domki letniskowe nowoczesne

Nowoczesne domki letniskowe o zjawiskowej architekturze. Jeden z nich jest spektakularny!

Rankingi

Któż o nim nie marzy… Drewniany, przytulny, z tarasem do biesiadowania i opalania, z dużymi oknami, żeby podziwiać widoki, i z antresolą. Skandynawski wynalazek ma też swoje świetne polskie odpowiedniki.

reklama
domek letniskowy fiński

Na malowniczej fińskiej wysepce Ö ISLAND HIDEAWAY

Posadowiony na skale, na ponad 2-hektarowej wyspie dom letniskowy oferuje dzięki olbrzymim przeszkleniom panoramiczne widoki na morze. Składa się z dwóch sypialni, łazienki, zadaszonego tarasu i przylegającej do niego sauny. W osobnym pawilonie mieszczą się jadalnia i miejsce do pracy. Domek połączony jest drewnianymi tarasami z miejscem na ognisko oraz mariną. Jest samowystarczalny, czerpie energię z zamontowanych na dachu paneli słonecznych. Filtrowana woda morska płynie w kranie i w toalecie, a ciepło z pieca w saunie jest wykorzystywane do ogrzewania podłóg oraz bieżącej wody.

offgridhideaways.com

domek letniskowy na fińskiej wyspie
domek letniskowy szwedzki

Zatopiony  w zieleni GRANHOLMEN

Letni szwedzki dom z poddaszem postawiony na palach, które chronią go przed podtopieniami (stoi blisko wody) i przymrozkami. Ma 40 m² i drewnianą konstrukcję. Z zewnątrz pomalowany został na piękny szałwiowy odcień. Niemal identyczny kolor ma dach zrobiony z oksydowanej miedzi. Szereg wąskich szklanych drzwi od podłogi do sufitu na zachodniej ścianie zapewnia dobre doświetlenie wnętrza. W środku mieści się kuchnia, salon, jadalnia oraz toaleta i prysznic, do których można wejść także z zewnątrz. Na piętrze jest otwarty strych i główna sypialnia. Wnętrze wykończono boazerią z surowej sosny.

bornsteinlyckefors.se

domek letniskowy zielony szwedzki
domek letniskowy w kolorze zielonym
dodatkowe
domek całoroczny svobo

Inspirowany wiejską chatą SVOBO 

DUBBEL to seria domów z podziałem na dwa moduły z zewnątrz sprawiającymi wrażenie samodzielnych budynków powiązanych dyskretnym łącznikiem. D100 to mniejszy z domów serii – pierwotnie pomyślany jako przestronny dom rekreacyjny, ale możliwy też do wykorzystania jako całoroczny dom mieszkalny. D100, jak wszystkie domy SVOBO, został zaprojektowany w nowoczesnym stylu inspirowanym tradycyjnymi zabudowaniami wiejskimi – moduły posiadają dwuspadowe dachy, drewniane elewacje i są całkowicie przeszklone od strony nasłonecznionej lub posiadającej najpiękniejsze widoki. Od zewnątrz łączy je rozległy taras z naturalnego drewna. Pomysł na serię DUBBEL polega na tym, aby oba moduły mogły pełnić różne funkcje, zależnie od pomysłu i potrzeb właścicieli. Tak jest też w D100, który może być komfortowym domem letniskowym z prywatnym apartamentem dla gości, całorocznym domem z wygodną dwupoziomową strefą rodziców lub wydzieloną strefą pracy – możliwości jest wiele. 

domki svobo wnętrze

W większym module, na parterze, znajduje się strefa dzienna. Na piętrze zaprojektowano dwie sypialnie, w których w komfortowych warunkach mogą zamieszkać 4 osoby. Mniejszy moduł mieści wysoki, dwupoziomowy pokój oraz łazienkę. Nad łazienką znajduje się dostępna z pokoju antresola. W wariancie z pełnym stropem uzyskujemy piętro z osobną sypialnią.  Parterowy łącznik mieści przedsionek, łazienkę gospodarzy oraz pomieszczenie gospodarcze. W powiększonym wariancie D100+, rozbudowa łącznika pozwala znacznie zwiększyć strefę dzienną. 

