Krzew winorośli kojarzy się z samymi dobrymi rzeczami. Z butelką wyśmienitego wina smakowanego na wycieczce po Hiszpanii. Z dzieciństwem i owocami zrywanymi prosto z krzaka, które choć jeszcze niedojrzałe, smakowały wyśmienicie. Z komedią romantyczną „Francuski pocałunek” – główny bohater Luc (Kevin Kline) przemycił zza oceanu sadzonkę winorośli, a po wielu perypetiach miłosnych osiadł z Kate (Meg Rayan) w Prowansji, w ukochanej winnicy.
Wystarczy spojrzeć w przeszłość. Starożytni Grecy uznawali ten krzew za symbol odrodzenia, a wino za napój bogów. Egipcjanie scenkami ze zbioru winogron ozdabiali grobowce. A Wenezuelczycy od niepamiętnych czasów uważają krzew za symbol pomyślności. Nic dziwnego, że witając nowy rok, zjadają dwanaście winogron, na szczęście.
Aby i wam dopisywało, proponujemy wzór z motywem winnej gałązki. Możemy nim ozdobić zarówno prowansalski salon, jak i skromny wiejski domek na Mazurach. Świetnie sprawdzi się też w kuchni czy łazience, jeśli freski będą utrzymane w stylu śródziemnomorskim. A kolory?
My zdecydowaliśmy się na ostre i mocne. Aby było intrygująco, a nie jarmarcznie, proponujemy namalować freski na stonowanej kolorystycznie ścianie. Doskonale zaprezentują się na tle szarości, ale lekko złamanej – odrobiną brązu, błękitu, gołębim czy fioletem. Można też pokusić się o ornament w kolorze monochromatycznym, na przykład oliwkowo-brązowym i delikatnie spatynować go złotą farbą.
Wzór malujemy według wytyczonej linii albo wymyślamy własną kompozycję z kiści i gałązek. Będzie się ona ciekawie prezentować na meblach. Wykonanie dekoracji jest proste. Zaczynamy od wypełnienia wałeczkiem elementów zielonych, następnie nakładamy o ton ciemniejszy kolor. W ten sposób uzyskamy wrażenie głębi. Podobnie postępujemy, malując turkusowe partie wzoru.
Co będzie potrzebne:
- farba turkusowa
- farba zielona w dwóch odcieniach
- tacki malarskie,
- wałeczki i tampony z gąbki.
Jak korzystać z szablonów
Najpierw wydrukuj szablon na zwykłej kartce, a potem skopiuj wzór na sztywny karton. Możesz użyć kalki albo starannie wyciąć wzór nożykiem, położyć kartkę na kartonie i odrysować. Na koniec wytnij wzór w kartonie. Jeśli zamierzasz namalować ornament kilka razy, lepiej będzie zrobić szablon, który nie nasiąknie farbą. Doskonale nada się do tego folia z plastikowej teczki albo niepotrzebne zdjęcie rentgenowskie.
Tekst: Małgorzata Sałyga
Fotografie: Małgorzata Sałyga, Mariusz Purta
Dziękujemy Fryderyk Gallery za pomoc w zrealizowaniu sesji