Jesienne kwiaty w ogrodzie, na balkonie i tarasie – sprawdź, które rośliny kwitną o tej porze roku!
RoślinyCzy to możliwe, żeby jesienny ogród nie był smutny i ponury? Jak najbardziej! Za sprawą jesiennych kwiatów ogród, taras i balkon będą mieniły się odcieniami żółcieni, pomarańczy, fioletu i różu. Dowiedz się, jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie, by cieszyć się nimi o tej porze roku!
Jeżeli twój ogród ma się wyróżniać i zachwycać kolorami o tej porze roku, kwiaty muszą być nie tylko atrakcyjne, ale też odporne na jesienne przymrozki. Powinny sprostać trudnej aurze. Zastanawiasz się, jak urządzić ogród, który będzie zachwycał kolorami aż do późnej jesieni? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się:
-
jak zaprojektować rabaty z kwiatami kwitnącymi do późnej jesieni,
-
z jakich kwiatów zrobisz najpiękniejsze jesienne dekoracje i bukiety.
Tekst powstał we współpracy z kwiaciarnią internetową Kwiatowa Przesyłka
Rośliny kwitnące jesienią – jakie gatunki warto sadzić, by kwiaty ozdobiły jesienny ogród?
Jakie kwiaty zdobią ogród jesienią? Na przykład dalie. To prawdziwe królowe wśród jesiennych roślin. Mają liczne, kolorowe kwiaty o zróżnicowanych odcieniach, różnorodne kształty i wielkości. Kwitną nieprzerwanie przez wiele tygodni. Dalie tworzą rozłożyste krzewy, które osiągają wysokość nawet 120-160 cm.
Z kolei werbena patagońska tworzy ażurowe, zebrane w wiechy fioletowe kwiaty o intensywnym odcieniu. Najlepiej rośnie na stanowisku zacisznym i słonecznym. Niestety lubi przemarzać, ale jej zaletą jest to, że sama rozsiewa się w naszym ogrodzie, dzięki czemu co rok będzie zachwycać.
Spośród kwiatów, które zdobią jesienny ogród, zwraca uwagę jeżówka purpurowa. Wyróżniają ją różowe kwiaty i charakterystyczne kwiatostany z kolczastym środkiem. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i półcienistym. Jeżówki mają jeszcze jedną ogromną zaletę, przyciągają motyle, pszczoły i inne owady.
Do jednych z bardziej atrakcyjnych pnączy, które kwitnie jesienią w ogrodzie, należy clematis, czyli inaczej powojnik. Clematisy są dostępne w wielu odmianach o różnych kształtach kwiatów i kolorach we wszystkich możliwych odcieniach: białym, fioletowy, różowym, żółtym i pomarańczowym.
Chryzantema ogrodowa to jeden z najpopularniejszych kwiatów jesieni odpornych na pierwsze przymrozki i jeden z najtrwalszych kwiatów ciętych. Charakteryzuje się rozgałęzioną i miękko owłosioną łodygą, która u dołu jest lekko zdrewniała. Największą dekoracją chryzantem są piękne kwiaty w kolorze białym, pomarańczowym, purpurowym i oczywiście złotym zebrane w charakterystyczne koszyczki. Chryzantemy były częstym motywem w sztuce japońskiej, gdzie stanowiły najważniejszy symbol jesień.
Odporny na niskie temperatury jest także rozchodnik. Zachwyca nas kwiatami aż do później jesieni. Nie jest trudny w uprawie i nie wymaga zbytniej pielęgnacji – to idealna rozwiązanie dla początkujących ogrodników. Najbardziej znany, rozchodnik okazały, cechuje się wielkimi kwiatostanami w formie baldachów. Z końcem sierpnia kwiaty przebarwiają się na różowo. Późnią jesienią brązowieją, ale nawet zimą pięknie zdobią ogród.
