pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie

Pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie – sprawdź, kiedy kwitną przebiśniegi, pierwiosnki, szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy

Rośliny

Jakie są pierwsze wiosenne kwiaty? Białe jak przebiśniegi, żółte jak żonkile, błękitne jak szafirki, różowe jak wawrzynki wilczełyko i obłędnie pachnące jak hiacynty oraz narcyzy. Dywanami w ogrodzie wiosna się zaczyna!

reklama

Kiedy tylko mocno przygrzeje słońce, zaczyna się wiosenna parada barw. Najwcześniej pojawiają się kwiaty na trawnikach lub rabatach, nisko, przy samej ziemi, niektóre przebijają nawet śnieg. Dowiedz się:

Pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi, pierwiosnki, szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy

Jeśli pogoda jest sprzyjająca, już w marcu, a niekiedy nawet w lutym, zobaczymy śnieżyce wiosenne, przebiśniegi, śnieżniki, kosaćce cebulowe, szafirki, ciemierniki, ranniki zimowe, miłki, przylaszczki.

Nieco później – stokrotki, bergenie, ułudki, floksy szydlaste, zawilce, pierwiosnki, sasanki, bratki, wrzośce, jaskry, cebulice, krokusy, szachownice, obłędnie pachnące hiacynty i narcyzy.

Jak przygotować rośliny ogrodowe do wiosny?

Co zrobić, aby nasz ogród wyglądał cudnie, jeszcze zanim nastanie wiosna? Najlepiej pomyśleć o tym jesienią i pół roku wcześniej zaplanować wysokość roślin, odcienie, zapachy, czas kwitnienia. Do typowych wiosennych subtelnych kolorów – białego, żółtego, zielonego i niebieskiego – warto dodać coś mocniejszego, na przykład burgund. Ten kolor jest znakomity i niezbyt często spotykany.

W swoim ogrodzie od lat mieszam biel i czerń, dodając do tej podstawowej palety właśnie burgund, pomarańczowy lub niebieski. Ważny jest także zapach. Szkoda jednak sadzić obok siebie dwa gatunki silnie pachnące, które będą ze sobą konkurować. Czy nie lepiej delektować się nimi stopniowo, kiedy przechadzamy się po ogrodzie?

> Zobacz też: Kwiaty ogrodowe i rośliny, które pachną niczym perfumy <

Wiosenne kwiaty ogrodowe – gdzie je sadzić?

Wczesnym kwiatom warto zapewnić towarzystwo zimozielonych, na przykład kolorowych turzyc, czarnych konwalników, różnobarwnych i płożących trzmielin, sercolistnych bergenii, kolorowych żurawek. To one dodadzą obłoczków i piórek rabacie i zasłonią to, co trzeba zasłonić, gdy kwiaty zaczną przekwitać.

Pierwsze i najbardziej wyczekiwane kwiaty powinny być dobrze widoczne, a więc na froncie ogrodu, w pobliżu ścieżek, przy ławce. Tam, gdzie często przechodzimy i gdzie śnieg topnieje najszybciej. Cebulowym urządźmy klomb tak, żeby było je dobrze widać z okna, bo to one najczęściej wystawiają kwiatki ponad śnieg. Dobrym miejscem są także naturalistyczne rabaty lub trawnik.

Krokusy najładniej wyglądają przy ścieżkach. Są niskie i kwitną dużo dłużej niż inne zwiastuny wiosny. Doskonale czują się także wśród wrzośców i wrzosów. Narcyzy i floksy szydlaste sadzimy na rabatach. Skalniaki są wymarzonym miejscem dla ranników i cebulowych niskich kosaćców. Możemy je także posadzić wśród poduszkowych, wcześnie kwitnących bylin, na przykład dąbrówek rozłogowych, skalnic, bajecznie kolorowych floksów szydlastych i pierwiosnków.

Kiedy sadzić wiosenne kwiaty cebulowe?

Wiosenne rośliny cebulowe sadzimy od września do listopada. Grządkę przekopujemy, gliniastą glebę mieszamy z piaskiem, jeśli jest uboga, wzbogacamy ją kompostem.

Kolorowe kwiaty najbardziej efektownie wyglądają w dużych grupach. Jeśli marzycie o marcowych rabatkach, a nie zdążyliście ich zaaranżować jesienią, nie poddawajcie się! Cebulowe w donicach na pewno znajdziecie na giełdzie kwiatowej. Błyskawicznie ubierzecie ogród w przebojowy kolor, wystarczy je przesadzić z donic do ziemi, gdy ta tylko rozmarznie.

> Zobacz też: Pierwsze wiosenne kwiaty – kiedy je sadzić w ogrodzie? <

Jak komponować wiosenne rabaty ogrodowe?

Jak tworzyć wiosenne rabaty w ogrodzie? Tło robimy z roślin bardziej trwałych, które nie tracą zimą liści, a dodatki z kwitnących. Ładnie wyglądają kule bukszpanów z płaszczami z bluszczu, a jako dodatek kwitnące białe bratki, pierwiosnki, cyklameny.

Na drugim planie sprawdzą się: kordylina australijska o bordowych lub biało paskowanych liściach, cyprysy wielkoszyszkowe ‘Goldcrest’ w limonkowym kolorze, oczary, zimozielone kamelie, ciemierniki, turzyce kolorowe, skimmie, wrzośce, trzmieliny, konwalnik ‘Nigrescens’, runianki (pachysandry).

Najpiękniej kwitnące: szafirki, pszonaki, prosownica rozpierzchła ‘Aureum’, szachownice kostkowate, wawrzynek wilczełyko, irysy cebulowe, krokusy kwitnące, narcyzy bosko pachnące odmiany Cheerfulness – pełne, hiacynty, jaskry, pierwiosnki burgundowe albo z czarnymi obwódkami, miodunki.

> Przeczytaj także: Kwitnące drzewa – które warto posadzić w ogrodzie? <

Tekst: Danuta Młoźniak, www.gardenarium.pl
Zdjęcia: shutterstock