Kremowa zupa z marchewki
Weź:
- 3 szklanki świeżego soku z marchwi
- duże awokado
- dymkę
- pomidor
- cytrynę
- 1/2 łyżeczki zmielonego kminku
- 1/2 pęczka bazylii
Bazylię i dymkę posiekaj. Do miksera wlej sok z marchwi i wyciśnięty sok z cytryny. Dodaj obrane awokado i pomidor. Zmiksuj na gładką masę, dopraw kminkiem. Zupę podawaj schłodzoną, posypaną bazylią i dymką.
Chłodnik bułgarski – tarator
Weź:
- 2 duże opakowania jogurtu naturalnego
- 2 ogórki
- pęczek koperku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 3 ząbki czosnku
- 4 orzechy włoskie
- sól
- pieprz
Ogórki obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Posyp solą i odstaw na 10 minut. Jogurt roztrzep z oliwą trzepaczką, możesz dodać do niego pół szklanki zimnej wody. Koperek i czosnek drobniutko posiekaj, orzechy włoskie rozgnieć. Odsącz ogórki z nadmiaru wody i dodaj do jogurtu razem z czosnkiem, koperkiem i orzechami. Odstaw do lodówki na dwie godziny. Podaj przybrane plasterkami ogórka i kwiatkami ogórecznika lub nagietka.
Sałatka z halibuta
Weź:
- 2 świeże filety z halibuta (lub łososia)
- 5 pomidorów
- duży pęczek kolendry
- 2 czerwone cebule
- 4 cytryny
- 4 limonki
- 1/2 szklanki oliwy z oliwek
- sól czosnkową
- pieprz
Rybę pokrój w kostkę, z cytrusów wyciśnij sok i polej nim filety. Marynuj w lodówce jeden dzień, od czasu do czasu mieszając. Cebule pokrój w drobną kostkę, z pomidorów usuń pestki i pokrój w kawałki, kolendrę posiekaj. Wymieszaj z rybą i oliwą, dopraw solą czosnkową i pieprzem. Odstaw na kilka godzin do lodówki.
Carpaccio z marynowanego łososia
Weź:
- 300 g łososia
na zaprawę:
- pęczek posiekanego koperku
- sok z cytryny
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- sól
- pieprz
na sos:
- pęczek koperku
- kubeczek jogurtu naturalnego
- 2 łyżki miodu
- łyżkę musztardy Dijon
- 1/2 cytryny
- sól
do dekoracji:
- pomidorki
- kawior
- plasterki cytryny
W miseczce dobrze wymieszaj wszystkie składniki zaprawy, włóż łososia, dokładnie zamocz go w zaprawie, przykryj i trzymaj w lodówce przez dwa dni, co jakiś czas odwracając. Na dwie godziny przed podaniem przygotuj sos. W garnuszku rozetrzyj miód z musztardą, dodaj sok z cytryny, jogurt, sól i dobrze wymieszaj, na koniec wsyp koperek. Wymieszaj i odstaw, aby sos nabrał harmonijnego smaku. Łososia wyjmij z zaprawy, bardzo cienko pokrój w plastry i ułóż na talerzu. Udekoruj kawiorem, pomidorkami i plastrami cytryny.
Tatar z polędwicy
Weź:
- kawałek polędwicy wołowej
- po 1 jajku na osobę
- garść grzybków w occie
- garść korniszonów
- garść kaparów
- cebulę
- przyprawę do zup w płynie
- 2 łyżki oliwy
Polędwicę umyj, osusz i połóż na desce do krojenia. Ostrym nożem zeskrobuj mięso wzdłuż włókien. Można je także drobno zemleć, ale klasyczny przepis wymaga skrobania. Do mięsa dodaj oliwę i uformuj z niego spłaszczone kulki wielkości kotleta mielonego. W każdej zrób zagłębienie. Grzybki, korniszony i cebulę posiekaj, kapary osącz z zalewy. Na talerzach ułóż po porcji tatara, skrop przyprawą do zup, do każdego wgłębienia wlej po jednym żółtku. Naokoło ułóż posiekane grzybki, korniszony i cebulę oraz kapary. Podawaj ze świeżym chlebem razowym.
Carpaccio z kaczki
Weź:
- pierś kaczki
- 4 łyżki octu balsamicznego
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 3 gałązki rozmarynu
- garść rukoli
- łyżkę świeżych ziół (tymianku, majeranku, bazylii)
- łyżeczkę świeżo zmielonego czerwonego pieprzu
Z kaczej piersi usuń skórę, mięso natrzyj pieprzem i solą. Rozgrzej patelnię i obsmaż pierś po 30 sekund z każdej strony, aby zatrzymać w mięsie soki. Wymieszaj ocet z oliwą, dodaj rozmaryn (gałązki rozgnieć, wtedy uwolni się aromat) i pozostałe zioła. Kaczkę włóż do miski, zalej marynatą i odstaw do lodówki na co najmniej 4 godziny. Potem osącz mięso i włóż na 10 minut do zamrażarki, żeby nieco stwardniało. Bardzo ostrym nożem pokrój w cieniutkie plasterki. Ułóż na liściach rukoli i skrop marynatą.
„Tatar” ze świeżego tuńczyka
Weź:
- stek z tuńczyka
- pęczek dymki
- mały ogórek
- 3 łyżki sosu sojowego
- 3 łyżki octu winnego
- łyżkę utartego imbiru
- dojrzałe awokado
- ząbek czosnku
- łyżkę oleju sezamowego
- sok z połowy cytryny
- sól
- biały pieprz
Tuńczyka pokrój w niewielką kostkę. Zielone części dymki posiekaj. Ogórek obierz, usuń pestki i pokrój w drobniutką kostkę. Wymieszaj rybę z dymką, ogórkiem, solą i pieprzem. W osobnej miseczce wymieszaj sos sojowy, ocet, imbir, rozgnieciony czosnek i olej sezamowy, aż składniki się połączą. Wymieszaj z tuńczykiem i odstaw na pół godziny do lodówki. Awokado przekrój na pół, wybierz miąższ i ugnieć widelcem razem z sokiem z cytryny, solą i białym pieprzem. Na talerzach uformuj niewielkie placuszki z tuńczyka, na każdym umieść po łyżce pasty z awokado i podawaj.
