „idealnego salonu”. W DESA Unicum zobaczyć i wylicytować będziecie mogli również inne, niezwykle funkcjonalne i zarazem piękne projekty polskich twórców. Znajdziecie wśród nich krzesło Władysława Księżyca ze spółdzielni Ład oraz stolik Edyty Barańskiej.

Gdy mamy już na czym usiąść w naszej pięknej przestrzeni, warto też mieć się z czego napić. Na wystawie „Design. Sztuka Przedmiotu” pojawi się niesamowite szkło. To projekty twórców, którzy jak nikt inny poruszali się w tej kruchej materii. Zaprezentowana zostanie twórczość m.in. Michała Diamenta, Wandy Zawidzkiej-Menteuffel, Zbigniewa Horbowego, Ludwika Kiczury oraz Wiesława Sawczuka – ikony szklarskiego wzornictwa. Prawdziwym wydarzeniem jest pojawienie się unikatowego kieliszka z zestawu Olimpijskiego zaprojektowanego w 1968 roku przez Wszewłoda Sarneckiego dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Nie wyobrażamy sobie też życia codziennego bez ceramiki. Ona również musi znaleźć się w wyjątkowym salonie. Pełnić funkcję ozdobną, a przede wszystkim użytkową. Najlepiej, gdy jest unikatowa. Design w DESA Unicum to również wybitne projekty najbardziej cenionych i poszukiwanych jej twórców z powojennych dekad. Wśród nich m.in. Helena Husarska, Leszek Nowosielski i Zofia Czerwosz. Najciekawsza jest ceramika, za którą stoi wyjątkowa historia. Takim obiektem jest patera z 1960 roku z pleneru malarstwa na porcelanie kierowanego przez Zofię Czerwosz w Chodzieży. Jej dekoracja składa się z podpisów uczestników pleneru.

Wystawa Polska Szkoła Tkaniny
Wystawa „Polska Szkoła Tkaniny”, Wojciech Sadley "Pontyfix Maximus", 1976


Kończąc urządzanie naszej przestrzeni nie powinniśmy zapominać o tkaninach. Prawdziwym wydarzeniem jest pojawienie się na aukcji i wystawie „Polska Szkoła Tkaniny” aż dwóch dzieł Magdaleny Abakanowicz. Ta wybitna twórczyni swoje przestrzenne, wiszące tkane formy materiałowe prezentowała m.in. w nowojorskim MoMA i paryskim Centre Pompidou. Jej realizacje są połączeniem monumentalizmu i miękkości materiału. Prace Abakanowicz zrewolucjonizowały myślenie o tkaninie artystycznej i zapewniły artystce wygraną na Biennale Tkaniny Artystycznej w Lozannie w 1962 roku.  W DESA Unicum zobaczyć i wylicytować można będzie aż dwie tkaniny Magdaleny Abakanowicz, kompozycję z lat 60. oraz „Relief avec deux collines” („Relief z dwoma wzgórzami”) z 1972 roku. Pojawią się też dzieła innych wybitnych twórców działających w medium tkaniny. Wśród nich m.in. Tadeusz Dominik, Maria Teresa Chojnacka, Wojciech Sadley, Andrzej Rajch, Zofia Butrymowicz, Jolanta Owidzka.

23 i 25 marca prace zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum

Zapraszamy również na kolejną edycję Desa Design Days. Będą to dwa dni pełne spotkań online z najwybitniejszymi ekspertami. Pierwszego dnia będziemy rozmawiać o tkaninie, dzień drugi poświęcimy designowi. DDD potrwa w dniach 20-21.03.2021.

Cały program znajdziecie tutaj: https://tiny.pl/rnjf3

Desa Wystawa Polska Szkoła Tkaniny
Wystawa „Polska Szkoła Tkaniny”: od lewej Magdalena Abakanowicz „En 3”, 1966 r., „Relief avec deux collines” („Relief z dwoma wzgórzami”), 1972 r.

Wystawa „Polska Szkoła Tkaniny”: 12-23 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Polska Szkoła Tkaniny”: 23 marca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum w Warszawie
desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/polska-szkola-tkaniny/

Wystawa „Design. Sztuka Przedmiotu”: 17-25 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum w Warszawie, wstęp wolny

Aukcja „Design. Sztuka Przedmiotu”: 25 marca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum w Warszawie
desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/design-25-marca-2021-872des012/

Zdjęcia: Marcin Koniak/Paweł Bobrowski, materiały prasowe
Zdjęcie główne: Zestaw wypoczynkowy Kolding, Erik Wörtz, lata 60. XX w., niżej: Op-art Bowl, Richard Anuszkiewicz, 1976 r.