Rudbekie to kolejne atrakcyjne i niekłopotliwe rośliny - same się rozrastają przez podziemne rozłogi. Ich słoneczne kwiaty rozświetlą każdy ogród. Rudbekie tworzą luźne kępy liści i sztywne łodygi, na których kołyszą się okazałe kwiaty. Najczęściej kwiatostany mają brązowe lub czarne płatki wewnętrzne, a zewnętrzne żółte lub pomarańczowe.
Niebanalnym kwiatem w przydomowym ogrodzie jest miechunka. Przypomina bowiem pomarańczowe, chińskie lampiony. Miechunka jest w naszym klimacie rośliną jednoroczną. Kwitnienie późnym latem i pozostaje atrakcyjna aż do przymrozków. Ciekawostką jest to, że ukryte w kwiatach owoce miechunki są jadalne.
W październiku kwitną jeszcze: astry jesienne, aksamitki, cynie, kanny, nasturcje, złocienie, lwie paszcze, portulaki, wrzosy czy hibiskusy. Z pnączy zakwita rdestówka Auberta. Owocują natomiast krzewy ognika szkarłatnego i rokitnika zwyczajnego obsypane drobnymi pomarańczowymi owocami, krzewy głogu oraz berberysów. Warto sadzić jesienią kwiaty, bo właśnie teraz są najbardziej dostępne i różnorodne, a ceny często niższe niż na wiosnę.
Jak pielęgnować jesienne kwiaty w ogrodzie?
Jeśli na rabatach rosną rośliny jednoroczne, usuńcie chwasty i przekwitnięte kwiaty, a do nawożenia wykorzystajcie kompost lub nawóz sztuczny i przekopcie ziemię. Rabaty z kwiatami wieloletnimi wymagają przycięcia uschniętych i uszkodzonych części. Wiele jesiennych kwiatów można trzymać do wiosny i ponownie cieszyć się, gdy zakwitną. W większości przypadków wystarczy odpowiednio okryć roślinę, np. agrowłókniną lub gałązkami iglastymi (nie osłaniajcie liśćmi ani kompostem). Przed pojawieniem się mrozów podlejcie obficie jesienne kwiaty, bo wilgotna gleba sprawi, że przetrwają zimę.
Niektóre gatunki roślin z powodzeniem przezimują na rabatach, choćby mrozoodporna odmiana chryzantemy czerwonej. Dobrze poradzi sobie też złocień ogrodowy 'Clara curtis'. Wystarczy jesienią, gdy pierwsze mrozy zniszczą kwiatostany, przyciąć jego pędy na wysokości ok. 15 cm nad powierzchnią ziemi – to zmniejszy ryzyko gnicia i ochroni od chorób grzybowych.
Zobacz też: Pomarańczowe kwiaty w jesiennym ogrodzie – poznaj te piękne odmiany
Jesienne kwiaty na balkonie – jak je przezimować?
A jak zimować rośliny doniczkowe na balkonie czy tarasie? Po prostu zabierzcie je do domu. Pamiętajcie jednak o sezonie grzewczym. Możecie się zdziwić, ale sucha ziemia w doniczce podczas okresu jesienno-zimowego jest o wiele lepsza niż wilgotna, ponieważ wiele kwiatów przechodzi w stan uśpienia, przez co należy je podlewać rzadziej. Co za tym idzie również temperatura powinna być znacznie obniżona, najlepiej do ok. 18-20°C. Nawożenie też nie jest wskazane w tym okresie. Inną kwestią jest słońce, którego zimą brak. Żeby dostarczyć kwiatom maksymalną ilość światła, postawcie je bliżej okna balkonowego, najlepiej wychodzącego na południowy wschód.
Jakimi jesiennymi roślinami ozdobić taras i balkon?
Taras czy balkon warto ozdobić roślinami odpornymi na poranne i nocne przymrozki. Godne polecenia są wszelkie odmiany chryzantem, np. 'Clara curtis' tworząca pojedyncze koszyczkowate kwiatostany z jasnoróżowymi kwiatami języczkowatymi i żółtym środkiem oraz złocienia chińskiego np. 'Charm', 'Bullfinch' czy 'Morning Star'. Upewnijcie się tylko, że były uprawiane w szkółce „pod chmurką”.
