Tulipany w ogrodzie – jak je uprawiać i co z nimi sadzić?
OgrodyZ niezapominajką, wilczomleczem, obok paproci, pod drzewem w trawie – tulipany świetnie rosną w ogrodzie w każdym towarzystwie. Kolorów mają mnóstwo, a kwitną do końca maja. Tylko wybierać!
Uprawa tulipanów w ogrodzie
Czy Holandia to ojczyzna tulipanów?
Niektórzy za ojczyznę tulipanów uważają Holandię. Kwiaty te pochodzą jednak z południowej Europy, północnej Afryki, Azji - od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię. Trafiły do Europy za sprawą austriackiego ambasadora w Turcji. Wkrótce potem stały się tak modne, że cebule kosztowały tyle, co kamienice w Amsterdamie.
Odmiany tulipanów
Gatunek typowy to dziki Tulipa sylvestris, który najlepiej wygląda na górskich łąkach. Jego krewniaków można podzielić na kilka grup. Mają różną wysokość, wielkość koron, kształty płatków.
Papuzie (Parrot) tulipany należą do najwyższych (55-60 cm). Kwitną późno (pod koniec maja). Kwiaty są duże, pojedyncze, ekstrawaganckie. Przypominają pióra egzotycznych ptaków. Najlepiej posadzić je w miejscu osłoniętym od wiatrów, aby się nie wyłamywały.
Tulipany pojedyncze wczesne kwitną już w marcu. Kwiaty mają jednobarwne z sześcioma płatkami. Z kolei tulipany pełne wczesne zakwitają w pierwszej połowie kwietnia, przypominają peonie lub róże. Peoniowe są wysokie i pełne. Wyższe od odmian wczesnych i kwitną później, bo w połowie maja.
Zobacz także: Tulipany – wiosenne bukiety nie tylko do wazonów
Mieszańce Darwina mają zaś duże jednokolorowe kwiaty o błyszczących płatkach. Triumph to różnobarwne kwiaty w kształcie kubka, często z jasnymi obwódkami. Cottage (pojedyncze późne) świetnie wyglądają w wazonach, gdyż są wysokie, mocne i różnobarwne, również czarne. Kwitną w połowie maja. Liliokształtne mają delikatne, smukłe kwiaty o ostro zakończonych płatkach (maj).
Tulipany Crispa, strzępiaste, osiągają 50 cm. Viridiflora kwitną w drugiej połowie maja. Na kwiatach mają zielone smugi i plamy. Płatki tulipanów Rembrandta wyglądają, jakby były maźnięte farbą przez malarza.
Z tulipanem im do twarzy, czyli co sadzić z tulipanami
Najlepsze byliny to: floksy, bodziszki, hosty, skalnice, rodgersje, kukliki, pragnie, czyśćce, przywrotnik ostroklapowy, liliowce, irysy, lilie, czosnki, trybula leśna, chabry górskie, konwalnik, rozchodniki, a z dwuletnich – niezapominajki, bratki i laki pachnące.