Najpiękniejsze rośliny do Twojego ogrodu
RoślinyOgród bez roślin byłby pusty i smutny. To właśnie rośliny sprawiają, że nabiera życia, tworząc dla nas przestrzeń idealną do odpoczynku i relaksu. Niektóre rośliny skrywają w sobie coś więcej, niż tylko piękny wygląd - zdrowotne właściwości. Aby nasze rośliny mogły zachwycać nas pięknym wyglądem, musimy zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Czy wiesz, jakie rośliny w ogrodzie zaprezentują się najlepiej i jak zapewnić im najlepsze warunki rozwoju?
Dereń jadalny- dla ozdoby i zdrowia
Dereń jadalny jest leczniczą rośliną znaną i cenioną od wieków. Najbardziej cenione są nie tyle liście rośliny, co czerwone, podłużne owoce o wielu wspaniałych właściwościach. Dereń jadalny jest źródłem witamin A, C, P, a także wielu składników mineralnych - potasu, wapnia, fosforu, cynku, manganu czy miedzi. Badania wykazują, że owoce tej rośliny wpływają korzystnie na zwalczanie objawów niedokrwistości. Działają także moczopędnie, zapierająco, a do tego doskonale wzmacniają odporność organizmu. Mają działanie przeciwzapalne i ściągające, są stosowane przede wszystkim jako wspomaganie terapii zaburzeń ze strony krwi, układu pokarmowego i moczowego.
Uprawa derenia jadalnego nie jest skomplikowana. Sadzonki z gołym korzeniem sadzi się wczesną wiosną bądź jesienią. Sadzonki w pojemnikach można sadzić przez cały rok. Wymagania rośliny nie są zbyt wygórowane. Najlepiej krzewy derenia sadzić w parach, dzięki czemu owocowanie jest zdecydowanie bardziej obfite. Roślina wymaga stanowiska słonecznego i kwaśnej, lekko wilgotnej ziemi. Jej owoce doskonale sprawdzają się jako cenny składnik herbaty ziołowej, dodający jej wyjątkowego smaku i aromatu, a przede wszystkim, niezwykłych właściwości zdrowotnych. Herbatki z owocami derenia jadalnego chętnie popijają panie, które chcą schudnąć, gdyż owoce te rewelacyjnie przyspieszają i usprawniają przemianę materii. Wiele wskazuje na to, że dereń jadalny ma również działanie przeciwnowotworowe oraz wspomagające leczenie nowotworów.
Kosodrzewina- sosna górska do Twojego ogrodu
Rośliną, którą uwielbiamy za jej niepozorny wygląd jest kosodrzewina. Inna jej nazwa to sosna górska bądź sosna kosodrzewina. W wersji dzikiej kosodrzewina porasta zbocza gór, świetnie dostosowując się do wszelkich i zmiennych warunków atmosferycznych. Przeciętnie osiąga wysokość 2-3 m, choć są również odmiany miniaturowe nie przekraczające 1 m i odmiany giganty o wysokości powyżej 3m. Kosodrzewina cechuje się sztywnymi, zielonymi igłami o wyjątkowym zabarwieniu. Uprawa kosodrzewiny nie jest wymagająca. Najlepiej jest zapewnić roślinie piaszczystą, przeciętną glebę o pH 4-8. Tak naprawdę, kosodrzewina świetnie radzi sobie na każdej glebie, ale wyjątkiem jest ziemia bagnista i podmokła. Toleruje piaszczyste gleby. Roślina toleruje półcień, ale najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione.
Kosodrzewina doskonale znosi zanieczyszczenia powietrza, toteż z powodzeniem może być stosowana również przy ruchliwej drodze. Jest rośliną o masywnych gałęziach i lekko spękanej, charakterystycznej korze. Bardzo często wykorzystywana jest do tworzenia drzewek bonsai. Sosna kosodrzewina stosowana jest także do zalesiania obszarów wydm. Typowa kosodrzewina posiada młode szyszki pokryte niebieskawym nalotem, bardzo dekoracyjne. Igły kosodrzewiny zimą zmieniają kolor na złocistozielony, by na powrót stać się zielone wczesną wiosną. Sosna górska preferuje stanowiska nasłonecznione, ale poradzi sobie właściwie w każdych warunkach. Karłowaty podgatunek kosodrzewiny może być stosowany również w ogrodach skalnych. Stworzy prawdziwie górski, wyjątkowy klimat i będzie cieszyć pięknym wyglądem przez cały rok, także zimą. Bardzo małe wymagania, jakimi cechuje się sosna kosodrzewina i brak konieczności jej podlewania sprawiają, że opieka nad rośliną jest bardzo prosta.
Judaszowiec - zachwycający morzem kwiatów
Judaszowiec jest wyjątkowo atrakcyjnym wizualnie drzewem kwitnącym wiosną. W naszych ogrodach najczęściej spotyka się odmianę kanadyjską, południowa i chińską. Tym, co wyróżnia to drzewo są nieduże kwiaty i ciemnoróżowym zabarwieniu, które rosną na gałęziach i pędach na przełomie kwietnia i maja. Jeszcze bardziej efektywnie wygląda tzw. kaulifloria, czyli kwiaty rosnące bezpośrednio na pniu. Wymagania rośliny zależne są od jej gatunku. Judaszowiec chiński i południowy są mniej odporne na mróz od judaszowca kanadyjskiego. Wymagają ciepłych, osłoniętych stanowisk i bardzo dobrego zabezpieczenia przed zimą. Aby roślina kwitła obficie, konieczne jest zapewnienie jej żyznej, przepuszczalnej i próchniczej gleby o obojętnym bądź zasadowym odczynie. Judaszowiec zdecydowanie najlepiej rośnie jako soliter, zachwycając swoim pięknem i wyjątkowością.
Judaszowce najczęściej rozmnaża się z gotowych sadzonek, można jednak spróbować rozmnożyć je przy pomocy siewu nasion. Ważne jest, by nasiona te wysiewać wiosną w szklarni lub inspekcie, a przed wysiewem poddać stratyfikacji w niskiej temperaturze. Warto wiedzieć, że judaszowiec nie lubi cięcia, dlatego tę roślinę przycinamy jedynie wówczas, gdy pędy ulegają uszkodzeniu. Nie należy także rośliny przesadzać.
Materiał Partnera