Talerze z ilustracjami polskich artystów – pierwsza limitowana kolekcja ÅOOMI powstała pod hasłem „troska”
ProjektanciNowa, limitowana kolekcja talerzy ÅOOMI powstała z miłości do rzemiosła i twórczości lokalnych artystów. Do udziału w projekcie zaproszono czterech polskich ilustratorów: Hanię Kmieć, Karolinę Lubaszko, Natalię Oskierę i Przemka Sokołowskiego.
Polska marka ÅOOMI tworzy piękne i funkcjonalne przedmioty, które sprawiają, że codzienne chwile zyskują wyjątkową oprawę. Ceramiczne kubki, talerze i miski są starannie, ręcznie wykonane w pracowni na Śląsku. Minimalistyczne kolekcje można dowolnie mieszać i łączyć, tworząc swoją własną, unikalną zastawę.
Stworzenie limitowanej kolekcji to kolejny krok i szansa, żeby trochę poeksperymentować, stworzyć coś dla czystej kreatywnej zabawy, obok funkcji użytkowej. – Wspaniale jest współpracować z uzdolnionymi twórcami, pokazać markę od innej strony, przedstawić klasyczne produkty w nowym kontekście. Myślimy, że może to być również gratka dla naszych odbiorców. Taki produkt jest atrakcyjnym uzupełnieniem istniejącej już kolekcji ceramiki ÅOOMI. Rdzeniem naszej marki zawsze pozostanie klasyka, ale zdecydowanie planujemy więcej limitowanych kolekcji produktów – mówi Monika Mróz, przedstawicielka marki.
Limitowana edycja talerzy ÅOOMI: TROSKA
Do udziału w projekcie marka zaprosiła czterech polskich ilustratorów: Hanię Kmieć, Karolinę Lubaszko, Natalię Oskierę i Przemka Sokołowskiego. Aryści zostali poproszeni o wizualne zinterpretowanie hasła „troska” i naniesienie go na talerze. Każdy z twórców podszedł do tematu indywidualnie i na wybranym przez siebie szkliwie naczyń zaprezentował swój oryginalny styl. Płótnem ilustracji stały się zatem talerze z kolekcji Dust, Iris, Salt i Kobe. Każdy został wypalony w limitowanej edycji 50 sztuk.
Troska ma wiele wymiarów: jest dbałością o czyjeś dobro, zaoferowaniem swojej uwagi i opieki. Można nią obdarować bliskich, planetę, a także siebie. Troska jest delikatna, czuła i bezinteresowna. Talerze z ilustracjami interpretującymi to hasło stworzono z myślą, by wywoływały uśmiech na twarzy każdego, kto po nie sięgnie.
– Pomysł na hasło przyszedł nam do głowy naturalnie jako rozwinięcie tego, jakimi ideami kierujemy się jako marka od lat. Nasze produkty są tworzone z troską i dbałością o każdy szczegół, a potem z troską używane, bo służą naszym odbiorcom na lata. Nasza ceramika uczestniczy w wielu codziennych rytuałach naszych odbiorców: posiłkach, spotkaniach przy kawie, chwili dla siebie z kubkiem świeżo zaparzonej herbaty. Dla nas to właśnie te małe rzeczy są przejawem troski o siebie nawzajem (a także o siebie samego) na co dzień. Chciałyśmy również, aby talerz wywoływał ciepłe emocje, bez względu na to czy będzie używany jako dekoracja czy w tradycyjny sposób. Wydaje nam się, że taki talerz z ilustracją jest też fantastycznym pomysłem na prezent dla ukochanej osoby. W tym kontekście produkt komunikuje: „troszczę się o ciebie”. Wreszcie, to dobra okazja do tego, aby każdy z nas zastanowił się, co dla niego oznacza troska i jak możemy ją praktykować na co dzień – dodaje Monika Mróz.
Jak troskę interpretują polscy ilustratorzy?
– Troska to dla mnie dbanie o kogoś, okazywanie mu zrozumienia i bliskości. Emocje te kojarzą mi się ze światem natury, stąd w mojej ilustracji pojawił się motyw roślinny. Motyw ten często pojawia się w moich pracach – mówi Natalia Oskiera, artystka, ilustratorka, pani od plastyki, którą inspiruje sztuka dzieci, zabawa kolorami i kształtem. Jej ilustracje wyróżniają się kolorem i odrobiną humoru.
– Mój talerz nawiązuje do estetyki vintage produktów dla dzieci. Zależało mi, aby projekt wywoływał miłą nostalgię i powodował ciepłe uczucia na sercu – opowiada Hania Kmieć, ilustratorka książkowa i prasowa, projektantka graficzna, która często współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury. Jej ilustracje pojawiały się w publikacjach: Kopalnia. Sztuka futbolu, Zwykłe Życie, Fabularie, a także w internetowym kwartalniku Wizje. Lubi żartować, ale ilustracją zajmuje się nie na żarty!
– Dla mnie troska to drobne, często niezauważalne gesty. To dbanie o rzeczy ważne dla nas, dla innych być może błahe. Mój projekt przedstawia dość abstrakcyjny obrazek troski przejawiającej się w rzeczach, które są kruche, delikatne – mówi Karolina Lubaszko, ilustratorka i graficzka, która projektuje plakaty, grafikę wydawniczą, identyfikacje i ilustracje. Przy dużej części prac korzysta z techniki sitodruku. Artystka pełni funkcję redaktorki graficznej w magazynie Wizje i należy do pracowni sitodruku w Pracowni Wschodniej. Jej prace można zobaczyć między innymi w Peaches Gastrogirls, Magazynie Pismo, Wydawnictwie „Czarne”.
Przeczytaj też: Dekoracyjne talerze na ścianę – Ania Gubernat pokazuje, że używane rzeczy mogą być piękne
– Kiedy zacząłem pracować nad ilustracją, spojrzałem na Mię, mojego psa i to ona dała początek temu projektowi. Okrągły kształt talerza był dla mnie również wyznacznikiem, ponieważ kojarzy mi się z kręgiem bliskich osób i tym, że wszyscy mamy na siebie nawzajem wpływ – wspomina Przemek Sokołowski, projektant graficzny i ilustrator freelancer z Białegostoku (rocznik 1989). Tworzy głównie plakaty i ilustracje, ale wykonuje również zlecenia związane brandingiem, takie jak projektowanie opakowań czy etykiet. W swoich pracach inspiruje się głównie scenami z życia codziennego, jednak lubi nadać im nieco surrealistyczny i abstrakcyjny charakter. Kocha litery, kino, podróże i dobre książki.
Talerze z limitowanej serii są doskonałym uzupełnieniem regularnej kolekcji ceramiki ÅOOMI
Talerze z ilustracjami polskich artystów mogą służyć jako dekoracja domu lub spełniać typowo użytkową funkcję. Mogą być używane do jedzenia, jednak ze względu na delikatną naturę ilustracji wypalonej na talerzu, zalecamy ostrożność – odradzamy używanie ostrych sztućców albo wkładanie naczynia do piekarnika czy mikrofali. Talerz będzie za to idealny na kawałek ciasta czy kanapkę!
Kolekcja TROSKA miała swoją premierę 12 kwietnia na odświeżonej stronie internetowej: aoomistudio.com
Opracowanie: redakcja
Zdjęcia: Materiały Prasowe