Kurczak z wiśniami lub winogronami
Weź:
- 1 kurczaka
- sól
- pieprz
- 2 ząbki czosnku
- rozmaryn
- szałwię
- tymianek
- garść wiśni (winogron)
- kieliszek czerwonego wina
- miód
Kurczaka podziel na równe części, oprósz solą i pieprzem, podsmaż na brązowo. Włóż do dużego garnka razem z drobno posiekanym czosnkiem, świeżym rozmarynem, szałwią i tymiankiem, garścią wiśni lub winogron. Wlej kieliszek czerwonego wina i, jeśli lubisz, dodaj miód. Duś pod przykryciem około pół godziny.
Udziec jagnięcy z morelami
Weź:
- udziec jagnięcy (ok. 2 kg)
- kilka plastrów surowego boczku
- garść świeżego rozmarynu
- ząbek czosnku
- sól
- oliwę z oliwek
- sok z 1/2 cytryny
- kilka suszonych moreli
Nadetnij mięso przy kości tak, aby z obu stron powstały tunele głębokie na 10–12 centymetrów. Na skórze zrób 6–8 nacięć. Rozmaryn, czosnek i łyżeczkę soli rozetrzyj na papkę, dodaj łyżkę oliwy i sok z cytryny oraz pokrojone morele. Uzyskaną mieszankę wepchnij w nacięcia przy kości i w skórze oraz natrzyj nią całe mięso. Przyprawiony udziec obłóż plastrami boczku i połóż na naoliwionej blasze. Piecz, aż będzie miękki, w temperaturze 230°C, co 30 minut przekładając na drugą stronę. Przed podaniem udekoruj gałązkami rozmarynu i morelami.
Rolada z piersi kaczki na morelach lub gruszkach
Weź: (na 4 osoby)
- 4 (podwójne) piersi z kaczki
- czerwoną paprykę
- 2 szalotki
- 100 g pieczarek
- oliwę z oliwek
- sól
- pieprz
- 4 morele (gruszki)
- 150 g masła
Odkrój tłuszcz z piersi kaczki. Paprykę, szalotki i pieczarki drobniutko posiekaj i przesmaż w odrobinie oliwy. Farsz kładź na piersi, przykryj drugą i zwiąż nitką, formując roladę. Ostrożnie podsmaż z każdej strony na oliwie, aż się zbrązowi i przełóż do piekarnika nagrzanego do 180°C na około 12 minut. Odstaw w ciepłe miejsce na kwadrans.
Z moreli wyjmij pestki i pokrój na ćwiartki. Wrzuć do garnka z podwójnym dnem, dodaj odrobinę wody i masło. Duś na małym ogniu nieomal do miękkości. Roladki podawaj na morelach.
Perliczki z pomarańczą
Weź:
- 2 perliczki
- seler naciowy
- 8 czerwonych pomarańczy
- małą garść świeżego tymianku
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- łyżkę oliwy z oliwek
- 6 ząbków czosnku ze skórką
- 1/3 kostki masła
- 10 liści szałwii
- szklankę wytrawnego białego wina
Oczyść perliczki z nadmiaru tłuszczu, opłucz i osusz. Natrzyj w środku solą. Obierz pomarańcze, odetnij plastry u góry i u dołu, pozostały miąższ pokój na 5–6 plastrów. Środkową jasną część selera pokrój na cienkie plasterki, wrzuć do salaterki, dodaj tymianek, szczyptę soli, pieprzu, wszystko wymieszaj i tym wypełnij perliczki. Teraz natrzyj ptaki solą, pieprzem i tak naciągnij skórę, by zaszyć lub spiąć brzuszki.
Na rozgrzanej patelni z grubym dnem rozgrzej oliwę i obsmaż ptaki ze wszystkich stron na złocisty kolor, dodaj cały czosnek, masło i szałwię i podgrzewaj przez 3–4 minuty, stopniowo dolewając wina. Obsmażone perliczki przełóż do piekarnika nagrzanego do 230°C. Piecz około 45 minut, polewając odrobiną wina.
Rolada wieprzowa z czarnym bzem
Weź:
- 2 szklanki owoców czarnego bzu
- 1 kg łopatki wieprzowej
- łyżkę miodu
- parę suszonych śliwek
- 6 jagód jałowca
- sól
- cynamon
- biały pieprz
- ziele angielskie
- listek laurowy
- 2 łyżki armaniaku
- kubek jogurtu
- masło
- odrobinę mąki
- oliwę z oliwek
Mięso włóż na dwa dni do zaprawy przygotowanej z jogurtu, soli, pieprzu, listka laurowego i połowy jagód jałowca. Po wyję-ciu z marynaty zroluj, obwiąż bawełnianą nicią, obsmaż na maśle ze wszystkich stron. Jagody czarnego bzu oderwij od łodyżek, ugotuj z odrobiną wody i przetrzyj przez sito.
