kwiaty pachnące do ogrodu

Kwiaty i rośliny ogrodowe, które pachną niczym perfumy – bez, jaśminowiec, konwalia i wisteria

Rośliny

Dobry ogrodnik – jak dobry kochanek – potrafi tak dobrać rośliny, żeby rabaty pachniały jak najlepsze perfumy i przekazywały nam swoje ukryte treści.

reklama

Kwiaty pachnące do ogrodu, które wabią motyle 

Wiosną czujemy nie tylko kwiaty, które muszą zwabiać zapylające je owady. Są też inne kojarzące się bardzo przyjemnie zapachy: igliwia, skoszonej trawy, ziemi po deszczu... I z jednych, i z drugich chętnie korzystają perfumiarskie nosy. Majowe nuty zamykają w szklanych buteleczkach najlepsze kosmetyczne firmy. Ba, są nawet gotowe połączenia. Ich nazwy – idylla, przyjemność, miłość – mówią same za siebie. Czemu nie przenieść ich do ogrodu?

W perfumach Pleasures mamy więc bez i konwalię – uwaga na tę ostatnią, choć słodka, jest trująca, ale tylko na rabacie, a nie we flakonie! Lilak w duecie z jaśminem, który, jak mówi legenda, pomógł Kleopatrze uwieść Marka Antoniusza (Idylle). W polskich ogrodach jaśmin trzeba zastąpić jaśminowcem, bo on przetrwa w naszym klimacie. W końcu irys z wisterią (Love). Co ciekawe, w irysach dla perfumiarzy to nie kwiaty są najważniejsze, lecz kłącza – cenne tak bardzo, że nazywane „niebieskim złotem”. A jakie połączenie polecają ogrodnicy?

Pachnące rabaty w ogrodzie – jak je komponować?

W pełnym słońcu możemy stworzyć kompozycję pełną laków i narcyzów, w towarzystwie krzewu złotokapu, jaśminowca wonnego ‘Aureus’ (o żółtych liściach), sosny bośniackiej i jałowca płożącego. Słodkie nuty dają kwiaty, żywiczne – iglaki. Tak pachnąca grządka ma też inne zbawienne właściwości – relaksuje (jaśminowiec) i orzeźwia (jałowiec).

Półcienistym miejscom z kolei uroku doda błękitno-biały klomb z konwalii, fiołków wonnych, azalii ‘Soir de Paris’ i pstrolistnego jaśminowca wonnego ‘Variegatum’. Dobrym tłem będzie żywopłot z cisów. W tym przypadku, oprócz słodkich kwiatowych, poczujemy też nuty lekko owocowe. To za sprawą azalii, której zapach działa uspokajająco. Zrelaksuje też fiołek, a konwalia poprawi koncentrację. Dobra wiadomość dla właścicieli małych ogródków. Pachnące krzewy i drzewa zmieszczą się też u nich. Wystarczy wybrać miniaturowe odmiany, na przykład wisterię kwiecistą ‘Multijuga’, lilak Meyera ‘Palibin’ czy złotokap Waterera ‘Vossii’ o nawet półmetrowych kwiatostanach!

Gdzie sadzić pachnące kwiaty ogrodowe?

Żeby uniknąć zapachowej kakofonii, na jednej rabacie posadźmy tylko dwa lub trzy silniej pachnące okazy, a te o delikatnym aromacie połączmy w nieduże grupy. Powstaną wówczas wyraźne akcenty zapachów. Efekt będzie ciekawszy, jeśli słodkim fiołkom, konwaliom i lakom zapewnimy towarzystwo wytrawnie pachnącej pelargonii, szałwii i iglaków.

Pamiętajmy, wszystkie rośliny na rabacie powinny mieć podobne upodobania, zwłaszcza co do światła. Im szczelniejszy flakon perfum, tym mocniejszy aromat – im bardziej osłonięte miejsce, tym intensywniejszy zapach kwiatów. Sadźmy je więc blisko ścian domów – ciepło rozgrzanych murów wzmocni zapach – obok tarasów, kącików do relaksu, pod oknami salonów, kuchni, sypialń i przy drzwiach wejściowych. Przede wszystkim jednak ustalmy, z której strony najczęściej wieje wiatr, i stwórzmy aromatyczną rabatę w takim miejscu, by jego podmuchy niosły do nas zapachy kwiatów.

Pachnący ogród – jakie rośliny wybrać?

Uprawa w słońcu:

W słońcu urośnie: lak, narcyz, hiacynt, wisteria, złotokap, winorośl pachnąca, porzeczka złota

Uprawa w półcieniu:

Półcień lubią: konwalia, fiołek wonny, szafirek, azalia pontyjska i ‘Soir de Paris’, jaśminowiec wonny, lilak, wiciokrzew, mahonia

Zobacz też:
Budleja – krzew, który wabi motyle
Wiciokrzew – jak go uprawiać w ogrodzie?
Róże pnące – odmiany, które pięknie pachną i obłędnie wyglądają


Tekst: Aldona Zakrzewska, blogrodowo.blogspot.com
Zdjęcia: Garden Collection, Shutterstock