jeżówka echinacea

Jeżówka (echinacea) – roślina, która przyciąga motyle i leczy. To fantastyczna bylina lata!

Rośliny

Jeżówka przyciąga motyle, pięknie pachnie, świetnie wygląda nawet po przekwitnięciu i jest doskonałym lekiem wzmacniającym odporność!

reklama

Jeżówka (echinacea) to fantastyczna bylina lata

 Słowo „echinacea” pochodzi od greckiego „echinos”, co znaczy „jeż”. Roślina pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rośnie na suchych preriach i wzgórzach. Jestem wielką fanką jeżówek, zwłaszcza tych w tradycyjnym, purpurowym i ciemnoróżowym kolorze. Mają w sobie coś ujmującego, a jednocześnie szlachetnego. Ich koszyczki kwiatowe dumnie jeżą się do słońca. I to przez całe lato.

Jak wygląda jeżówka?

Tradycyjne kwiaty jeżówki są ciemnoróżowe. Jednak odmian jest mnóstwo: białe, pomarańczowe, ceglaste, jasnoróżowe... Nie ma jedynie niebieskich jeżówek, ale to tylko kwestia czasu. Liście tej rośliny są natomiast ciemnozielone, grubo ząbkowane, jajowato-lancetowate, dość atrakcyjne. Z kępy liści wyrastają pionowo wysokie łodygi z koszyczkami kolorowych kwiatów.

Mam patent, aby cieszyć się nimi aż do listopada. Przekwitnięte kwiaty wycinam z całą łodygą, zmuszam tym samym roślinę do ponownego kwitnienia. Często zostawiam też owocostany na zimę. Korzystają na tym okoliczne ptaki, które mają co jeść. Poza tym nawet przekwitnięte jeżówki, już bez płatków, tylko z kolącymi środkami, zdobią ogród zimą. Świetnie też wyglądają w suchych bukietach.

Często wykorzystuje się rośliny na kwiaty cięte. Jeśli zmieniamy im wodę, postoją w wazonie nawet ponad dwa tygodnie. Na rabatach kwitną długo – całe lato, aż do późnej jesieni.

Jeżówka (echinacea) – właściwości lecznicze

Wyciąg z jeżówki od dawna wykorzystywany jest do celów leczniczych. W starożytności używano pachnących roślin do leczenia umysłu, ciała i emocji, więc wydaje się, że aromaterapia narodziła się w ogrodzie, a nie w salonach kosmetycznych. Indianie używali wyciągu z jeżówki jako środka przeciwbakteryjnego.

Co lubi jeżówka?

Na pewno słońce, ale da sobie radę w częściowym zacienieniu. Cieszy ją nawet przeciętna gleba – dzięki grubemu korzeniowi, który rośnie głęboko w poszukiwaniu wody. Woli jednak podłoże żyzne i przepuszczalne, a także przewiew. Wtedy nie zapada na choroby grzybowe.

> Przeczytaj także: Jak urządzić ogród odporny na suszę? <

Jak rozmnażać jeżówki?

Jeśli chcemy posadzić do ogrodu konkretną odmianę w ulubionym kolorze, kupujemy rośliny u hodowcy albo w sklepie ogrodniczym. A jeśli naszym celem jest dużo roślin, ale nie zależy nam na kolorze kwiatów, rozmnażamy je samodzielnie przez podział kęp lub sadzonki korzeniowe. Możemy też na wiosnę, gdy temperatura wzrośnie do 13˚C, wysiać nasiona. Jeśli pozostawimy kwiatostany na zimę, jeżówki same się wysieją w dużych ilościach. Jednak nie będą przypominały cech rośliny matki.

Z jakimi roślinami sadzić jeżówkę w ogrodzie?

Echinacea dobrze się komponuje na mieszanych rabatach z ozdobnymi trawami (miskanty, rozplenice), turzycami (Carex), nachyłkami (Coreopsis), krwawnikami (Achillea), sadźcami (Eupatorium) i lawendą (Lavandula). Tworzymy różnobarwne kompozycje spowite mgiełką traw. Wyglądają niezwykle, szczególnie gdy falują na wietrze.

Znane gatunki jeżówek:

  • Echinacea angustifolia (40-70 cm). Łodygi i liście są owłosione. Kwitnie nietypowo – od późnej wiosny do połowy lata. Wyciąg z niej zapobiega grypie i innym chorobom układu oddechowego.

  • Echinacea atrorubens (50-90 cm) ma pędy jasnozielone lub nakrapiane. Podstawowe liście są podłużne, rzadko jajowate, i mają ogonki. Łodygi kończą się zwykle jednym kwiatem fioletowym, różowym lub białym.

  • Echinacea laevigata (około 50 cm). Najczęściej ma gładkie łodygi z lancetowatymi liśćmi. Kwiaty to wąskie, różowe lub purpurowe różyczki do 8 cm średnicy. Kwitnienie – od maja do lipca. Gatunek w naturze zagrożony.

  • Echinacea pallida (45-75 cm, nieraz 90 cm). Pędy mogą być fioletowo-zielone. Liście podłużne, z trzema żyłami. Kwiaty wąskie, podłużne, płatki zwisające w kolorze różowo-fioletowym lub prawie białym.

  • Echinacea purpurea (1-1,5 m). U typowej odmiany kwiaty są purpurowe, a środki brązowo-pomarańczowe. U odmian hodowlanych występują różne kwiaty – pojedyncze i pełne.

  • Echinacea sanguinea (do 1 m). Kwiaty są jasnoróżowe lub jasnofioletowe, z wyraźnie opadającymi płatkami.

> Zobacz, jak pięknie wyglądają jeżówki w ogrodzie: Ogród pełen słońca – kwiatowe rabaty i ozdobne trawy w letnim ogrodzie <

Tekst: Danuta Młoźniak, gardenarium.pl
Zdjęcia: Alamy/BE&W, Gap Photos, Shutterstock