naparstnica purpurowa w ogrodzie

Naparstnica purpurowa w ogrodzie – jak wygląda, kiedy kwitnie i jak ją uprawiać?

Rośliny

Naparstnica purpurowa może być gwiazdą każdej kompozycji. Ta wysoka i smukła roślina urzeka kaskadami barwnych kwiatów, które przyciągają trzmiele. Jak uprawiać i gdzie najlepiej posadzić naparstnicę w ogrodzie? Sprawdź!

reklama

Jak wygląda naparstnica?

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) jest łatwą w uprawie, atrakcyjną rośliną rabatową. Tworzy rozetę lancetowato-jajowatych liści, które są miękkie i przyjemne w dotyku. W miejscach cienistych przybierają kolor trawiastozielony, a w nasłonecznionych wybarwiają się na niebieskawozielono. Młode siewki naparstnicy mogą być łatwe do pomylenia z dziewanną, która czasami rozsiewa się na rabatach.

Kwitnąca naparstnica ma strzelisty pokrój – tworzy kwiatostan w kształcie włóczni, na którym kaskadowo, jeden obok drugiego, osadzone są dzwonkowate kwiaty przypominające naparstki. Kwiaty naparstnicy purpurowej są przeważnie takie, jak wskazuje na to nazwa – purpurowe, ale mogą mieć różne nasycenie tego koloru, od bladego do wyrazistego. Wyhodowano także odmiany o białych, różowych i morelowych kwiatach. Każdy kwiat w środku jest ozdobiony dużymi, nieregularnymi bordowymi plamkami, które zawsze mają białą obwódkę.

Zobacz też: Nasturcja – kwiat do ogrodu i na balkon. Kwitnie całe lato i jest jadalna
 

naparstnica purpurowa digitalis purpurea


Kiedy kwitnie naparstnica i czy kwitnie w pierwszym roku?

Naparstnica kwitnie od czerwca do września. Jest rośliną dwuletnią. Oznacza to, że roślina kwitnie w drugim roku od wysiewu nasion. W pierwszym roku tworzy rozetę liści, która następnie zimuje. W kolejnym roku ze środka rozety wyrasta wysoki kwiatostan (najczęściej pojedynczy, ale czasami może się rozgałęziać). Po przekwitnięciu cała roślina zasycha i zamiera.

Sadzonki naparstnicy najczęściej można kupić wiosną. Są to rośliny wysiane w poprzednim roku, które wkrótce zakwitną. Jeśli zdecydujemy się na zakup kwitnącej naparstnicy w doniczce, należy pamiętać, że po 3-4 tygodniach roślina przekwitnie i zaschnie.

Czy naparstnica to roślina wieloletnia?

W bardzo dobrych warunkach może się zdarzyć, że naparstnica odrośnie ponownie w trzecim roku, więc można ją wtedy potraktować jak roślinę wieloletnią.

Podobnie, jeśli kwiatostan rośliny jeszcze przed rozwinięciem się na nim kwiatów zostanie zniszczony (złamany lub odcięty), to naparstnica może zakwitnąć dopiero w trzecim roku, ale zdarza się to rzadko. Aby cieszyć się kwiatami naparstnicy każdego roku, najlepiej rozsiać jej nasiona natychmiast po przekwitnięciu rośliny. Wówczas zdążą wykiełkować i utworzyć rozety przed nadejściem zimy, a następnie zakwitną kolejnego lata.
 

jak wygląda naparstnica

Kiedy sadzić naparstnicę w ogrodzie?

Ponieważ łatwo rozmnaża się przez nasiona, które mają mikroskopijną wielkość – są brązowe i mniejsze nawet od nasion maku – naparstnicę najłatwiej wysiać wiosną lub wczesnym latem. Nasion nie należy przykrywać ziemią – wystarczy je rozrzucić i lekko docisnąć do podłoża, a następnie bardzo ostrożnie podlać konewką z gęstym sitkiem, aby ostry strumień wody nie zmył nasion w jedno miejsce.

Nasiona naparstnicy są tak małe, że łatwo wpadają w szczeliny i kiełkują np. na ścieżkach, pomiędzy kostką brukową lub płytami chodnikowymi. Najłatwiej przesadzić takie samosiejki naparstnicy, kiedy mają 4-5 liści w inne, wybrane miejsce. Dużo samosiejek pojawia się w sierpniu – czyli tuż po przekwitnięciu rośliny i wydaniu nasion. Jeśli je wtedy przesadzimy, to do końca jesieni zdążą się ukorzenić i wyrosną z nich zdrowe, silne rośliny.

Czy naparstnica lubi słońce czy woli cień?

Naparstnica purpurowa jest niewymagającą rośliną. Dobrze rośnie i w słońcu, i w cieniu, chociaż zdecydowanie lepiej czuje się w jasnym cieniu i półcieniu. To takie miejsca, które są przez cześć dnia ocienione przez korony drzew lub okoliczne budynki. W pełnym słońcu może więdnąć i wymaga częstego, nawet codziennego podlewania.

Gdzie najlepiej posadzić naparstnicę?

Najlepiej posadzić ją w miejscach z lekką, próchniczą glebą, która dobrze trzyma wilgoć, w półcieniu. Naparstnice lubią towarzystwo innych roślin, które mogą dać im oparcie. Rosnąc pojedynczo mają tendencję do łamania się, szczególnie pod koniec kwitnienia, gdy okazałe kwiaty rozwijają się na wierzchołku kwiatostanu i roślina traci stabilność. Naparstnicę najlepiej posadzić w lesistych zakątkach ogrodu, szczególnie odmianę o białych kwiatach, która wspaniale rozświetla zacienione miejsca i widać ją już z daleka.

gdzie sadzić naparstnicę w ogrodzie

Co można sadzić obok naparstnicy w ogrodzie?

Do napastnicy pasują szlachetne kwiaty ogrodowe i dzikie kwiaty łąkowe – łączy się dobrze ze wszystkimi. Szczególnie dobrze prezentuje się z orlają, dziką marchwią, irysami, ostróżkami, mikołajkami, piwoniami, różami i hortensjami.

Naparstnica purpurowa jest rośliną wszędobylską, która często sama wybiera dla siebie najlepsze miejsce w ogrodzie. Warto jej na to pozwolić – wówczas można się przekonać z którymi kwiatami wygląd najlepiej i trochę poeksperymentować.

jak uprawiać naparstnicę w ogrodzie


Czy naparstnica może rosnąć w donicy?

Naparstnica w donicy to świetny pomysł – szczególnie, że przywabia zapylające ją trzmiele. W połączeniu z innymi kwiatami chętnie odwiedzanymi przez zapylacze, naparstnica stworzy atrakcyjną kompozycję. Ponieważ jest wysoką, smukłą rośliną, w donicy warto ją połączyć z niższymi i płożącymi się roślinami. Nic nie powinno odwracać uwagi od naparstnicy – to ona powinna być gwiazdą każdej kompozycji!

Czy naparstnica to roślina, która jest trująca?

Naparstnica purpurowa jest rośliną trującą. Zawiera glikozyd nasercowy – digitalinę, która działa toksycznie i może doprowadzić zaburzeń rytmu serca, problemów z układem oddechowym, silnych wymiotów a nawet zaburzeń widzenia. Nie należy się jej jednak obawiać – jeśli z ogrodu korzystają małe dzieci, wysoką naparstnicę najlepiej posadzić na tyłach rabaty, poza ich zasięgiem.

Przeczytaj też:


Tekst: Łukasz Skop, Autor Bloga Bezogrodek.Com
Zdjęcia: Shutterstock