Kwiaty doniczkowe
Pomagają oczyścić powietrze i przystrajają radośnie wnętrze nawet, gdy za oknem nie widać ani jednego zielonego listka. Jakie kwiaty doniczkowe najlepiej sprawdzają się w sypialni, salonie czy kuchni?
Rodzaje kwiatów doniczkowych
Najpopularniejszymi kwiatami doniczkowymi do domu są rośliny, które cechują się dość wolnym rozrostem i małymi wymaganiami przestrzeni dla korzeni. Dzięki temu nie trzeba często przesadzać i przycinać roślin, aby ładnie się prezentowały.
Kwiaty domowe doniczkowe dzielą się na jednoroczne, wieloletnie, kwitnące, zielone, pnące, wiszące… Nie ma jednego systemu, który pozwoliłby usystematyzować kategorie. Najczęściej spotykane opisujemy jednak w podrozdziałach poniżej.
Kwiaty doniczkowe kwitnące
Wśród kwiatów doniczkowych domowych, które kwitną, dużą sympatią cieszą się storczyki, kliwie pomarańczowe, anturium, dendrobium, czystki, frizea i róże. Do bardzo wrażliwych na przestawianie, trącanie i zaniedbanie należą: stefanotis bukietowy, grudnik, róża chińska, wanilia płaskolistna, gloksynia i zwartnica.
Pielęgnacja kwiatów domowych powinna składać się z podlewania, nawożenia i przesadzana zgodnie z potrzebami danej rośliny doniczkowej. Istnieją jednak ogólne reguły, którymi warto się kierować takie, jak usuwanie umarłych pączków i liści. Kwiaty należy mieć pod pilną obserwacją i gdy zobaczymy, że dany okaz rozrósł się już ponad miarę, należy zapewnić mu większą doniczkę i rozważyć przycięcie.
Kwiaty doniczkowe zielone
Rośliny doniczkowe, które nie mają tradycyjnych kwiatostanów, są zazwyczaj – lecz nie zawsze – łatwiejsze w pielęgnacji. W polskich domach od lat nie wychodzą z mody egzotyczne palmy i trawy. Na salonach pojawiają się: figowiec, filodendron, adiantum, agawa, liwistona chińska, aglonema, dracena, ananas właściwy, asparagus, bambus, monstera, paproć, waszyngtonia, zielistka czubiasta.
Należy pamiętać, że szerokie liście roślin doniczkowych należy czyścić kilka razy w roku. Najlepiej sprawdzą się letnia woda i ściereczka z delikatnego materiału, na przykład z bawełny. Nie wszystkie można nabłyszczać – dla niektórych ten zabieg upiększający może okazać się wręcz śmiertelny.
Trujące kwiaty pokojowe
Choć wybór wydaje się błahy i istnieje wiele rodzajów kwiatów dla każdego gustu, należy być bardzo ostrożnym. Część roślin pokojowych jest trująca w różnym stopniu. Szczególną uwagę powinni przywiązywać właściciele zwierząt: pupile lubią bawić się kwiatami w domu, a niektóre są dla nich niebezpieczne.
Kwiaty trujące dla papug to między innymi: azalia, bluszcz, anturium, dracena, „drzewka szczęścia”, cyklamen, fiołek afrykański, lilia, kalie i oleander. Kotom i psom szkodzą przede wszystkim: azalia, tojad, bluszcz, powojnik. Większość objawów pojawia się dopiero po spożyciu przez czworonoga rośliny.
Niektóre rodzaje kwiatów nie powinny być trzymane w sypialni. Na przykład pierwiosnek kubkowaty wydziela piriminę, która często uczula. Nie można spać również w obecności lilii – ich intensywny zapach przyprawia o ból głowy.
Tekst: KM