Aukcja Młodej Sztuki w DESA Unicum

Sztuka

Młodzi, debiutujący i właśnie odkrywani. Aukcja Młodej Sztuki łączy dobrze rokujących twórców najmłodszego pokolenia z kolekcjonerami, zarówno tymi początkującymi, jak i z rozmysłem poszukującymi talentów. W ciągu ostatnich lat cykl wyrósł na jeden z najpopularniejszych w Polsce. Już 19 kwietnia pod młotek pójdą 92 prace, wszystkie z ceną wywoławczą 500 zł.

Sztuka najnowszej generacji polskich artystów jeszcze niedawno nie pojawiała się na aukcjach. Dziś potrafi wzbudzać duże emocje – w zeszłym miesiącu prace zyskiwały nawet niemal 20-krotne przebicie (z 500 złotych ceny wywoławczej do 9500 złotych ceny zakupu). Tego typu sytuacje rzadko zdarzają się na pozostałych licytacjach. Dla wielu autorów to pierwsza możliwość wejścia na rynek. Dzieła młodych artystów zjednują sobie fanów nie tylko ze względu na wartość sztuki samą w sobie, ale również przez swój designerski potencjał.

Aukcja Młodej Sztuki to wydarzenie w dużej mierze egalitarne – pojawiają się na niej dzieła „na każdą kieszeń”. Obiektywnie niewielka inwestycja może zaś przynieść duży zysk. Aukcja pozwala też na dokonywanie wyboru między pracami powstałymi w różnych stylach czy estetykach. Z jednej strony młodzi artyści czerpią inspiracje z własnych doświadczeń, sentymentów, odniesień do współczesnej Polski – czyli tego co realne. Tak jest w przypadku m.in. Karola Wilka wykorzystującego w wystawianej na aukcji pracy motyw kultowego „malucha”. Tomasz Poznysz z kolei wplata w swój obraz wizerunek znanej krytyczki sztuki – osoby bardziej biegłe w temacie bez wątpienia ją rozpoznają. Na drugim biegunie znajdują się dzieła, w których dominuje surrealizm i bajkowość. W tym gronie znaleźli się m.in. Mateusz Skrzydlewski i Patrycja Kruszyńska-Mikulska. Elementy fantastyki i koszmaru sennego sąsiadują w ich pracach z poetyckością. To tylko przykłady z bieżącego katalogu – Aukcja Młodej Sztuki jest wydarzeniem cyklicznym i daje szansę na zaistnienie najmłodszych artystów tworzących w najróżniejszych technikach i stylistykach.

Wśród twórców znajdą się także ci, którzy znani są już publiczności, mogą się pochwalić aukcyjnymi sukcesami. To przede wszystkim Arkadiusz Andrejkow, Urszula Chrobak i Jacek Malinowski. Pierwszy z nich zaprezentuje subtelny portret kontynuujący stylistykę, która podbiła serca dotychczasowych uczestników aukcji w DESA Unicum. Urszula Chrobak (akt jej autorstwa w marcu został najdrożej sprzedanym dziełem) po raz kolejny skupia się na kobiecym ciele i intymności. Jacek Malinowski tym razem odnosi się do ikony pop-kultury – Myszki Miki – przenosząc ją na płótno niezwykle oryginalną, autorską techniką.

DESA Unicum jest największą, a zarazem najszybciej rozwijającą się firmą działającą na polskim rynku sztuki. Jej historia sięga 1950 roku. Wszystkie ceny wywoławcze na najbliższej Aukcji Młodej Sztuki wynoszą 500 złotych.

Aukcja: 19 kwietnia, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: od 5 do 19 kwietnia, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy Marchand, Plac Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Młodej Sztuki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum

reklama