Zazwyczaj lądował w kompocie. To barbarzyństwo, bo jego kwaśny smak zasługuje na dużo więcej. Z tej niepozornej łodygi przygotujemy królewskie dania.
Sałatka z rabarbarem i szynką parmeńską
Weź:
- pół łodygi rabarbaru
- 4 plasterki szynki parmeńskiej
- czerwoną pomarańczę
- 2 cykorie żółte
- 2 cykorie czerwone
- 5 łyżek soku pomarańczowego
- 2 łyżki oliwy
- łyżkę białego octu winnego
- sól i pieprz do smaku
- kolendrę i drobno startą skórkę pomarańczy do dekoracji
Rabarbar oczyść, potnij na kawałki. Gotuj w lekko posolonej wodzie, aż będzie miękki, ale się nie rozpadnie. Wyjmij i ostudź. Cykorie oczyść, opłucz, wytnij gorzkie głąbki, a liście porwij na kawałki. Pomarańcze obierz, z cząstek zdejmij białą skórkę. Szynkę pokrój na kawałki. Wszystkie przygotowane składniki rozłóż na talerzach. Ocet wymieszaj z sokiem pomarańczowym oraz solą i pieprzem. Dodaj oliwę, wymieszaj trzepaczką na jednolity sos. Polej nim sałatkę. Udekoruj skórką pomarańczy i listkami kolendry.
Sałatka z kaczymi wątróbkami, figami i rabarbarem
Weź:
- 2 duże garści roszponki
- 2 łodygi rabarbaru
- 2 łyżki cukru
- łyżkę masła
- 250 g świeżych kaczych wątróbek
- sól
- świeżo zmielony pieprz
- 2 figi
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- łyżeczkę miodu
- 2 łyżki octu balsamicznego
Umyj sałatę i osusz. Umyj rabarbar, pokrój w kawałki. Wrzuć do wrzątku i blanszuj 4 minuty. Opłucz pod zimną wodą i odstaw. Rozpuść masło na patelni i smaż wątróbki przez 3 minuty, aż się przyrumienią. Dopraw solą i pieprzem. Odstaw na 5 minut, następnie pokrój w plasterki. Umyj figi, pokrój w ćwiartki. Wymieszaj oliwę z miodem, 2 łyżkami wody, octem, solą i pieprzem. Wymieszaj roszponkę z rabarbarem, wątróbkami i figami, polej całość dressingiem.
Chutney rabarbarowy
Weź:
- 60 dag rabarbaru
- dużą cebulę
- 10 dag suszonych moreli
- 10 dag suszonych śliwek
- 1⁄3 szklanki cukru
- 1⁄3 szklanki octu winnego
- 2 łyżeczki imbiru w proszku
- 2 łyżeczki mielonych goździków
- 2 łyżeczki mielonego cynamonu
- chili
- sól
Rabarbar oczyść, opłucz i pokrój w małe kawałki. Suszone morele i śliwki przekrój na pół, cebulę drobno posiekaj. Wszystkie składniki włóż do garnka i zalej octem. Dodaj cukier, imbir, goździki oraz cynamon i szczyptę chili. Posól do smaku. Gotuj pod przykryciem, aż rabarbar się rozpadnie. Zdejmij przykrywkę, gotuj jeszcze około godziny, aby chutney zgęstniał. Masę przełóż do słoików, szczelnie zakręć i pasteryzuj około 20 minut. Podawaj do mięs i serów, na zimno lub ciepło.
Chłodnik z rabarbaru z lodami truskawkowymi
Weź:
- opakowanie lodów truskawkowych
- pół kilo rabarbaru
- 1⁄3 szklanki cukru
- kieliszek białego wina
- dużą garść truskawek
- laskę wanilii
- 1-2 łyżeczki mąki kukurydzianej
- liście mięty do przybrania
Umyj rabarbar i pokrój na małe kawałki. Umyj truskawki, usuń szypułki i pokrój na mniejsze części. Wrzuć do garnka pokrojony rabarbar, zalej wodą, dodaj truskawki, cukier, wino i gotuj przez ok. 15 minut. Przelej zupę przez sito do drugiego garnka, zagrzej na wolnym ogniu z przekrojoną wzdłuż laską wanilii. Wymieszaj mąkę kukurydzianą z 2 łyżkami wody, a następnie dodaj do zupy, doprowadź do wrzenia i odstaw do ostygnięcia. Usuń wanilię, zamieszaj i schłódź. Chłodnik podawaj z lodami, udekorowany listkami mięty.
