Kwiaty na balkon – jakie wybrać na słoneczny balkon południowy i zacieniony północny?
Zielono we wnętrzuJakimi kwiatami udekorować balkon, aby rozkwitał nie tylko na wiosnę? Wybór roślin zależy przede wszystkim od warunków, jakie możesz im zapewnić. Poznaj kwiaty balkonowe idealne do nasłonecznionych miejsc oraz cieniolubne.
Pięknie ukwiecony balkon to marzenie niejednej i niejednego z nas. Kiedy tylko czujemy, że dni stają się cieplejsze zaczynamy zastanawiać się, jak go urządzić. Z sadzeniem większości kwiatów balkonowych zwykle czeka się aż do połowy maja, gdy miną już „zimni ogrodnicy” (12-14 maja) i „zimna Zośka” (15 maja), a wraz z nimi ostatnie wiosenne przymrozki. Najpopularniejsze kwiaty balkonowe, jak pelargonie, petunie i surfinie nie są bowiem odporne na niskie temperatury.
Zanim urządzimy klimatyczny zielony kącik na balkonie, warto lepiej poznać wymagania poszczególnych roślin. Inne posadzimy na balkonie południowym, inne polubią się z północnym. W cienistych miejsca sprawdzą się dorodne begonie i fuksje, a pelargonie - królowe polskich balkonów i tarasów - kochają słoneczne stanowiska. Warto więc wybrać gatunki, którym możemy zapewnić odpowiednie warunki, aby bujnie kwitły i długo cieszyły nas swoimi kolorowymi kwiatami. Z artykułu dowiemy się:
Wiosenne kwiaty na balkon – jakie sprawdzą się najlepiej?
Pierwsze ciepłe dni w roku sprawiają, że coraz chętniej myślimy o spędzaniu czasu na zewnątrz. Rozglądamy się też za wiosennymi roślinami, które ozdobią nasz balkon. Jakie kwiaty wybrać wczesną wiosną? W marcu i kwietniu sprawdzą się gatunki, którym niestraszne są chłodne poranki i nocne przymrozki. Najpopularniejsze wiosenne kwiaty na balkon to: bratki, ciemierniki, fiołki rogate, hiacynty, krokusy, narcyzy, prymulki (pierwiosnki), stokrotki, szafirki i tulipany. Ładnie prezentują się w donicach. Sadząc wiosenne kwiaty na balkonie możemy tworzyć różnorodne barwne kompozycje. Rośliny w kwietnikach, donicach i skrzynkach mogą cieszyć oko i koić zmysły od wiosny aż do jesieni. Sprawdźcie też, jak wybrać długo kwitnące kwiaty na balkon.
Jakie rośliny wybrać na słoneczny balkon południowy?
Balkon południowy to najbardziej nasłoneczniona lokalizacja. Rośliny są skąpane w blasku przez cały dzień, dlatego pięknie i bujnie kwitną, ale wymagają również intensywnego podlewania. Wybór kwiatów światłolubnych jest naprawdę duży, znajdziemy wśród nich wszystkie barwy: od białego, słonecznie żółtego, różowego, pomarańczowego, czerwonego do niebieskiego i fioletowego.
Na balkonie południowym idealnie sprawdzą się: obficie kwitnące pelargonie bluszczolistne okrzyknięte mianem „królowych balkonów”, aksamitki, astry chińskie, bugenwille, bratki, celozje, diaskie, groszek pachnący, heliotropy, lobelie przylądkowe zwane stroiczkami, mydlnice bazyliowate, petunie, sanwitalie (polegnatki), smagliczki nadmorskie, stokrotki afrykańskie (osteospermum), surfinie, werbeny, żeniszki meksykańskie. Lewkonia długopłatkowa (zwana maciejką) to również dobry wybór na bardzo słoneczny balkon lub taras. Spodobają nam się jej delikatne kwiaty oraz przepiękny zapach. Malowniczo będą wyglądały pnące kobee, sundaville i wilce, zwisające bakopy o drobnych, białych lub różowych kwiatach oraz uczepy rózgowate, znane jako złoty deszcz.
Jakie kwiaty posadzić na balkonie zachodnim?
Ze względu na intensywne nasłonecznienie taki balkon zwykle silnie się nagrzewa. Aż do zachodu jest tutaj dużo mocnego słońca, dlatego warto zainwestować w rośliny światłolubne. Na balkonie zachodnim dobrze sprawdzą się: bugenwille, heliotropy, gerbery, jaskry azjatyckie, lobelie, lawenda, pelargonie, petunie, portulaki wielokwiatowe, surfinie, pachnące oleandry i smagliczki nadmorskie, złociste oraz pomarańczowe gazanie i dimorfotki (zwane złotokwiatem).
