Wiśnia piłkowana zwana wiśnią japońską – kiedy sadzić i jak uprawiać to ozdobne drzewo w ogrodzie?
RoślinyWiśnia japońska (prunus serrulata) jest zjawiskowa! Gdy to ozdobne drzewo kwitnie jasnoróżowymi kwiatami, na jej punkcie szaleje cała Japonia. Nie dlatego, że tak dobrze smakuje, lecz z powodu jej niezwykłej urody. Kocha ją jednak nie tylko Kraj Kwitnącej Wiśni. Sprawdź, kiedy sadzić, jak uprawiać i przycinać wiśnię piłkowaną w przydomowym ogrodzie.
Wiśnia japońska – kiedy kwitnie sakura?
Na przebudzenie sakury, czyli rozkwit wiśni, czeka cała Japonia. Stacje telewizyjne obok prognozy pogody podają komunikaty o przebiegu „frontu sakury”, czyli zakwitaniu drzew w kolejnych regionach. Spektakl jest rozłożony w czasie, bo Wyspy Japońskie różnią się od siebie klimatem. Kiedy kwitną wiśnie w Japonii? Pierwsze wiśnie kwitną już w styczniu na południu, na Okinawie, a ostatnie – w maju na wysuniętej na północ Hokkaido. Najczęściej jednak moment ten przypada na przełom marca i kwietnia.
Jak obchodzi się hanami, czyli Święto kwitnącej wiśni?
Zwyczaj hanami (od hana – kwiat, miru – patrzeć) to w Japonii niemal święto narodowe. Mieszkańcy miast tłumnie wylegają do parków, by piknikować i sycić się widokiem sakury. Wiśnie kwitną bardzo obficie. Najlepsze miejsca zajmowane są wcześnie rano – ludzie rozkładają plastikowe płachty i wypisują na nich nazwisko i godzinę przybycia. Przychodzą kolejni, taszcząc piknikowe kosze pełne ryżowych kulek i sake. Czasem zabawa przeciąga się aż do późna w nocy.
Ci, którzy wolą w ciszy kontemplować piękno wiśni, wybierają się na spacer w góry lub nad rzekę. Nie ma czasu do stracenia, bo jasnoróżowe drzewko kwitnie krótko, od tygodnia do dwóch. Najpiękniej wygląda, gdy pąki rozchylą się nieco ponad połowę i jasnoróżowe kwiaty zwisają z parasolowatej korony. W pełni rozwinięte przypominają już o przemijaniu..
> Jeśli marzysz o ogrodzie w stylu japońskim z ozdobną wiśnią. Koniecznie przeczytaj też: Przepis na ogród japoński – co w nim rośnie? <
Japońska wiśnia – kwiat samurajów
Zwyczaj podziwiania kwitnących drzew pochodzi z Chin, gdzie delektowano się widokiem śliw. Japończykom jednak bardziej spodobała się delikatność wiśni. Pierwszym wielbicielem hanami był żyjący w VIII wieku cesarz Saga. W swym ogrodzie w Kioto wydawał przyjęcia pod kwitnącymi, kulistymi drzewami sakury. Z czasem zwyczaj przyjął się wśród arystokracji i samurajów. Mawiano, że wiśnia jest pośród kwiatów tym, czym pośród ludzi samuraj. W XVII stuleciu hanami upowszechniło się w całym społeczeństwie. Zaczęto specjalnie sadzić ozdobne drzewa, by powstawały malownicze miejsca „słynące z kwiatów wiśni”.
Sakura zawdzięcza nazwę księżniczce Konohana Sakuya Hime, bogini kwitnących drzew. Sławiony w sztuce kwiat Japończycy uważają za symbol natury. Jego motywem od wieków zdobili przedmioty codziennego użytku. Wiśniowe drewno ma różne wybarwienie, od jasnobrązowego po brązowo-czerwone. Japończycy wykorzystują je do wyrobu mebli, pieczęci czy klocków drzeworytniczych. W marynowane liście sakury zawija się sakuramochi – tradycyjne ryżowe ciastka przygotowywane na Dzień Dziewcząt.
