Rozchodnik okazały – gdy kwitnie, trudno oderwać od niego wzrok. Sprawdź, jak uprawiać go w ogrodzie!
RoślinyRozchodnik okazały jest prosty w uprawie i niewymagający. To roślina, na której można polegać, a gdy zakwitnie, trudno oderwać od niego wzrok. Sprawdź, jak ją pielęgnować i kiedy przycinać. Poznaj też najpiękniejsze odmiany rozchodników!
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile) lepiej znany jest pod nazwą – rozchodnik okazały (Sedum spectabile), która wciąż jeszcze jest powszechnie stosowana. Ta odporna roślina dorasta do 40-50 cm wysokości i tworzy okazałe kępy. Nie powinno jej zabraknąć w żadnym słonecznym ogrodzie.
Kiedy i gdzie sadzić rozchodniki w ogrodzie?
Rośliny uprawiane w doniczkach można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni, chociaż najlepszym terminem sadzenia jest wiosna. Rozchodniki będą wtedy miały kilka miesięcy, aby dobrze się przyjąć, ukorzenić i rozrosnąć.
Rozchodniki okazałe można wykorzystać do obsadzania suchych rabat, ogrodów skalnych i żwirowych, skalniaków, nasłonecznionych skarp i nasypów, obrzeży trawników, ścieżek i podjazdów.
Doskonale czują się także w skrzyniach, glinianych donicach na balkonach oraz tarasach o wystawie południowej i zachodniej. To idealna roślina do uprawy na południowym balkonie, gdzie niewiele kwiatów wytrzymuje upał i bezpośrednie, ostre słonce. Rozchodniki świetnie nadają się do sadzenia na cmentarzach, ponieważ dobrze znoszą brak podlewania i wysoką temperaturę od nagrzewających się pomników.
Przeczytaj: Jesienne kwiaty w ogrodzie, na balkonie i tarasie – sprawdź, które rośliny kwitną o tej porze roku!
Jakie są najpiękniejsze odmiany rozchodników?
Rozchodniki oferują bogactwo kolorów – wspaniałe kombinacje zieleni, purpury, różu i fioletu. Są także odmiany o białych kwiatach. U wielu rozchodników atrakcyjne zabarwienie mają nie tylko kwiatostany, ale też łodygi i liście, dzięki czemu rośliny są atrakcyjne przez cały sezon, a nie tylko wtedy, gdy kwitną. Do najpiękniejszych odmian należą:
-
‘Brillant’ – jasnozielone liście i jasnoróżowe kwiaty
-
‘Carmen’ – niebieskozielone liście i karminoworóżowe kwiaty
-
‘Herbstfreude’ – ciemnozielone liście i ciemnoróżowe kwiaty
-
‘Matrona’ – bordowozielone liście i jasnoróżowe kwiaty
-
‘Mr. Goodbud’ – niebieskozielone liście i jaskraworóżowe kwiaty
-
‘Stardust’ – jasnozielone liście i białe kwiaty
-
‘Thunderhead’ – purpuroworóżowe liście i jaskraworóżowe kwiaty
Kiedy kwitnie rozchodnik?
Jest to roślina, która zaczyna kwitnąć pod koniec sierpnia, a kwitnienie trwa do października. Kwiaty rozchodników przyciągają zapylacze, które chętnie korzystają z ostatnich w sezonie kwiatów. Po przekwitnięciu kwiatostany rozchodników mają głęboki ciemnobrunatny kolor i można je wykorzystać do suchych bukietów lub zostawić w ogrodzie na zimę.
Czy rozchodnik okazały się rozrasta?
Ta roślina o mięsistych pędach i łodygach wytwarza również mocne, mięsiste korzenie. Rozchodnik z czasem tworzy okazałe kępy, składające się nawet z kilkudziesięciu łodyg. Każdego roku pędy nadziemne odrastają z zimujących korzeni.
Czego nie lubi rozchodnik?
Cieniste stanowisko i mokra, gliniasta lub próchnicza ziemia nie stworzą dla rozchodników odpowiednich warunków.
Rozchodniki to rośliny, które kochają słońce i powinny być sadzone na w pełni nasłonecznionych stanowiskach. Tylko wówczas wytworzą silne, mocne pędy zakończone okazałymi kwiatostanami. Podłoże dla rozchodników powinno być lekkie, piaszczyste lub kamieniste, łatwo odprowadzające nadmiar wilgoci.
Czy rozchodnik okazały jest wieloletni?
Rozchodnik okazały jest byliną – rośliną wieloletnią. W jednym miejscu może rosnąć przez wiele lat, chociaż co kilka lat warto wykopać całą kępę, podzielić ją na kilka części i rozsadzić, aby odmłodzić roślinę. Dzięki tej prostej czynności zyskamy też więcej roślin za darmo.
Dzielenie rozchodnika najlepiej wykonać w kwietniu, zanim roślina rozpocznie intensywny wzrost. Należy to zrobić ostrożnie, aby nie wyłamać pojawiających się już w tym czasie młodych, kruchych pędów.
Z jakimi roślinami łączyć rozchodniki w ogrodzie?
Wszystkie niewysokie gatunki, które dobrze rosną w lekkiej ziemi i w pełnym słońcu będą dobrym towarzystwem dla rozchodników. Ładnie prezentują się z jeżówkami, niskimi bylinowymi astrami, rudbekiami, szałwiami, jesiennymi trawami ozdobnymi (np. rozplenicami). Można je też połączyć z roślinami kwitnącymi wcześniej, np. lawendą lub kocimiętką, dzięki czemu rośliny nie zakwitną jednocześnie, a rabaty dłużej będą pełne kwiatów.
Kiedy przycinać rozchodnik okazały? Czy przycina się go na zimę?
Rozchodnik z reguły nie wymaga przycinania, ale raz w roku warto go uporządkować, czyli oczyścić z zaschniętych, ubiegłorocznych pędów, aby zrobić miejsce dla młodych przyrostów. Oczyszczanie rozchodnika najlepiej wykonać w marcu lub kwietniu.
Ze względu na późne kwitnienie rośliny nie warto tego robić jesienią lub zimą – zasychające kwiatostany mają sztywne łodygi, które są odporne na deszcz, śnieg, wiatr, i nawet po zaschnięciu długo utrzymują wartość dekoracyjną. Będą zdobić rabaty zimą. Dodatkowo, suche kwiatostany przez całą zimę chronią przed zniszczeniem pąki młodych pędów, które rozwiną się wiosną.
Jeśli rozchodniki mają wiotkie łodygi, które w czasie kwitnienia pokładają się i nie są w stanie utrzymać ciężkich kwiatostanów, można temu zapobiec – wówczas wszystkie zielone pędy należy ściąć sekatorem o połowę pod koniec maja. Zabieg ten nazywa się „Chelsea chop” i służy zagęszczeniu rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że opóźnia również kwitnienie roślin o około 2-3 tygodnie.
Co zrobić z rozchodnikiem zimą?
Te wytrzymałe rośliny nie wymagają zimą specjalnego traktowania – są odporne na mróz i nie trzeba ich okrywać. Zaschnięte kwiatostany można zostawić do wiosny.
Jeśli zima jest ciepła i deszczowa, a rozchodniki rosną w ziemi, która zatrzymuje wilgoć, ich korzenie mogą zagniwać. W takiej sytuacji należy zdrenować podłoże, np. poprzez nakłucie ziemi widłami i wypełnienie otworów grubym piaskiem, aby odprowadzić nadmiar wilgoci.
Tekst: Łukasz Skop, Autor Bloga Bezogrodek.com
Zdjęcia: Shutterstock