Tajska zupa z krewetkami
Weź:
- 12 całych świeżych krewetek tygrysich
- 3 szklanki wody lub bulionu z kurczaka
- 6 ząbków czosnku
- 4 szalotki
- 2 gałązki trawy cytrynowej
- kawałek imbiru wielkości kciuka
- garść grzybów boczniaków
- 2 pomidory
- 5 zielonych papryczek chili
- 3 łyżki sosu rybnego lub 2 ostrygowego
- 5 liści limonki kaffir
- 2 łyżki soku z limonki
- garstkę posiekanej świeżej kolendry
Jeśli nie masz trawy cytrynowej i liści limonki, możesz je zastąpić startą skórką z dwóch limonek. Krewetki obierz: oderwij tułów z głową, ogonek oczyść z pancerzyka i natnij na grzbiecie. Usuń czarną „żyłkę” – przewód pokarmowy. Głowy i pancerzyki wrzuć do wody lub bulionu i gotuj przez 5 minut. Przecedź i ponownie doprowadź do wrzenia. W tym czasie rozgnieć bokiem noża ząbki czosnku, trawę cytrynową pokrój na 2-centymetrowe kawałki, a obrany imbir i szalotki w cienkie plasterki. Wrzuć wszystko do zupy i gotuj 2 minuty. Dodaj przekrojone na pół chili, sos rybny i listki limonki (lub skórkę, jeśli nie masz listków). Boczniaki pokrój na kawałki, pomidory w kostkę i wrzuć do zupy. Zmniejsz ogień i gotuj 5 minut. Potem dodaj krewetki, gotuj jeszcze minutę i dopraw zupę sokiem z limonki. Podawaj natychmiast. Uwaga – trawy cytrynowej, chili i liści limonki nie zjadamy!!!
Krewetki w sosie Krwawa Mary
Weź:
- 3 garści ugotowanych średnich krewetek
- żółtko
- 1/2 szklanki oliwy
- łyżeczkę białego octu winnego
- łyżeczkę keczupu
- 1/2 łyżeczki tabasco
- łyżkę wódki
- łyżkę oleju
- awokado
- cytrynę
Żółtko zmiksuj, stopniowo dolewając oliwę i ocet, tak jak się robi majonez. Kiedy sos będzie gęsty, dodaj keczup, wódkę i tabasco. Miksuj jeszcze chwilę. Awokado obierz i pokrój w plastry, krewetki oczyść z pancerzyków. Rozłóż na talerzach po kilka plastrów awokado, a na nich krewetki. Polej sosem, udekoruj plastrami cytryny i podawaj.
Limonkowo-miodowe krewetki
Weź:
- 12 dużych świeżych krewetek
- 2 ząbki czosnku
- chili
- sok z połówki cytryny
- sok z 2 limonek
- 2 łyżki oliwy
- łyżkę miodu
- sól
- pieprz
Krewetki obierz: oderwij tułów, ogony oczyść z pancerzyka, płetwę zostaw do dekoracji, z grzbietu usuń przewód pokarmowy. Czosnek przeciśnij przez praskę, chili posiekaj (jeśli danie ma być mniej ostre, usuń nasionka). Wymieszaj w misce sok z cytryny i limonek, chili, oliwę i miód. Wrzuć krewetki, dopraw solą i pieprzem i wstaw do lodówki na pół godziny. Potem usmaż krewetki na patelni lub grillu ogrodowym, po 2 minuty z każdej strony, smarując marynatą. Podawaj gorące z pieczywem czosnkowym.
Mule w sosie z cydru
Weź:
- 1/2 kg świeżych muli
- 2 szalotki
- 2 łyżki oliwy
- 3 łyżki masła
- małą marchewkę
- ząbek czosnku
- 1 i 1/2 kieliszka cydru
- filiżankę słodkiej śmietanki
- kilka piórek szczypiorku
Szalotki i czosnek drobno posiekaj, marchewkę pokrój w zapałki. Mule przepłucz zimną wodą (te z pękniętymi skorupkami wyrzuć) i sprawdź, czy usunięto włókno na styku połówek muszli. Jeśli nie, zrób to – wystarczy mocno pociągnąć. W garnku rozgrzej oliwę i masło, dodaj szalotki, marchewkę i czosnek. Przesmaż minutę, wrzuć mule i zalej cydrem. Przykryj garnek i gotuj 4 minuty, aż muszle się otworzą. Łyżką cedzakową przełóż mule do dużej miski. Do oliwy z cydrem wlej śmietankę, gotuj minutę i przecedź do osobnego naczynia. Szczypiorek posiekaj, dodaj do sosu i polej nim mule. Podawaj z frytkami lub chlebem.