całoroczny domek svobo sypialnia
Zdjęcia: Daniel Raczyński

Materiałem wykorzystywanym do wznoszenia domów SVOBO jest masywne, lite drewno klejone – współczesny odpowiednik tradycyjnego bala. Struktura ich ścian składa się wyłącznie z produkowanych fabrycznie paneli z klejonego drewna skandynawskiego, o grubości co najmniej 10 cm - z tego samego materiału wykonywany jest monolityczny strop, na którym w celu zwiększenia izolacji akustycznej można wykonać cementowe posadzki. Dodatkowe ocieplenie oraz wykończenie elewacji znajduje się na zewnątrz ściany konstrukcyjnej, zaś w środku pozostają heblowane, nowoczesne ściany świerkowe  Taka technologia pozwala zbudować dom o trwałości i solidności konstrukcji murowanych, ze wszystkimi zaletami domu zbudowanego z drewna.

SVOBO.PL

domek letniskowy dark house

DARK HOUSE nad jeziorem

To dom zamykany nie tylko na klucz. Część nocną, tę z łóżkiem na antresoli i niewielką strefą wypoczynkową, umieszczono na szynach, dając możliwość dosunięcia jej do części dziennej, mieszczącej mini salon z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienkę oraz przestrzeń do przechowywania. A zatem przyjeżdżasz – rozsuwasz, wyjeżdżasz – zasuwasz. Zaskakującym pomysłem wydaje się tu brak okien w zewnętrznych ścianach budynku, ale o to właśnie chodzi. W wersji całkowicie zamkniętej dom jest zwartą bryłą pozbawioną drzwi i okien, co stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym intruzem pod nieobecność właścicieli. Po całkowitym rozsunięciu powierzchnia wypoczynkowa powiększa się natomiast o drewniany taras pomiędzy dwiema częściami budynku, osłonięty przed przypadkowymi spojrzeniami. Pełne ściany zewnętrzne chronią prywatność, a całkowicie przeszklone i rozsuwane ściany pomiędzy dwiema częściami domu zapewniają świetne doświetlenie. Dom został zaprojektowany dla Inwestora, który chce się wyciszyć i odciąć się od sąsiadów, choć niekoniecznie od natury i otoczenia. Zmienna geometria budynku pozwala łączyć te z pozoru sprzeczne cechy.

Marek+Sikora Architektura

domek letniskowy nad jeziorem projekt
domek letniskowy nad jeziorem wnętrze projekt
domki letniskowe den out doors

Ukryte pośród drzew DEN OUTDOORS

Ciekawy architektonicznie dom w kształcie litery A ze spiralnymi schodami i frontową ścianą ze szkła. Ma 74 m. kw i spokojnie pomieści 4-6 osób. W domu są dwie sypialnie – na poddaszu ze szklaną ścianą, dzięki czemu leżąc w łóżku można podziwiać widoki i na dole z oknem w spadzistym dachu – tu można przyglądać się gwiazdom. Podobny świetlik znajduje się w łazience. Na dole w otwartej części jest salon z małym aneksem kuchennym, sofą i stołem, a z drugiej strony – sypialnia i łazienka. 

ALPINE – dom modułowy poniżej łączy w sobie ducha modern cottage, z odrobiną alpejskiej estetyki. Ma 76 m. kw i wszelkie wygody. W salonie jest cześć z miejscem do odpoczynku z kominkiem/kozą (może być na drewno lub gas) oraz część jadalna, kuchnia, łazienka i dwie sypialnie (jedna na górze, prowadzą do niej spiralne schody). Wygodnie odpoczną tu 4 osoby. Dom ma duży taras i frontową fasadę ze szkła. Ogromne rozsuwane skrzydła sprawiają, że łatwo się poruszać między wnętrzem a tarasem.

www.denoutdoors.com