Wrzosy to symbole jesieni. Jak dbać o wrzosy w domu i na balkonie? Jak uprawiać i pielęgnować je w ogrodzie?
RoślinyWrzosy to najpiękniejsze jesienne dekoracje wnętrza, balkonu i ogrodu. Różnorodność kolorów – od delikatnych fioletów, przez odcienie bieli i różu, po intensywne czerwienie – daje możliwość tworzenia wspaniałych kompozycji w doniczkach i na rabatach. Sprawdźcie, jak dbać o wrzosy w domu oraz jak wygląda uprawa i pielęgnacja kwiatów w ogrodzie.
Podobno przynoszą pecha. Podobno trudno je hodować, bo są kapryśne i krnąbrne. O wrzosach krąży wiele mitów. Jak je odczarować z przesądów i sprawić, by długo cieszyły oczy w domu, na balkonie i w ogrodzie? Tego dowiecie się z naszego artykułu. Przejdźcie do akapitów:
Jakie są wierzenia i przesądy na temat wrzosów w domu?
Na temat wrzosów krąży wiele ciekawych teorii. Wszystko zależy od kultury. Celtowie wierzyli, że są znakiem pomyślności. Symbolizowały powodzenie i chroniły od złych mocy... Wierzyli w to Szkoci, a także sama królowa Wiktoria. Z kolei w krajach nordyckich uważa się, że wrzosy przynoszą nieszczęście. To najpopularniejsze przesądy. Do dziś mówi się, że nie powinno się przynosić wrzosu do domu, bo jest zwiastunem nieszczęścia i żałoby. Być może na takie zabobony wypływa fakt, że kwitną jesienią, w okolicy Święta Zmarłych. Wrzosy są jednak bardzo urodziwe. Mają niezwykłe kolory – znajdziemy okazy o jasnych fioletowych, jak i pięknych purpurowych kwiatach. Co więcej nadają się do uprawy doniczkowej w domach, na balkonach i tarasach, jak i ogrodowej. Dlatego spróbujemy udowodnić, że miło złej sławy, nie taki wilk straszny jak go malują.
Przeczytaj też: Jak ozdobić balkon i taras, żeby zachwycały jesienią?
Wrzosy – jesienna dekoracja wnętrza, balkonu i tarasu
Jesienne ozdoby, takie jak bukiety czy wianki z wrzosów, są pełne uroku. Mogą być monochromatyczne z roślinami o różnych odcieniach fioletu albo z jesiennymi dodatkami: dynią, jarzębiną, owocami dzikiej róży, złotymi liśćmi dębu.
Jak stworzyć jesienną dekorację z wrzosami? Jak podpowie nam wyobraźnia! Najprostszą ozdobą wnętrza będzie doniczka, np. prowansalska postarzana ceramika albo rustykalna wiklinowa osłonka. Bukietami lub stroikami z wrzosem ozdobimy stół, kominek i parapet, a wiankami okna i drzwi (zarówno w środku, jak i na zewnątrz).
Zobacz też: Najpiękniejsze dekoracje z wrzosów do domu – 7 pomysłów na jesienne dekoracje wnętrz DIY
Jak pielęgnować wrzosy w domu – jakie stanowisko dla nich wybrać i jak przezimować rośliny?
Mimo że lato się już skończyło, nie musimy rezygnować z kwiatów na balkonie i tarasie. Jest wiele odmian, które pięknie wyglądają nawet do późnej jesieni, m.in. wrzosy, astry i chryzantemy. Możemy posadzić je w donicach, ale również w skrzynkach lub koszach będą pięknie wyglądały.
Wrzosy to rośliny, które garną się do słońca, dlatego w warunkach domowych dobrze jest postawić doniczkę na nasłoneczniowym stanowisku. Należy je chronić – osłonić przed zimnymi i silnymi przeciągami. Pielęgnacja wrzosów wymaga, by ususzone i obumarłe części kwiatów od razu odciąć, aby nie hamowały wzrostu rośliny.
Wrzosy mogą z powodzeniem przezimować w domu i zakwitnąć w kolejnym sezonie. Wystarczy tylko je przesadzić do większej doniczki i dodatkowo zabezpieczyć przed silnym mrozem. Następnie postawić donicę z wrzosami na balkonie lub tarasie albo przenieść do nieogrzewanego pomieszczenia – tam przetrwają zimę.
Jak dbać o wrzosy – jak podlewać wrzosy doniczkowe?
Wrzosy lubią wilgotne i żyzne podłoże o stosunkowo kwaśnym odczynie (pH 3,5-4,5), ale źle znoszą przelanie. Wysuszone liście i kwiaty wrzosu to znak, że roślina ma za mało wody. Z kolei oklapnięte, gnijące i umierające – za dużo. Rośliny mają słabe i płytko rozłożone korzenie, więc nie mogą sięgnąć do wody zmagazynowanej zbyt głęboko. Uwielbiają wodę pitną, ale nie kranówkę, bo zawiera ona dużo wapnia, która glebę odkwasza. Cały sukces tkwi w tym, żeby utrzymać ziemię w idealnej wilgotności. Pod tym względem doniczkowe wrzosy są bardzo humorzaste.
Wymagania uprawowe – jaka ziemia jest najlepsza dla roślin?