Kwiaty cieniolubne – idealne na balkon północny
Dociera tutaj najmniej światła oraz najwięcej chłodnych wiatrów, dlatego kwiaty z reguły kwitną krócej i mniej obficie. Na balkonie północnym najlepiej sprawdzają się rośliny cieniolubne. Świetnie nadają się: begonie bulwiaste, begonie stale kwitnące, bluszcz, bluszczyk kurdybanek, campanule (dzwonki), dipladenie (mandewille), hortensje, kalceolarie (pantofelniki), nasturcje, niecierpki nowogwinejskie, niezapominajki błotne, pierwiosnki, stokrotki.
Na zacienionych balkonach i tarasach doskonale radzą sobie też fuksje, których piękne, zwisające kwiaty mają odcienie: czerwone, purpurowe, różowe i fioletowe. Sprawdzą się także rośliny o ozdobnych liściach np. funkia, Koleus Blumego oraz plektrantus (nazywany komarzycą, ponieważ jego aromat odstrasza komary).
Jakie kwiaty wybrać na balkon wschodni?
Balkon wschodni to znakomite stanowisko dla wielu gatunków roślin, które lubią niezbyt mocne słońce. Promienie rozświetlają to miejsce do południa, potem światło jest już łagodne i rozporoszone.
Aby balkon wschodni był pięknie ukwiecony wybierzmy kwiaty, takie jak: begonie, barwinki pospolite, campanule (dzwonki), fuksje, frezje, hortensje, katarantusy, kalceolarie, laurencje, lobelie, niecierpki nowogwinejskie i sułtańskie, werbeny. W półcieniu poradzą sobie również pnące kobee, tunbergii oskrzydlone oraz wilce.
Kwiaty na balkon zwisające – najpopularniejsze odmiany
Do najchętniej wybieranych zwisających kwiatów balkonowych należą oczywiście pelargonie. Posadzone w wiszących donicach tworzą kolorowe kaskady. W podwieszanych koszach pięknie wyglądają lubiane fuksje oraz surfinie i petunie. Popularnymi zwisającymi roślinami na balkon są odmiany begonii bulwiastej i werbeny, a także bakopy, lobelie oraz uczepy (złoty deszcz). Na balkonach i tarasach pojawiają się też wiszące scewole i delikatne smagliczki.
Zobacz też: Ogród na balkonie – jak urządzić kwiatowy zakątek, mały warzywnik lub ziołowy ogródek na balkonie w bloku?
Kwiaty na balkon – w czym je sadzić?
W czym sadzimy rośliny balkonowe? Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę zależy od tego, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji. Możliwości aranżacji zieleni jest wiele: doniczki, skrzynki montowane do poręczy, wiszące kosze i pojemniki, stojące kwietniki, miniszklanie, systemy do ogrodów wertykalnych. Kwiatami możemy ozdobić barierki, parapety, ściany i podłogi.
Gdy na balkonie jest mało miejsca, najczęściej skupiamy się na tym, aby kwiatami ozdobić balustradę. Urządzając mały balkon wybieramy więc kolorowe skrzynki mocowane do barierki lub doniczki z haczykami umożliwiającymi zawieszenie ich na poręczy. Zajmują niewiele miejsca, a pozwalają stworzyć piękne aranżacje.
Średnie i duże balkony dają większe pole do kwiatowych aranżacji. Możemy wykorzystać już nie tylko balustrady, ale też ściany, podłogi i parapety. Zieleń rozgości się w stojących kwietnikach i większych donicach. Wiszące kwiaty balkonowe świetnie będą wyglądały w zwisających z sufitu doniczkach, koszach i pojemnikach. Zmieści się też miniszklarnia, w której możemy na przykład uprawiać warzywa i zioła. Mała szklarnia balkonowa może być również piękną dekoracją, jeśli ma formę eleganckiej skrzyneczki albo ozdobnego domku.
Jeśli marzą nam się ściany całe w zieleni, to ciekawym rozwiązaniem będą modułowe systemy doniczek, które w prosty sposób pomagają stworzyć pięknie kwitnące ogrody wertykalne. Taki modułowy system możemy dowolnie rozbudowywać i łączyć ze sobą bez użycia narzędzi. Doniczki postawimy na ziemi lub powiesimy na ścianie. W ten sposób możemy uprawiać na balkonie nie tylko kwiaty, ale też zioła i warzywa.
Zdjęcia kwiatów na balkon obejrzysz w galerii
Tekst: Agata Baca
Zdjęcia: materiały prasowe, shutterstock, pixabay, PELARGONIUM FOR EUROPE, KAMPANIA UNIJNA EUROPE IN BLOOM