Już w maju będzie miał miejsce wyjątkowy przegląd prac czołowych nazwisk polskiej grafiki. Aukcja Grafiki w DESA Unicum to przekrój przez twórczość dawną i współczesną. W ofercie znalazły się dzieła m.in. Leona Wyczółkowskiego, Janiny Konarskiej, Victora Vasarelego, Rafała Olbińskiego czy Jerzego Nowosielskiego. Razem ponad 130 prac. Licytacja odbędzie się 12 maja.
„Narciarze” z 1931 roku to emblematyczna i najbardziej rozpoznawalna praca wybitnej graficzki, Janiny Konarskiej. Kompozycja została nagrodzona srebrnym medalem na Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury w Los Angeles w 1932 roku. Prace artystki są rzadkością na rynku antykwarycznym ze względu na niechęć autorki do sprzedawania swoich dzieł. „Narciarze” właśnie trafili na majową Aukcję Grafiki. Licytacja pracy rozpocznie się od 6 tys. złotych.
Pierwsza część wystawy
Grafika artystyczna oferuje na tyle dużo możliwości ekspresji i technicznego eksperymentowania, że kusi twórców największego formatu. Grono artystów rozpoznawalnych dzięki pracom graficznym jest znacznie większe. Sam przekrój przez XX wiek gwarantuje szereg fascynujących twórców, reprezentujących indywidualne style i określone nurty artystyczne. W części najbliższego wydarzenia poświęconej grafice dawnej znalazły się m.in. prace Leona Wyczółkowskiego. Artysta przez ponad trzydzieści lat fascynował się grafiką oryginalną. Ostatecznie od 1911 roku poświęcił się tworzeniu wyłącznie w tej technice. Wczesna, sześciobarwna litografia z 1903 roku została włączona do jego pierwszej teki prac graficznych. Jest wariacją na temat motywu krucyfiksu królowej Jadwigi. Autor bezpośrednio zapożyczył układ z olejnej kompozycji z 1898 roku, nagrodzonej brązowym medalem na Wystawie Światowej w St. Louis w 1904 roku. Cena wywoławcza to 7 tys. złotych. Ofertę grafiki dawnej uzupełniają prace m.in. Leopolda Gottlieba, Władysława Skoczylasa, Edmunda Bartłomiejczyka, Jana Rubczaka, Stefana Mrożewskiego, Pawła Stellera czy Daniela Chodowieckiego.
Druga część wystawy i aukcji obejmuje grafikę współczesną
Na szczególną uwagę zasługują linoryty Józefa Gielniaka „N.B.O.G z B. – Sanatorium VI” oraz „Improwizacja – Elukubracja fantazyjna i krotochwilna”, które według samego autora zajmują najważniejsze miejsce w jego twórczości. Cena wywoławcza obu dzieł to 6,5 tys. złotych. W ofercie nie zabrakło prac autorstwa czołowych przedstawicieli op-artu Richarda Anuszkiewicza oraz Victora Vasarelego. Ich będą dostępne od 2,6 i 2,2 tys. złotych. Obok nich znaleźć można akty, abstrakcje i martwe natury Jerzego Nowosielskiego. Majowa licytacja to kilkadziesiąt nazwisk czołowych twórców. Rafał Olbiński, Waldemar Świerzy, Edward Dwurnik, czy Jan Tarasin to tylko kilkoro z nich.
DESA Unicum jest największą, a zarazem najszybciej rozwijającą się firmą działającą na polskim rynku sztuki. Jej historia sięga 1950 roku. Ceny wywoławcze na Aukcji Grafiki zaczynają się od 300 złotych.
Aukcja: 12 maja, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa
Wystawa obiektów: 27 kwietnia – 12 maja, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny
Więcej informacji o Aukcji Grafiki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum:
http://www.desa.pl/pl/auctions/325/aukcja-grafiki-12-maja-2016-godz-19.