Piersi kurczaka w sezamowej panierce z chutneyem z rabarbaru
Weź:
- 4 piersi kurczaka
- sól
- świeżo zmielony pieprz
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 8-10 łyżek jasnego sezamu
- 4-5 łyżek czarnego sezamu
- rabarbar do dekoracji
na chutney:
- czerwoną cebulę
- pół kilo rabarbaru
- łyżkę oleju roślinnego
- 1⁄3 szklanki cukru
- cytrynę
- goździk
- łyżeczkę musztardy
- łyżeczkę świeżo startego imbiru
- pieprz kajeński
- sól
Cebulę i rabarbar pokrój w plasterki. Rozgrzej olej na patelni, wrzuć cebulę z cukrem i, mieszając, smaż 5 minut. Dodaj rabarbar z sokiem z cytryny, goździk, musztardę, imbir, pieprz kajeński i sól. Wymieszaj wszystko dokładnie i doprowadź do wrzenia. Gotuj 5 minut, mieszając, odstaw do ostygnięcia. Rozgrzej piekarnik do 220°C i wyłóż blachę papierem do pieczenia. Umyj kurczaka, osusz, oprósz solą i pieprzem. Posmaruj filety pędzelkiem nasączonym olejem i obtocz w jasnym i ciemnym sezamie. Ułóż kurczaka na blasze, piecz ok. 10 minut. Przed podaniem pokrój upieczone piersi w plastry i ułóż na talerzach z chutneyem.
Tartaletki rabarbarowe
Weź:
nadzienie:
- 2 szklanki soku wiśniowego
- 300 g drylowanych wiśni
- 3-4 łodygi rabarbaru
- opakowanie budyniu waniliowego w proszku
- 150 g cukru
na ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 75 g cukru
- opakowanie cukru waniliowego
- szczyptę soli
- 150 g tłustego twarogu
- 1⁄3 szklanki mleka
- 1⁄3 szklanki oleju słonecznikowego
Umyj rabarbar i pokrój na kawałki. Zagotuj 2⁄3 soku wiśniowego z rabarbarem, następnie dodaj budyń, cukier i pozostały sok z wiśni. Doprowadź ponownie do wrzenia i wymieszaj z wiśniami. Zdejmij z ognia do ostygnięcia. W międzyczasie przygotuj ciasto. Wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, cukrem, cukrem waniliowym i solą. Dodaj pokruszony twaróg, mleko, olej i zagnieć wszystko za pomocą miksera z hakiem. Oprósz blat mąką i wyrób ciasto dłońmi. Rozgrzej piekarnik do 180°C i wyłóż blachę papierem do pieczenia. Podziel ciasto na 8 części i uformuj kule. Rozwałkuj. Nałóż farsz rabarbarowy na środek każdej z porcji, zawiń krawędzie. Przełóż tartaletki na blachę, zachowując między nimi 4-5 cm odległości i piecz przez 40 minut, aż ciasto nabierze złotego koloru. Podawaj ostudzone.
Potrawka z jagnięciny z rabarbarem
Weź:
- 4 łyżki masła
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 2 cebule
- pół kilo jagnięciny (łopatka lub udziec)
- łyżeczkę mielonej kolendry
- pół pęczka pietruszki
- 3 gałązki mięty
- pół kilo rabarbaru
- szklankę wody
- sól i pieprz do smaku
Cebulę pokrój w cienkie plasterki, mięso w dość grubą kostkę. Zioła drobno posiekaj. Rabarbar podziel na dwucentymetrowe kawałki. W brytfance rozgrzej połowę masła i olej, dodaj cebulę i smaż, mieszając, 5 minut, aż się zrumieni. Zwiększ ogień i przesmaż mięso na brązowo. Dodaj kolendrę, wlej szklankę wody, przykryj i duś na małym ogniu przez godzinę. Pozostałe masło rozgrzej na patelni, dodaj posiekane zioła i smaż 5 minut, mieszając od czasu do czasu. Wrzuć przesmażone zioła do brytfanki, zamieszaj, dopraw. Zdejmij przykrywkę, gotuj jeszcze kwadrans. Wrzuć rabarbar i zostaw na ogniu na kolejne piętnaście minut. Podawaj z ryżem.
