Najbardziej luksusowe tapicerki wymagają talentu i czasu. Stoją za nimi cierpliwi rzemieślnicy, słynni projektanci i lata tradycji. W pięknej skórze tkwi wiele sekretów...
Skóra DRAPOWANA
Kanapa Bohémien pikowana jest ręcznie przez jednego pana w manufakturze Busnelli. Aby ją obszyć, potrzeba zużyć aż 35-40 m² wyjątkowo grubej, miękkiej skóry. Krowy, z których pochodzi, pasą się w północnej Skandynawii, gdzie klimat jest surowy i nie ma insektów, które mogłyby ją uszkodzić. Cena powstającej w ciągu kilku tygodni kanapy to minimum 31 800 zł. Z kolei Gran Khan firmy Edra okrywają dwie, zszyte ze sobą pośrodku bardzo grube (4 mm) skóry. Wyglądają, jakby były luźno rzucone nie tyle na sofę, co na legowisko w mongolskiej jurcie – taki był też zamysł projektantów. Można wybrać supermiękkie wypełnienie z piór i pianki. Kupimy ją za ok. 13 000 euro w salonie The Prime.
SKÓRA Z KOLOREM
Skórzana tapicerka może być całkiem awangardowa – jak w meblach zaprojektowanych przez braci Campana. W czerwonym krześle Flama przybiera kształt jęzorów ognia. W fotelu Leather Works składa się z 400 zszytych z sobą kawałków i przypomina dzieło krawca. Z drugiej strony mamy solidną niemiecką robotę – sofę w stylu retro marki Rolf Benz. Nawiązuje do pierwszego modelu z 1964 r., kosztuje ok. 24 300 zł.
SKÓRA W LIMUZYNIE
Kanapy inspirowane tapicerkami luksusowych limuzyn. Firmuje je syn legendarnego założyciela marki samochodowej Lamborghini, Tonino: Sepang w kolorze czerwieni wyścigowej jest szczelnie pokryta skórą; pikowana Imola ma detale retro – niklowane okucia i orzechowy fornir. Obie robione są ręcznie przez doświadczonych rzemieślników. Na poduszkach i oparciu zobaczymy logo marki. Nie poznamy cen tych sof – firma podaje je tylko na specjalne życzenie.
WĄŻ CZY PERŁA?
Nubuk, luksusowa licowa skóra, wyciskana w wężowy wzór w kanapie Giorgio Collection, pokryta jest ręcznie specjalną półbłyszczącą powłoką ochronną. Mebel powstaje przez 45 dni i kosztuje 15 890 euro. Łóżko i ława zrobione przez rzemieślników z Turri ze skóry licowej farbowanej na kolor szampana z... perłową poświatą. Wezgłowie i brzegi siedziska ozdobione są błyszczącymi ćwiekami. Firma Turri chwali się, że ich meble są nie do podrobienia. Nie da się ich zrobić taniej...
SKÓRA NA ŚCIANIE
Skórą mogą być tapicerowane nie tylko meble, ale też podłogi i ściany. Płytki ze skóry bawolej albo cielęcej marki Lap¯lle są bardzo lekkie (nie obciążają murów), dźwiękoszczelne (wyłożone nim pokoje nabierają intymności) i wodoodporne – nadają się także do łazienek. Można je samemu naklejać i wymyślać kolorowe mozaiki.
SKÓRA JAK FORNIR
Skóra pokrywająca meble na dwa sposoby. Pierwszy to klasyczna elegancja dla dżentelmenów, czyli sekretarzyk w wersji jasnej, z subtelnymi tłoczeniami i skórzanymi uchwytami do szuflad. Druga to szaleństwo jak z baśni – komoda w skórze z wielkiej słodkowodnej ryby piraruku (do złowienia w Brazylii). Do tego zabawne wypustki z kępek traw, które służą m.in. jako uchwyty w drzwiczkach.
Cena tylko na życzenie.
Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: materiały prasowe firm