5 innowacyjnych projektów, które zmieniają podejście do higieny i ochrony przed zarażeniem
DesignFirma Roca ogłosiła zwycięzców specjalnej edycji międzynarodowego konkursu jumpthegap® organizowanego we współpracy z Centrum Designu w Barcelonie. Tym razem skoncentrowano się na produktach i rozwiązaniach, które odnoszą się do obecnej sytuacji w sferze higieny, infrastruktury sanitarnej oraz jakości życia.
Higiena i ochrona zdrowia w dobie pandemii
Celem międzynarodowego konkursu jumpthegap®, począwszy od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2004 roku, jest wspieranie młodych, utalentowanych architektów i projektantów. Do tej pory odbyło się już 8 edycji (konkurs w normalnym trybie jest organizowany co 2 lata) oraz jedna edycja specjalna 2020 - pandemiczna. Wzięło w nich udział łącznie 26 500 uczestników ze 150 krajów, tworząc tym samym platformę współpracy i wymiany między studentami oraz profesjonalistami z całego świata.
Z powodu pandemii Roca dostosowała formułę konkursu jumpthegap® do aktualnej sytuacji i zorganizowała specjalną edycję wydarzenia. Wszystko po to, by zaproponować innowacyjne koncepcje i rozwiązania do łazienki przyszłości poruszające tak istotne dziś tematy. W tegorocznej, specjalnej edycji, podjęto problem higieny związanej z ochroną zdrowia, aby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.
5 innowacyjnych projektów, które zmieniają podejście do higieny i ochrony przed zarażeniem
Jury, w skład którego weszły znakomite osobowości świata architektury i designu, doceniło niemały wysiłek poczyniony w tak krótkim czasie przez uczestników konkursu. Tym bardziej, że prace naprawdę zaskakiwały kreatywnością oraz znakomitą jakością. Przez 15 dni napłynęło aż 297 projektów zgłoszonych przez 1 567 uczestników z 94 krajów świata.
Nagrodzono 5 prac, które łączą dobry design, funkcjonalność, możliwość realizacji oraz koncentrują się na redukcji zagrożenia zarażeniem się w przestrzeni publicznej. Wszystkie projekty otrzymały nagrodę w wysokości 1 tys. euro.
„Bubble Bump” (Alina Pshenichnikova, Rosja)
To urządzenie, które automatycznie dozuje płyn dezynfekujący przypominający bańki mydlane. W ten sposób zachęca dzieci do zwiększonej higieny i korzystania z dezynfekcji na co dzień. Projekt jest przeznaczony do ośrodków oraz miejsc, w których przebywają dzieci. Jury doceniło go za: „Naukę dobrych nawyków przez zabawę, a nie przymuszanie”.
„E-Tapis” (Hao Wang and Hanyuan Hu, Chiny)
To inteligentne urządzenie do czyszczenia obuwia, które używa płynu dezynfekującego oraz promieniowania UV. Na stworzenie tego projektu wpłynął fakt, że wirus na butach może przetrwać nawet 5 dni. „E-Tapis” powstał z myślą o placówkach, w których konieczne są nadzwyczajne środki higieny. Przeznaczony jest np. do szpitali. Jury doceniło projekt za to, że jest prosty i przyjazny dla użytkownika oraz łatwo go wykonać - zarówno realizacja produktu, jak i jego instalacja są bezproblemowe. Urządzenie można zaadaptować do przestrzeni domowych oraz publicznych.
„Lux” (Juan Restrepo, Holandia)
To inteligentny system dezynfekcji w przestrzeni publicznej oparty na promieniowaniu UV. Urządzenie zainstalowane na suficie, za pomocą promieniowania UV, oczyszcza pomieszczenie aż w 99%. Odile Hainaut, członek jury i współzałożycielka WantedDesign, stwierdziła, że to idealne rozwiązanie, które pomoże kontrolować higienę w przestrzeni publicznej.
„OM” (Rafael Vinader, Hiszpania)
To urządzenie sanitarne z termometrem na podczerwień oraz automatycznym dyspenserem żelu do dezynfekcji. System mierzy temperaturę z nadgarstka użytkownika. Produkt jest przeznaczony do przestrzeni publicznych, szczególnie tych narażonych na wzmożoną transmisję wirusa. Jordi Corral (Roca Global Innovation Project Manager) docenił projekt „OM” za to, że łączy dwa niezwykle ważne elementy: zachowanie higieny oraz kontrolę temperatury. Dotąd nie było podobnych urządzeń na rynku.
UVClean (Lidia Grifts, Włochy i Ekaterina Epifanova, Rosja)
UVClean to bateria z promieniowanim UV, która dezynfekuje urządzenia takie jak telefony komórkowe w czasie, kiedy ich użytkownik myje ręce. Produkt oczyszcza przedmioty, które codziennie nosimy przy sobie, ale ich nie myjemy, eliminując wirusa. Jury doceniło produkt za maksymalnie wykorzystanie czasu oraz podwyższenie jakości higieny w oparciu o istniejącą technologię.
Zdjęcia: materiały prasowe