Niecierpek – kwitnie obficie i długo! Jak go uprawiać w ogrodzie i na balkonie?
RoślinyNiecierpek nie ma szczególnych wymagań i wcale nie trzeba też być specjalnie cierpliwym, by go hodować. Wręcz przeciwnie – niecierpek kwitnie obficie i długo (od wiosny do jesieni). I w domu, i w ogrodzie.
Kiedy kwitną niecierpki?
Rodzina niecierpkowatych liczy ok. 850 gatunków. Większość rośnie w Azji i Afryce, w Polsce (i w Europie w ogóle) spotykamy w naturze tylko jeden – niecierpek pospolity. Za to gatunków ozdobnych, do hodowania w ogrodzie i w doniczce, mamy kilka. Najpopularniejsze z nich to: niecierpek Walleriana, niecierpek nowogwinejski i niecierpek balsamina.
Wszystkie mają piękne ozdobne kwiaty, a kwitną bardzo długo, od wiosny do jesieni, niecierpek ogrodowy – przez cały sezon, a niecierpek w domu – przez cały rok!
Uprawa niecierpków na balkonie i w ogrodzie – jakie stanowisko wybrać?
Nasiona niecierpka sadzimy w marcu – do skrzynek lub doniczek. Sadzonki przenosimy do gruntu dopiero w połowie maja, kiedy zrobi się dość ciepło, w odstępach ok. 20 cm. Niecierpki urosną na każdym stanowisku, ale najlepiej wybrać dla nich miejsce osłonięte od wiatru, lekko zacienione lub półcieniste w ogrodzie, a w domu – częściowo słoneczne, ze światłem rozproszonym.
Najlepsza dla nich będzie gleba przepuszczalna, żyzna, próchnicza. Niecierpki lubią pić dużo wody, ale nie wolno ich przelać. Lepiej ich też nie zraszać (mogą pojawić się plamy). Warto za to nawozić regularnie nawozami do kwiatów.
Zobacz także: Kwiaty na balkon – jakie wybrać na słoneczny balkon południowy i zacieniony północny?
Niecierpek – jak wygląda zimowanie kwiatów?
Ponieważ niecierpki są roślinami wieloletnimi, można spróbować przenieść je do domu na zimę. Najlepiej będą się czuły na parapecie w temp 16-19°C. Jeśli zapewnimy im dobre warunki, jest szansa, że będą kwitły także zimą!
Jak rozmnażać niecierpki?
Najładniejsze są młode, jednoroczne rośliny, dlatego z nich właśnie, po przezimowaniu, warto pobrać sadzonki pędowe. Robi się to wczesną wiosną.
W naturze niektóre gatunki rozsiewają się same – z nasion. Stąd zresztą ich nazwa: są niecierpliwe, po angielsku: impatiens, i niedotykalskie (np. niecierpek pospolity - Impatiens noli-tangere – z łaciny „nie dotykaj mnie"). Wystarczy delikatny podmuch wiatru (lub dotyk), by dojrzały owoc wyrzucił z siebie (i to dosłownie!) nasionka. Strzela nimi na odległość kilku metrów i w ten sposób kolonizuje okolicę. Z tego też powodu niektóre gatunki uznaje się za inwazyjne (niecierpek drobnokwiatowy i niecierpek gruczołowaty).
Niecierpek – popularny kwiat do domu, na taras i balkon
Wszystkie poniżej opisane gatunki nadają się i do ogrodu, i do domu lub na taras albo balkon. Wszystkie też mają wymagania takie, jak opisano powyżej.
-
Niecierpek Walleriana (inaczej sułtański) pochodzi z Afryki i Zanzibaru. Osiąga do 45 cm wysokości, ma mięsiste liście i płaskie kwiaty. Mogą być białe, różowe, łososiowe, fioletowe, czerwone, karminowe, pomarańczowe. Występują odmiany dwukolorowe.
-
Niecierpek nowogwinejski pochodzi z Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Jest niższy od poprzedniego, zwykle dorasta kilkunastu cm. Ma duże kwiaty o średnicy ok. 5 cm. Kwitnie na wiele kolorów: od białego, przez różowy, pomarańczowy, do czerwonego. Może być również dwukolorowy.
- Niecierpek balsamina pochodzi z Chin. Osiąga wysokość do 60 cm. Ma sztywne pędy i dość grube, lancetowate liście. Kwitnie na różowo, fioletowo lub biało. Może mieć też kwiaty dwubarwny.
Szukasz innych roślin, które dobrze czują się na balkonie i tarasie? Przeczytaj, jakie rośliny wybrać na słoneczny, a jakie na zacieniony na taras.
Tekst: KN
Zdjęcia: pixabay, shutterstock