Małże św. Jakuba w czerwonym winie
Weź:
- 10 małży św. Jakuba
- por
- 2 marchewki
- kawałek imbiru (1 cm)
- 3 łyżki masła
- kieliszek czerwonego wina
- sól
- pieprz
Małże kupisz już otwarte, przyczepione do jednej połówki muszli. Podważ mięso i na desce ostrym nożem usuń mięsień, który je przytrzymuje. Możesz również usunąć jasnoczerwony kawałek nazywany koralem, ale nie jest to konieczne. Małże przetnij wzdłuż na pół. Marchewkę i por pokrój w zapałki, przesmaż przez minutę na połowie masła i odstaw. Na drugiej patelni podgrzej resztę masła, przesmaż małże po minucie z każdej strony (nie dłużej, bo stwardnieją!) i odstaw w ciepłe miejsce. Do marchewki i pora wrzuć posiekany imbir i wlej czerwone wino. Odparuj do połowy, dopraw solą i pieprzem. Na talerzach ułóż małże, polej sosem i podawaj z zieloną sałatą i bagietką.
Risotto z owocami morza
Weź:
- opakowanie mrożonych mieszanych owoców morza
- ząbek czosnku
- chili
- 1/2 kieliszka białego wytrawnego wina
- garstkę posiekanej natki pietruszki
- 6 łyżek oliwy
- szklankę ryżu (najlepiej arborio)
- sól
- pieprz
Czosnek pokrój w plasterki, chili przekrój wzdłuż, usuń nasiona i posiekaj. Na patelni rozgrzej oliwę, przesmaż czosnek i chili przez 2 minuty. Wrzuć rozmrożone owoce morza i duś 10 minut, mieszając. Wlej wino, odparuj, dopraw solą i pieprzem. Ryż ugotuj w 2 szklankach wody, wymieszaj z sosem. Posyp natką pietruszki i podawaj.
Ostrygi Rockefeller
Weź:
- 8 dużych ostryg, otwartych
- 1/2 kg młodych liści szpinaku
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- 6 łyżek masła
- 2 szalotki
- gałązkę selera naciowego
- kieliszek Pernod lub innej anyżówki
- bułkę tartą
- starty parmezan
Szalotki posiekaj, szpinak podrzyj na kawałki. Seler pokrój w cienkie plasterki. Na patelni rozgrzej 2 łyżki masła, wrzuć szalotki, seler i przesmaż minutę. Wlej Pernod, odparuj i dodaj szpinak i posiekaną natkę. Rozgrzej grill w piekarniku. Na połówki muszli z ostrygami nałóż farsz szpinakowy, po odrobinie masła, łyżeczce parmezanu zmieszanego z tartą bułką. Zapiekaj, aż ser będzie złocisty – około 5 minut. Podawaj z cytryną.
Wędzone ostrygi na grzankach
Weź:
- 2 opakowania wędzonych ostryg
- 3 łyżki oliwy
- 3 kajzerki
- 2 łyżki masła
- sok z cytryny
- pęczek szczypiorku
- szczyptę pieprzu kajeńskiego
Bułki przekrój na pół i wydłub miękisz. Na patelni rozgrzej oliwę i zrumień połówki kajzerek. Na drugiej patelni podgrzej na maśle wędzone ostrygi przez 2 minuty. Szczypiorek posiekaj, wrzuć do ostryg i dopraw sokiem z cytryny. Nałóż farsz do wydrążonych bułek, oprósz pieprzem kajeńskim i podawaj.
Tekst: Stanisław Gieżyński
Fotografie: Magiczna Kuchnia©