Wrzosy najlepiej rosną w słonecznych miejscach. Są odporne na suszę, nie wymagają więc obfitego podlewania. Uniwersalna ziemia, w której uprawiamy letnie kwiaty, jest niedobra. Ale można ją nawozić, kupując specjalistyczne podłoże do wrzosów: usuwamy ziemię na głębokość 10-15 cm, wsypujemy torf, ziemię kompostową lub przekompostowaną korę sosnową (warto wyściółkować korą sosnową podłoże, bo dzięki temu hamujemy wzrost chwastów i zabezpieczamy system korzeniowy przed przemarzaniem) i przekopujemy głęboko do 25-30 cm. Warto też podsypać pod korzenie naturalną ściółką z dzikiego wrzosowiska.
Przeczytaj też: Byliny kwitnące jesienią – astry, dalie, rozchodniki i zawilce
Jak uprawiać wrzosy – kiedy sadzić rośliny w ogrodzie?
Wrzosy są zwykle dostępne w sprzedaży na przełomie sierpnia i września. Niektórzy sadzą je we wrześniu – w pełni kwitnienia. To duży błąd! Zwykle na sadzenie jest już za późno, bo wrzosy skupiają się raczej na rozwijaniu kwiatów, a nie korzeni, przez co nie poradzą sobie z pierwszymi przymrozkami. Sadźmy je więc na wiosnę! Krzewinki należy zasadzić w odległości 20 - 30 cm od siebie.
Zobacz też: Pomarańczowe kwiaty w jesiennym ogrodzie – poznaj te piękne odmiany!
Uprawa wrzosów – jak sadzić wrzosy w doniczce?
Wrzosy można uprawiać w doniczkach. Donica musi mieć odpływ, dlatego najlepiej jest nawiercić jej dno w trzech miejscach, dzięki czemu nadmiar wody będzie swobodnie odpływał. Na podłoże w doniczce wsypujemy żwirek lub keramzyt. Donicę wypełniamy ziemią do roślin kwaśnolubnych. Wrzosy sadzimy do ziemi w taki sposób, w jaki rosły w doniczce ze sklepu ogrodniczego. Po posadzeniu warto od razu podlać roślinę.
Jakie kwiaty lubią sąsiedztwo wrzosów na balkonie i w ogrodzie?
Wrzosy uprawiane w ogrodzie najlepiej komponują się z różanecznikami i azaliami, które należą do tej samej rodziny, czyli wrzosowatych. Ich kwiaty mają nawet podobne kolory. Do tej samej rodziny należą również, jak sama nazwa wskazuje, wrzośce, które czasem mylone są z wrzosami. Wrzosy mają łuskowate liście rosnące na łodydze pod kątem, a kwiaty kielichowate. Z kolei liście wrzośców są trochę podobne do igieł, rosną prostopadle do pędu, a kwiaty mają jak dzbanuszki. Wrzosy kwitną od lipca do października, natomiast wrzośce od końca lutego do kwietnia.
Najlepiej wyglądają wtedy, gdy rosną w dużych skupiskach, a barwy kwiatów i liści tworzą kontrastujące ze sobą kolorowe poduchy. Wrzosowisko nie musi być tylko ogrodem wrzosów i wrzośców. Dodatek innych gatunków kwasolubnych sprawi, że będzie bardziej atrakcyjne.
Mogą z nich przezierać, obok wspomnianych różaneczników czy azalii, m.in. dekoracyjne pierisy (ich liście są zimozielone, skórzaste, skupione na szczycie pędu, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a kwiaty drobne i beczułkowate) i równie piękne kalmie (liście przypominają liście wawrzynu i są osadzone na krótkich ogonkach, a kwiaty składają się z 5 zrośniętych płatków tworzących szerokie pucharki z barwną obwódką). Oprócz tego wrzosowisko uzupełnią rośliny prawie zupełnie nieznane: enkianty i dabecje. Wszystkie wrzosowate łączy jedno: upodobanie do kwaśnego podłoża.
Jesienne kwiaty odgrodowe – popularne odmiany wrzosów
Wrzosy to jedne z najbardziej popularnych jesiennych roślin ogrodowych. Hodowcy stworzyli już ponad tysiąc odmian. Wrzosy są roślinami krótkowiecznymi. Na naturalnych wrzosowiskach rosną nawet 20 lat, jednak w ogrodach żyją znacznie krócej.
Jakie są popularne odmiany tych roślin? Najpiękniejszą jest odmiana ‘Radnor’ – niski, o dużych, pełnych kwiatach i biało-różowych płatkach, które pod lupą przypominają miniaturowe piwonie. ’Pink Alicia’ – to odmiana pączkowa, wyrasta do 30 cm wysokości, ma obfite kwiaty o różowej barwie. ’Orange Queen’ – kwiat typowy dla wrzosów, pachnący, zamiast zielonych liści ma złote. ’Beoley Silver’ – bladoliliowe płatki połączone ze srebrnymi pędami. W kompozycji naprawdę się wyróżnia. ’Melanie’ – wysoki, o śnieżnobiałych kwiatach. Na szczęście odmian wrzosów jest dzisiaj tyle, że na pewno wybierzemy tę, która będzie pasowała do naszego ogrodu.
Zobacz też: Rozchodnik – bylina kolorowa jesienią i zimą
Tekst: Monika Utnik
Zdjęcia: shutterstock