Sałatka szparagowa z rabarbarem
Weź:
- kilo białych szparagów
- 2-3 łodygi rabarbaru
- cytrynę
- 2-3 łyżki oleju z pestek winogron
- 3-4 gałązki kolendry
- 2 gałązki szczypiorku
- szczyptę cukru
- sól i pieprz do smaku
Umyj szparagi, osusz i odetnij zdrewniałe końce. Zagotuj wodę z solą i wrzuć szparagi na 10 minut. Odsącz, opłucz w zimnej wodzie i odstaw do ostygnięcia. Umyj rabarbar i pokrój w drobną kostkę. Umyj cytrynę i zetrzyj z niej skórkę. Rozgrzej łyżkę oleju na patelni i dodaj rabarbar, skrapiając sokiem z cytryny. Smaż ok. 5-7 minut, a następnie dodaj skórkę cytrynową, zamieszaj i zdejmij z ognia. Posiekaj kolendrę i szczypiorek. Wymieszaj szparagi z rabarbarem, kolendrą, szczypiorkiem, cukrem i pozostałym olejem.
Paj rabarbarowy
Weź:
na ciasto:
- szklankę mąki
- pół kostki masła
- 2 łyżeczki cukru pudru
- jajko
- 2 łyżki mleka
na nadzienie:
- pół kilo rabarbaru
- szczyptę anyżu gwiaździstego
- szczyptę mielonego imbiru
- pół szklanki cukru pudru
- pomarańczę
na bezy:
- 2 jaja
- 3 łyżki cukru pudru
Przesiej mąkę do miski, dodaj pokrojone na kawałeczki zimne masło i cukier, rozetrzyj dokładnie w palcach. Wbij jajko, wlej mleko i wyrób gładkie ciasto. Zawiń w folię i wstaw do lodówki na godzinę. Rozwałkuj, wyłóż formę do tarty. Ponakłuwaj ciasto widelcem i wstaw do rozgrzanego do 200°C piekarnika. Piecz 20 minut, wyjmij. Zrób nadzienie: rabarbar pokrój na centymetrowe kawałki, z pomarańczy wyciśnij sok. Wrzuć wszystko do garnka razem z cukrem i przyprawami. Gotuj około 8 minut, aż rabarbar zmięknie, a płyn odparuje. Ostudź, wyłóż na ciasto. Oddziel żółtka od białek, białka ubij na miękką pianę, dodaj cukier i ponownie ubijaj. Udekoruj ciasto. Tak przygotowany paj zapiecz w piekarniku rozgrzanym do 200°C przez ok. 8 minut, aż beza zbrązowieje.
Rolada z sernikiem rabarbarowym
Weź:
na ciasto:
- 5 jaj
- pół szklanki cukru
- pół szklanki mąki pszennej
- 1⁄4 szklanki mąki kukurydzianej
- szczyptę soli
na nadzienie:
- 700 g rabarbaru
- 3 łyżki cukru trzcinowego
- 2 łyżki masła
- 3 łyżki likieru truskawkowego
- 500 g twarogu
- 3-4 łyżki miodu akacjowego
- 2 łyżki cukru waniliowego
- 2 śmietanki kremówki
- cukier puder i drylowane wiśnie do dekoracji
Rozgrzej piekarnik do 180°C i wyłóż blachę papierem do pieczenia. Utrzyj żółtka z połową cukru, aż uzyskasz puszystą konsystencję. Ubij białka z solą i pozostałym cukrem na sztywno. Wymieszaj obie mąki z żółtkami, a gdy powstanie jednolita masa, dodaj krem z białek. Rozsmaruj powstałą masę na blasze skropionej odrobiną wody i piecz przez 10 minut. Gdy ciasto będzie gotowe, zawiń je w rulon i przykryj wilgotną ściereczką. Umyj rabarbar i pokrój w paski. Rozpuść masło na patelni, dodaj cukier z rabarbarem. Smaż na wolnym ogniu przez 5-10 minut, polewając likierem truskawkowym. Gdy gulasz z rabarbaru się zagęści, odstaw. Wymieszaj twaróg z miodem i cukrem waniliowym. Ubij śmietanę. Wymieszaj gulasz rabarbarowy z twarogiem i ¾ bitej śmietany. Rozwiń schłodzone ciasto biszkoptowe i rozsmaruj na nim masę. Ponownie zwiń ciasto, tworząc roladę. Oprósz ją cukrem pudrem i kleksami z bitej śmietany. Udekoruj wisienką i tak przygotowany deser wstaw do lodówki na 2 godziny.
Tekst: Stanisław Giezyński, Stockfood/Free
Fotografie: Stockfood/Free