Wiśnia piłkowana – wiśnia japońska na polskiej ziemi
Może wydać się dziwne, że nigdzie nie ma wzmianki o owocach japońskiej wiśni. To dlatego, że nazwą „sakura” określa się drzewa ozdobne, których owoce są małe i niejadalne (odmiany pełnokwiatowe w ogóle ich nie mają). Większość to wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) o tzw. piłkowanych brzegach. Nazwano ją tak z powodu ząbków na brzegach liści. W Japonii rośnie około setki różnych odmian wiśni. Drzewa osiągają wysokość od 4 do 10 metrów. W czasie kwitnienia są bujnie obsypane ozdobnymi kwiatami zebranymi w kwiatostany. W jednym kwiecie może być od 5 do 100 płatków, zależnie od odmiany wiśni piłkowanej.
Najliczniejsza w Japonii jest niemal biała Somei Yoshino. Na górskich zboczach zaś rośnie Yamazakura – dzika wiśnia o bladoróżowych, drobnych kwiatach. Popularne są także: Kanzan, Amanogawa i Kiku-shidare-zakura o pełnych różowych kwiatach, białoróżowa Fugenzo czy nietypowa, bo blada żółtopomarańczowa Ukon. Co ciekawe, można je kupić także w Polsce! W sklepach ogrodniczych popularne są drzewka szczepione na pniu. Obecnie wiśnia piłkowana chętnie gości w przydomowych ogródkach. Bywa nawet ozdobą małych ogrodów. Trudno się temu dziwić, bo jej uprawa naprawdę nie jest skompilowana.
Wiśnia ozdobna – gdzie sadzić i jak uprawiać to drzewo w ogrodzie
Orientalne wiśnie nie mają specjalnych wymagań co do gleby (chociaż są wrażliwe na zasolenie gleby). Lubią słoneczne miejsca osłonięte od wiatru. Większość odmian nie znosi przycinania – jeśli to konieczne, rany pojawiające się na pniu trzeba potraktować preparatem grzybobójczym lub posmarować maścią ogrodniczą.
Wiśnie piłkowane najlepiej sadzić wiosną lub na początku jesieni. Ozdobne wiśnie dosyć szybko rosną, po 5-6 latach osiągają już 2,5 - 3 m wysokości. Najwyższe drzewa po latach osiągają do 8 metrów lub nawet 10 metrów wysokości. Jeśli wybierzemy drzewa o kolumnowym pokroju i posadzimy obok siebie kilka odmian rozkwitających w różnym czasie stworzymy w ogrodzie ozdobny szpaler i będziemy mogli przez wiele tygodni urządzać sobie prawdziwe hanami.
Wiśnie piłkowane to mało wymagające drzewa, nie zaszkodzą im wiosenne czy jesienne przymrozki. Znajdziemy wśród nich nawet odmiany, które są niemal całkowicie mrozoodporne. Jesienią liście, które opadną z drzew należy usuwać. Wiśnia japońska powinna też bez problemu wytrzymać sezonowe, krótkotrwałe susze.
Kwitnące drzewa warto posadzić w ogrodzie dla pięknych kwiatów i liści oraz choćby tych kilkunastu dni, kiedy okrywają się barwnymi pąkami. Wyeksponowane krzewy i drzewka wyglądają wtedy jak barwne obłoki. Wiele z nich ma też inne zalety: pyszne owoce, jesienią różnokolorowe liście, a zimą ozdobną korę. Warto wybierać małe okazy, ale o dużych kwiatach. Przypominają wtedy japońskie malowidła i pasują do ogrodów w stylu orientalnym z dodatkiem azalii, różaneczników i formowanych zimozielonych krzewów.
Tekst: Anna Karska
Zdjęcia: Shutterstock