Obsmażoną roladę posmaruj miodem i czarnym bzem, dodaj śliwki, jagody jałowca, cynamon, ziele angielskie, listek laurowy i armaniak. Piecz pod przykryciem około godziny w dobrze nagrzanym piekarniku. Pod koniec pieczenia wyjmij mięso, dodaj do sosu zasmażkę z masła i mąki i wymieszaj.
Pokrojoną w plastry roladę polej sosem. Najlepiej smakuje z czerwonym winem typu burgund.
Królik w sosie porzeczkowym
Weź:
- 4 filety z combra
- sok z cytryny
- po kilka jagód jałowca, czarnego pieprzu i ziela angielskiego
- filiżankę czarnych porzeczek
- sól
- świeżo zmielony biały pieprz
- 3 łyżki wermutu
- 7 łyżek gęstej śmietany
- olej
Mięso natrzyj sokiem z cytryny zmieszanym ze zmielonymi jagodami jałowca, pieprzu i ziela angielskiego, marynuj przez noc. Rano wyjmij z zaprawy i osusz. Posyp solą i pieprzem, szybko obsmaż na bardzo gorącym oleju z obu stron. Następnie przełóż do rondla, dodaj przyprawy, zmiksowane porzeczki, wermut i duś na wolnym ogniu. Na samym końcu dodaj śmietanę.
Podawaj pokrojone w ukośne plastry, polane sosem.
Bażant z gruszkami
Weź:
- bażanta
- po 3 zielone i czarne jagody jałowca
- 4 jędrne gruszki
- kieliszek madery
- 1/2 l czerwonego wytrawnego wina
- 2 laski cynamonu
- 8 ziaren pieprzu
- 4 gożdziki
- olej
- sól
- pieprz
- łyżkę mąki
- łyżkę masła
W rondlu roztop łyżkę masła. Bażanta natrzyj solą i pieprzem, włóż do rondla i, obracając, obsmaż na rumiano ze wszystkich stron. Potem duś przez 45 minut.
Gruszki włóż do rondla i zalej wytrawnym winem. Dodaj cynamon, pieprz i goździki. Gotuj 20 minut, potem gruszki wyjmij.
Cebulę pokrój w cienkie plasterki. Na patelni rozgrzej olej, włóż cebulę i smaż, aż się zrumieni. Posyp mąką, wymieszaj i wlej wino, w którym gotowały się gruszki. Dodaj zmiażdżone jagody jałowca. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 30 minut na wolnym ogniu, aż połowa płynu odparuje. Przyrządzonego bażanta pokrój i wyłóż na ogrzany półmisek. Do rondla, w którym był smażony, wlej maderę i wcześniej przygotowany sos z cebulą, wymieszaj. Mocno podgrzej, nie doprowadzając do wrzenia. Bażanta polej sosem i obłóż gruszkami.
Indyk nadziewany jabłkami
Weź:
- indyka (ok. 2,5 kg)
- 5 kwaśnych jabłek
- 50 g masła
- 10 biszkoptów
- 2 jajka
- 250 g białego sera
- łyżkę calvadosu
Farsz: obierz 3 jabłka, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Smaż je na 20 g masła, aż się zrumienią. Przełóż do salaterki. Biszkopty rozgnieć łyżeczką. Dodaj biały ser i jajka. Dopraw solą i pieprzem, dodaj calvados i usmażone, ostudzone jabłka.
Nadzienie wymieszaj, włóż do indyka i zaszyj otwór. Indyka przykryj posmarowanym masłem pergaminem i wstaw do nagrzanego piekarnika. Pół godziny przed końcem pieczenia zdejmij pergamin, aby skórka się zrumieniła. Pod koniec pieczenia 2 jabłka pokrojone na ćwiartki podsmaż na patelni w reszcie masła. Indyka wyłóż na półmisek, wokół rozłóż podsmażone jabłka i podawaj.
Pieczone owoce
Weż:
- po kilka ładnych śliwek, moreli, nektarynek, brzoskwiń, gruszek, czereśni, truskawek, fig, plastry świeżego ananasa, itp.
- kieliszek brandy
- cukier waniliowy
Połóż owoce w płytkiej ceramicznej formie, skrop brandy i posyp cukrem waniliowym. Opiecz w najwyższej temperaturze na grillu lub w piekarniku. Owoce powinny zmięknąć, ale zachować swój pierwotny kształt. Podawaj z ubitym kremem waniliowym, serkiem mascarpone, śmietaną lub lodami waniliowymi.
Tekst i stylizacja: Blanka Kleszcz
Fotografie: ©Magiczna Kuchnia