Nigdy jeszcze młoda polska sztuka nie była tak popularna. Na ostatniej poświęconej jej aukcji sprzedało się niemal 100 prac za rekordowe 286 922 złotych. Licytacja twórczości artystów jest szczególnie kusząca, gdy cena wywoławcza prac – 500 zł – nie wymaga zaplecza w postaci fortuny. Najbliższa Aukcja Młodej Sztuki odbędzie się już 17 maja w DESA Unicum. Licytacja obejmie 90 prac.
Warszawski dom aukcyjny organizował aukcje tego typu jako pierwszy od 2008 roku. Od początku ich ideą było wsparcie i promocja artystów, którzy w ten sposób stawiali pierwsze kroki na rynku sztuki, nawiązywali kontakt z kolekcjonerami i miłośnikami swoich dzieł. W szczególnie trudnym okresie po ukończeniu studiów aukcje pozwalały debiutantom skupić się na tworzeniu i realizowaniu swoich artystycznych celów, a nie poszukiwaniu alternatywnych dróg finansowego utrzymania się. Promocja rynkowa w bezpośredni sposób przekładała się więc na wolność twórców.
Dziś idea pozostała niezmieniona, licytacje zagwarantowały zaś sobie silną pozycję w kalendarium aukcyjnym. Regularnie uczestniczą w nich kolekcjonerzy, grupy znajomych, rodziny z dziećmi, którzy w dużej mierze tworzą wyjątkową atmosferę tych spotkań. Wyselekcjonowane obiekty nadal są dostępne od 500 zł dla osób chcących rozpocząć inwestowanie w sztukę, wykorzystujących jej designerski potencjał w wystroju wnętrz, czy chcących sprawić wyjątkowy prezent. Choć obroty aukcji rosną, wciąż stosunkowo łatwo też zdobyć dzieło sztuki za kilkaset złotych. Motywacje kupujących są tak samo różnorodne, jak prace oferowane na aukcjach.
Na najbliższej, majowej aukcji pojawią się dzieła artystów już znanych uczestnikom poprzednich licytacji. Bartłomiej Koter, który podbił mieszkańców stolicy swoim miejskimi pejzażami, tym razem prezentuje swoją interpretację nocnego życia ulicy, mroczną i neonową jednocześnie. Grono wiernych fanów ucieszy także obecność kolejnej pracy Urszuli Chrobak. Artystka znana już jest z przedstawień tajemniczych kobiet, nagich, znikających w ciemności i o ukrytych w cieniu twarzach. Podobnie charakterystyczne są obrazy Janusza Orzechowskiego, który swoje tancerki umieszcza w często kontrastującej przestrzeni miejskiej. Motyw tańca jest silnie obecny na aukcji – pojawia się także na obrazach Danuty Wójcik i Anny Zalewskiej. Chociaż postaci artystek przedstawione są w zupełnie inny sposób, każda z nich zainspirowana została tańcem i ruchem ciała kobiet. Bajkowe inspiracje i oniryzm znaleźć można w dziełach Katarzyny Kucz-Słowiańskiej i Adama Wątora. Z kolei op-artowe prace Patrycji Nurkan i Małgorzaty Jastrzębskiej nie tylko znakomicie prezentują się we wnętrzach, ale również stały się już wizytówkami artystek, ze względu na konsekwencje stosowanej techniki i koloru.
DESA Unicum jest największą, a zarazem najszybciej rozwijającą się firmą działającą na polskim rynku sztuki. Jej historia sięga 1950 roku. Wszystkie ceny wywoławcze na najbliższej Aukcji Młodej Sztuki wynoszą 500 złotych.
Aukcja: 17 maja, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa
Wystawa obiektów: 12-17 maja, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy Marchand, Plac Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny
Więcej informacji o Aukcji Młodej Sztuki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
http://www.desa.pl/pl/auctions/324/aukcja-mlodej-sztuki-17-maja-2016-godz-19.