sasanka

Sasanka zwyczajna kwitnie już w marcu! Sprawdź, jak ją uprawiać i zobacz, jak wyglądają kwiaty tej wiosennej rośliny ogrodowej

Rośliny

Ma śliczne "włochate" kwiatuszki, którymi wita wiosnę jako jedna z pierwszych. Sasanka rozweseli ogród po zimie! Kiedy kwitnie? Jakie ma wymagania? I jak uprawiać sasankę w ogrodzie?

reklama

Sasanki rosły kiedyś w Polsce swobodnie, na dziko, w wielu miejscach. Niestety, dziś spotyka się je tylko w ogrodach. Teraz sasanka jest pod ochroną w naszym kraju. Gatunkiem uprawianym najczęściej jest sasanka zwyczajna (łac. Pulsatilla vulgaris). Popularne są także jej mieszańce, na które mówi się potocznie sasanka ogrodowa. Przeczytaj:

Jak wygląda sasanka?

Sasanka jest byliną z rodziny jaskrowatych. Przeważnie rośnie w kępkach. Jak wygląda sasanka? Ma owłosioną łodyżkę i pierzaste liście, również pokryte włoskami. Na końcu łodyżki wyrasta piękny kwiat: pojedynczy, dość duży, fioletowy z żółtymi pręcikami. On także pokryty jest maleńkimi kosmykami. Najpierw ma kształt dzwonka, potem się otwiera, na końcu chyli się ku ziemi. Po przekwitnięciu sasanki nadal wyglądają interesująco - jak puchate kule - i z powodzeniem mogą zdobić skalniaki również w tym stanie. 

Z wyglądem tej rośliny wiążą się ludowe nazwy - futrzany zawilec (niem. Pelzanemone), wstydliwa panienka (ang. Shamefaced Maiden), kwiat wielkanocny (Pasque flower, Easter flower) - jako że sasanki kwitną zwykle na Wielkanoc. Z ich płatków otrzymywano zielony barwnik do farbowania pisanek. Z kolei łacińskie imię Pulsatilla (od pulso – „uderzam”) pochodzi od ich dzwoneczkowatego kształtu. Ale najbardziej sasanka kojarzy się z wiosną, jest jej symbolem.

Zobacz też: Przebiśniegi – pierwsze wiosenne kwiaty 

Sasanka – kiedy kwitnie i jak ją uprawiać w ogrodzie?

Sasanka jest rośliną wieloletnią. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko, pozostanie w naszym ogrodzie na długo. Nie jest oczywiście zimozielona, ale za to jako jedna z pierwszych budzi się na wiosnę. Sasanka kwitnie już w marcu i kwietniu

Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla sasanki? Najlepiej słoneczne, bo sasanka uwielbia słońce, a dzięki długim korzeniom nie boi się suszy. Mocno się też rozrasta – jedna roślinka ma kilkadziesiąt kwiatów! Gleba powinna być wapienna oraz lekka. Jako roślina rodem z gór sasanka nie przepada za wilgotną, ciężką glebą. Może za to zostać królową skalnego ogródka. 

Zobacz też: Pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie

Jak podlewać i pielęgnować sasankę ogrodową?

Nie podlewaj sasanki! Sasanka zwyczajna (ogrodowa) praktycznie nie wymaga podlewania. Niewielkie ilości wody dostarczajmy jej jedynie w okresach wyjątkowo suchych. Pamiętajmy, że zbyt duża wilgotność może źle na nią wpływać. Dlatego warto zadbać też o odpowiednią przepuszczalność podłoża (trochę piasku, torfu, żwiru lub popiołu).

Sasanki kwitną nawet przez miesiąc, ale najdalej po pięciu latach zaczynają zamierać. Roślinę trzeba wtedy wykopać i podzielić kępkę na części lub wysiać nasiona. Dochowamy się w ten sposób całego stadka „kosmatych pisklaków”.

Jeśli chcesz poznać inne gatunki sasanki (sasanka alpejska, sasanka łąkowa, sasanka wiosenna), zajrzyj tu: Sasanka - królowa skalniaka.

Tekst: KN, ANNA KARSKA
Zdjęcia: shutterstock, pixabay