Puszysty dym preriowy (kuklik trójkwiatowy) wygląda jak wata cukrowa! Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować w ogrodzie
RoślinyPuszyste owocostany kuklika trójkwiatowego (Geum triflorum) przypominają watę cukrową, bujną czuprynę lub smugę dymu. Wyglądają najładniej, gdy tworzą w ogrodzie duże łany – łatwo je uzyskać, bo kuklik jest łatwy w uprawie i pielęgnacji!
Kuklik trójkwiatowy w ogrodzie – jak wygląda dym preriowy?
Kuklik trójkwiatowy (Geum triflorum) popularnie nazywany też preriowym dymem, to niska roślina tworząca zgrubiałe kłącza. Wyrastają z nich rozetki pierzastych, ciemnozielonych, podobnych do paproci liści, które utrzymują się na roślinie także zimą, lecz zmieniają wtedy kolor na bordowy.
Kuklik kwitnie w maju – zarówno łodygi, jak i całe kwiaty mają purpurowe zabarwienie. Na każdej łodydze rozwijają się po trzy kwiaty, od czego kuklik otrzymał swoją nazwę – trójkwiatowy. Każdy kwiat ma po pięć małych płatków i mimo, że roślina kwitnie obficie, to same kwiaty nie są jej największą ozdobą. W trakcie kwitnienia zwieszają się w dół jak dzwonki i dopiero po zapyleniu zaczynają się prostować, aby nasiona mógł zabrać wiatr.
Roślina ogrodowa, która wygląda jak wata cukrowa
Główną atrakcję kuklika stanowią puszyste owocostany, które związują się po przekwitnięciu kwiatów. Każde nasiono wyposażone jest w puszysty wyrostek o długości do 7 cm, przypominający piórko. To właśnie od nich preriowy dym zyskał swoją potoczną nazwę, bo przypominają smużki dymu albo zdaniem innych wyglądają jak wata cukrowa w ogrodzie.
Zobacz też: Pysznogłówka, bergamotka, monarda – kiedy kwitnie i jak ją uprawiać w ogrodzie?
Kuklik trójkwiatowy w ogrodzie, na balkonie i trasie – kiedy i gdzie sadzić dym preriowy
Preriowy dym można posadzić wczesną wiosną, kiedy ziemia rozmarznie po zimie, ale jeszcze zanim roślina rozpocznie wegetację. Terminu wiosennego sadzenia lepiej nie opóźniać ze względu na wczesne kwitnienie rośliny.
Najlepszym terminem sadzenia i rozmnażania kuklika jest jednak lato, już po zakończeniu kwitnienia i gdy rozsypią się już puszyste owocostany. Wówczas roślina będzie mogła przeznaczyć swoją energię na zadomowienie się w nowym miejscu oraz dobre ukorzenienie przed nadejściem jesieni.
Ta niska roślina doskonale rośnie na nasłonecznionych i ciepłych stanowiskach. Nie jest wymagająca pod względem podłoża, zadowoli się piaszczystą ziemią, która łatwo przesycha po deszczu lub podlaniu. Nadmierna wilgoć może doprowadzić do gnicia kłączy i zamierania rośliny.
Kuklik świetnie wygląda na obrzeżach słonecznych rabat, gdzie nie zasłaniają go inne, wyższe rośliny. Znakomicie wygląda również na skarpach oraz skalniakach. Można go też sadzić w niskich pojemnikach i misach dla ozdoby na słonecznym balkonie lub tarasie. Kuklik słabo rośnie w cieniu.
Sprawdź: Jak urządzić ogród odporny na suszę – jakie kwiaty, krzewy i drzewa przetrwają upał oraz suszę?
Jak uprawiać i pielęgnować kuklika w ogrodzie?
Kuklik nie ma dużych wymagań. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie jest szeroko rozpowszechniony głównie w zachodniej i środkowo-zachodniej części kontynentu. Jest rośliną odporną zarówno na letnią suszę, jak i srogi mróz zimą. Wody nie powinno mu jednak zabraknąć szczególnie w okresie poprzedzającym kwitnienie.
Ziemia, w której posadzimy preriowy dym powinna być lekka i przepuszczalna, łatwo odprowadzająca nadmiar wilgoci (jeśli takiej nie mamy w ogrodzie, można ją rozluźnić dodatkiem żwiru, piasku lub ziemi liściowej). Będzie to miało szczególne znaczenie zimą, bo chociaż kuklik jest całkowicie mrozoodporny, może przemarznąć, gdy w czasie chłodów będzie narażony na nadmiar wilgoci. Roślina nie wymaga wiele pielęgnacji, jedynie wczesną wiosną można ją oczyścić z resztek zaschniętych liści i łodyg z poprzedniego sezonu.
Czy dym preriowy jest wieloletni?
Kuklik trójkwiatowy jest byliną, czyli rośliną wieloletnią. W pierwszym roku po wysiewie nasion roślina nie kwitnie, lecz tworzy rozetę liści. Kwiaty pojawiają się w drugim roku uprawy oraz regularnie w kolejnych latach.
To roślina ogrodowa, która stopniowo rozrasta się poprzez zgrubiałe i mięsiste kłącza pełzające przy powierzchni ziemi. Wyrastają z nich liczne włókniste korzenie. Dym preriowy łatwo można rozmnożyć przez odcięcie kilkucentymetrowego fragmentu kłącza, które powinno mieć zielony wierzchołek i zaczątki korzeni. Ranę powstałą po cięciu można zasypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem, aby szybko się zagoiła.
Jak długo kwitnie kuklik?
Kwiaty kuklika, chociaż niepozorne, produkują pyłek i nektar, z których chętnie korzystają trzmiele. Owady te potrafią się dostać do wnętrza kwiatów nawet wtedy, gdy te są jeszcze zamknięte. Inne, mniejsze owady, w tym niektóre pszczoły, potrafią zrobić otwór w górnej części kwiatu i ukraść z niego nektar bez zapylenia.
Kwitnienie trwa około jednego miesiąca, a puszyste nasiona utrzymują się na roślinach przez kolejne kilka tygodni, dopóki zupełnie nie zbrązowieją. Wtedy zaczynają się rozsypywać i rozsiewać z pomocą wiatru. Roślina nie jest jednak inwazyjna, więc nie trzeba się martwić, że szybko rozprzestrzeni się po całym ogrodzie.
Dym preriowy – roślina do suszonych bukietów i wianków
Puszyste owocostany wspaniale zdobią skalniaki, donice i skarpy, ale można je także wykorzystać do suchych kompozycji. Należy je zebrać w momencie, kiedy są w pełni uformowane i mają różowo-srebrzyste zabarwienie.
Zebrane i związane w niewielkie pęczki owocostany kuklika wieszamy odwrócone do góry nogami w ciemnym, ciepłym i przewiewnym miejscu, np. na strychu lub pod dachem tarasu, aby całkowicie zaschły. Suche kukliki mogą być ciekawym dodatkiem do suszonych bukietów i wianków.
Czy kuklik się rozrasta?
Kuklik rozrasta się powoli dzięki swoim rozłogom. Z czasem roślina tworzy kępy o szerokości do kilkudziesięciu centymetrów. W trakcie kwitnienia kuklik osiąga wysokość do 30 cm. Jeśli sadzonki kuklika posadzimy dość blisko siebie, mogą utworzyć zwarty kobierzec, który na przełomie wiosny i lata obsypie się puszystymi owocostanami.
Tekst: Łukasz Skop, autor bloga bezogrodek.com
Zdjęcia: Shutterstock