Ogród w cieniu

Obraz Aleksandra Jędrzejewskiego pokazuje, że nawet rabaty w cieniu mogą być bajecznie kolorowe! 

Wiele osób uważa, że ​​jeśli mają zacieniony ogród, to są skazane wyłącznie na rośliny o ozdobnych liściach... Nic bardziej mylnego!! Mogą mieć także kwiaty, które ciemnym zakamarkom dodadzą nieco koloru. O rośliny trzeba jednak bardziej zadbać.

Ogród w cieniu - podlewanie

Cień daje orzeźwiający chłód, sprawia jednak, że może być sucho. Pod drzewami nie spadnie deszcz, bo liście działają jak parasol. Ponadto korzenie drzew wypijają wszelką wilgoć i nie dają rozwijać się korzeniom roślin niższych. Także grządki przy ścianach budynku, zwłaszcza takiego z dużym okapem, bywają suche. Dlatego rośliny w cieniu musimy regularnie podlewać. Najlepiej codziennie, aby gleba dobrze namokła.

Doskonałym rozwiązaniem jest położenie linii kroplującej i ściółkowanie, np. korą. Przy murach sporo jest odpadów po budowie, dlatego zalecam wybrać przynajmniej połowę podłoża i dosypać kompostu, próchnicy z liści, spróchniałego obornika. Trzeba poprawić żyzność i dać korzeniom więcej miejsca.

{google_adsense}

By zatrzymać wodę dla roślin pod drzewami, dobrze jest zrobić wokół nich niskie obwódki, coś w rodzaju murków oporowych, i dosypać nieco żyznej ziemi, oczywiście nie na korzeniach drzew (szczególnie wrażliwe są buki i magnolie). Albo inaczej – dookoła drzewa ustawić płaskie pojemniki czy skrzynie i w nich posadzić rośliny. Wymieniamy je co roku. Zostawiamy tylko byliny, krzewy lub paprocie. 

Gdzie jest cień w ogrodzie? 

Teraz bierzemy kompas i sprawdzamy, jak usytuowany jest ogród. Za głęboki cień uważa się miejsca, gdzie nie dociera lub w niewielkim stopniu dociera słońce. Tam przeżyje jedynie mech lub bluszcz. Jest jednak kilka roślin wieloletnich, jak barwinek, fiołki, konwalie, które powinny być dość wytrzymałe na brak światła, nawet w czasie suszy. W moim ogrodzie sprawdziła się paproć niekropień

Byliny – część kwitnie w cieniu, gdyż należą do roślin runa leśnego. Kolorowe płatki zobaczymy bardzo wcześnie w sezonie, gdy na drzewach jeszcze nie ma liści. Wiele z nich ma też – zamiast kwiatów – ozdobne liście. Polecam zimozielone ciemierniki, kolorowe żurawki oraz inne byliny, np. parzydła, orliki, brunnery.

Paprocie rosną w poszyciu lasu, w głębokim cieniu, a więc urosną także w cienistym ogrodzie. Ciekawe są narecznice, języczniki, wietlice, paprotniki, niekropienie. U mnie znakomicie rosną także niektóre trawy i turzyce. Żółtymi listkami zdobi ponure miejsca hakonechloa ‘All Gold’, ale polecam także odmianę ‘Aureola’, która rozjaśni cień. Doskonałe będą turzyce (Carex buchananii i Carex comans ‘Frosted Curls’). Rośliny cebulowe mają liście wcześniej niż drzewa, więc mogą pod nimi kwitnąć. Dobrze je sadzić w towarzystwie późniejszych bylin; ich liście ukryją zasychające tulipany, narcyzy czy krokusy. 

Cienie można też rozjaśnić lustrami odbijającymi promienie słońca.

Rośliny najlepsze do ogrodu w cieniu

Hosty mają ozdobne liście w różnych odcieniach zieleni;
Paprocie tworzą okazałe pióropusze, dobrze rosną także w skalnych ogrodach;
Bergenie – ich skórzaste liście mają nawet pół metra wysokości, w cieniu urosną większe, na słońcu ładniej kwitną;
Orliki pięknie kwitną i odstraszają ślimaki;
Jarzmianki tworzą kaskady pięknych kwiatów przypominających nieśmiertelniki i mikołajki;
Miodunki to miękki dywan liści i kwiatków, które zmieniają kolor zależnie od przekwitania;
Bodziszki są bardzo trwałe, długo kwitną;
Świecznice z wysokimi białymi kwiatami, które rozjaśnią najbardziej ponure miejsce;
Corydalis (kokorycz) tworzy kępy jak paproć;
Zawilce kwitną od wiosny do jesieni, tworzą dywan pod drzewami;
Tojad truciciel, przyjaciel czarownic, z daleka widać jego szafirowe lub białe kwiatostany;
Kopytnik tworzy kobierzec wyglądający jak łuski; kwitnie już w marcu, czasem do maja;
Pachysandra jest zwartą krzewinką o zawsze zielonych liściach.

tekst: Danuta Młoźniak 
www.gardenarium.pl 
zdjęcia: Alamy/BE&W, GAP Photos, ZPAP, shutterstock