„Carpaccio” z borowików
Weź:
- kilka świeżych borowików lub pieczarek
- 4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
- łyżkę soku z cytryny
- sól
- świeżo zmielony pieprz
Połącz oliwę z sokiem cytrynowym i zamieszaj, aż uzyskasz jednolitą masę. Grzyby oczyść czystą ściereczką i pokrój w cieniutkie plasterki. Ułóż grzyby na talerzu, polej dresingiem i delikatnie zamieszaj. Oprósz solą i pieprzem.
Sałatka z gruszek i parmezanu
Weź:
- 3 duże gruszki
- garść rukoli
- łyżkę oliwy extra virgin
- parmezan
- sól
- pieprz
Gruszki obierz i pokrój w cieniutkie plasterki. Ułóż na talerzu w wachlarzyk. Wymieszaj rukolę z oliwą z oliwek, solą i pieprzem. Ułóż na gruszkach. Parmezan pokrój w „strużki” i posyp nim sałatę. Podawaj natychmiast.
Sałatka ze szpinaku z miętą
Weź:
- 1/2 główki sałaty lodowej
- dużą garść świeżych, młodych liści szpinaku
- 3 łyżki mięty
- 2 cebule dymki
- sól
- pieprz
na dresing:
- 5 łyżek oliwy z oliwek extra virgin
- 4 łyżki octu z czerwonego wina
- ząbek czosnku
- 2 łyżki lekkiego sosu sojowego
- łyżkę cukru
Dymkę posiekaj, sałatę podrzyj na mniejsze kawałki. Wymieszaj w misce dymkę, sałatę, szpinak i miętę. Czosnek rozgnieć i wymieszaj dokładnie wszystkie składniki dresingu. Polej sałatę i podawaj.
Mozzarella, pomidory i bazylia
Weź:
- 2 kulki świeżego sera mozzarella
- 6 pomidorów
- garść listków bazylii
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- pieprz
- sól
Ser mozzarella i pomidory pokrój w cienkie plastry i poukładaj je na półmisku na przemian, tak żeby zachodziły na siebie jak rybia łuska. Pomiędzy plasterki powkładaj listki bazylii. Całość skrop oliwą i dopraw świeżo zmielonym pieprzem.
Sałatka z kopru włoskiego i pomarańczy
Weź:
- czerwoną cebulę
- 6 pomarańczy – najlepiej bez pestek
- 2 bulwy młodego kopru włoskiego (fenkuła)
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sok z 1 cytryny
- sok z 1 pomarańczy
- otartą skórkę z pomarańczy
- 6 łyżek oliwy
Obraną cebulę pokrój w krążki. Na 5 minut włóż ją do zimnej wody, aby pozbyć się ostrego zapachu. Pomarańcze obierz ze skórki, pokrój w poprzek w plastry o grubości pół centymetra. Bulwy kopru włoskiego umyj i również pokrój w cienkie plastry.
Ułóż na talerzu w trzech rzędach pomarańcze, koper włoski i czerwoną cebulę. Wszystko posól i popieprz do smaku. Polej sokiem z cytryny i pomarańczy wymieszanym ze startą skórką pomarańczową, a na końcu skrop oliwą. Podawaj natychmiast.
Japońska sałatka z białej rzodkwi i rzeżuchy
Weź:
- rzodkiew
- 3 garście rzeżuchy
na sos:
- dużą cytrynę
- 3 łyżki oliwy
- 3 łyżki kwaśnej śmietany lub majonezu
- 2 łyżki musztardy Dijon
- sól morską
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sos sojowy
Opiecz połówki cytryny na patelni przez 5 minut i wyciśnij sok do miseczki. Dodaj oliwę, śmietanę lub majonez, musztardę, sól, pieprz, sos sojowy i wymieszaj. Następnie obierz rzodkiew i pokrój w cieniutkie plastry, a potem w paski o szerokości około centymetra, a nawet cieńsze. Japończycy tną rzodkiew w rodzaj cieniutkiego milimetrowego niemal makaroniku. Wymieszaj rzodkiew z rzeżuchą i dodaj sos śmietankowo-cytrynowy. Dopraw do smaku.
Sashimi – ryba na surowo
Weź:
- 150 g świeżego tuńczyka i szczupaka morskiego
- małą ugotowaną marchewkę
- 4 cienkie plasterki limonki
- kilka pasków pora i rzodkwi
- 3 łyżki sosu sojowego
- 3 łyżki wina ryżowego (mirin) lub wytrawnego (sherry)
- 3 łyżki tartej białej rzodkwi
- łyżeczkę startego chrzanu
Ryby dobrze schłódź, odfiletuj, ściągnij skórkę i oczyść z ości. Pokrój w cienkie plasterki i ułóż na talerzu. Ugotowaną marchewkę pokrój w plasterki, dla zabawy mogą być w kształcie kwiatka. Plastry ryby udekoruj limonką, paskami rzodkwi i marchewką.
Wymieszaj sos sojowy z winem lub sherry. Utartą rzodkiew, sos sojowy i chrzan podaj do ryby w oddzielnych miseczkach. Sashimi smakuje także doskonale z marynowanym imbirem i pastą wasabi.
Tekst: Stanisław Gieżyński
Fotografie: Magiczna Kuchnia©