Z kolei do najpopularniejszych odmian astrów należą astry krzaczaste, inaczej marcinki lub michałki. W zależności od odmiany kwiaty astrów mogą być różowe, fioletowe, niebieskie lub białe. Do balkonowych skrzynek najlepiej wybierzcie te niewysokie.
Od różnorakich odmian wrzosów może się zakręcić w głowie. Odmiany 'Robert Chapman', 'Winter Red', 'Boskoop' mają ozdobne kolorowe liście. A 'Alexandra' lub 'Larissa' kolorowe kwiaty. Niektóre odmiany przypominają miniaturowe różyczki, jak 'Alba Plena', 'Annemarie', 'Elsie Purnell'. Najpopularniejsze odmiany wrzosów są białe, bladoróżowe, ciemnoróżowe, fioletowe, a nawet czerwone. Jedno jest pewne, wszystkie wrzosy pięknie ozdobią jesienny balkon i taras.
Jak zaprojektować rabaty z kwiatami kwitnącymi jesienią?
Projektując rabatę można kierować się m.in. kolorystyką, pokrojem, wielkością kwiatów. Ważne jest też, żeby posadzone rośliny jesienne miały podobne wymagania.
-
Kolorami najlepiej sadzić kwiaty, takie jak astry: wysokie w odcieniach fioletowych, średniowysokie w odcieniach niebieskich, a niskie w różowych. Świetnie komponują się z rozchodnikiem wielkim, miskantami, jeżówkami.
-
Werbenę i jeżówkę wyróżnia pokrój. Najładniej prezentują się w grupach: werbena, kiedy tworzy lekkie, kołyszące się na wietrze, fioletowe łany; jeżówki nawet wtedy, gdy przekwitną i zbrązowieją. Bardzo ładnie będą wyglądały z ozdobnymi trawami.
-
Ale przede wszystkim kwiaty należy sadzić piętrowo: wysokie z tyłu, niskie z przodu. Na przykład dalie sięgające ok. 100 cm wysokości, będą stanowiły piękne tło dla innych, niższych roślin. Dalie lubią słoneczne stanowiska, dlatego dobrze będą się czuły w sąsiedztwie astrów np. novae-angliae czy chryzantem lub ozdobnych traw, które również są wysokie (te ostanie latem tworzą jedynie zielony drugi plan dla kwitnących roślin, jesienią zaś grają główną rolę).
-
Na rabacie warto posadzić również krzewy o mniejszych rozmiarach. Jesienią wspaniale zaprezentują się te o pięknie przebarwiających się liściach, jak np. trzmielina oskrzydlona. Ładnie będą wyglądały w towarzystwie bylin.
Zobacz też: Byliny kwitnące jesienią – astry, dalie, rozchodniki i zawilce
Jesienne kwiaty do bukietów – sezonowe ozdoby, które wprowadzą do wnętrza wyjątkowy nastrój
Modne bukiety zasuszonych kwiatów i traw są ładną ozdobą wnętrza oraz wspomnieniem złotej polskiej jesieni. Ciekawie wyglądają wianuszki z wrzosów, bukiety chryzantem połączonych z miechunkami czy kompozycje w wazonie z dyni. Połówka wydrążonej dyni sprawdzi się też jako pomarańczowa doniczka czy dekoracyjny lampion.
Do jesiennych kwiatów pasuje wszystko, co wpadnie nam w ręce podczas październikowych spacerów: szyszki, żołędzie, kasztany, jarzębina, owoce dzikiej róży czy głogu. Zatem do dzieła! Twórzcie jesienne bukiety, które wprowadzą nastrój do wnętrza.
Zobacz też: 10 prostych pomysłów, jak zrobić jesienne ozdoby do domu
Tekst: Monika Utnik
Zdjęcia: shutterstock