Storczyki są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej efektownych kwiatów, które z powodzeniem możesz hodować w domu. Wiele roślin z tej rodziny uchodzi za bardzo kapryśne, wobec czego wydają się być trudne w utrzymaniu. Jednakże odpowiedni dobór roślin i stosowanie dobrych praktyk w ich pielęgnacji pozwoli na utrzymanie ich w zdrowiu i pięknym wyglądzie przez wiele lat. Jak to zrobić?
Dobierz odpowiednią roślinę
Storczyki pochodzą głównie z rejonu Azji południowo-wschodniej i Australii. Odtworzenie warunków idealnych do życia dla tych roślin w domowych warunkach może stanowić wyzwanie. Do bardziej odpornych należy np. falenopsis i od tej odmiany warto zacząć swoją przygodę z tymi roślinami.
Zadbaj o idealne oświetlenie
Naturalne warunki życia storczyków gwarantują tym roślinom całkiem sporo słońca przy jednocześnie umiarkowanej temperaturze. Dlatego w domowych warunkach najlepiej trzymać je na parapecie okna od wschodniej strony. Dzięki temu roślina będzie miała wystarczającą ilość światła, bez nagrzewania się. W przypadku, gdy nie można sobie pozwolić na umiejscowienie rośliny od wschodniej strony, można także postawić ją w bardziej nasłonecznionej części mieszkania – należy jednak pamiętać o zapewnieniu roślinie cienia i odpowiedniej temperatury – 20-25⁰C w dzień i 16-18⁰C nocą.
Roślina wyraźnie daje znać o tym, że ma za mało lub za dużo światła. W pierwszym wypadku jej liście stają się podłużne i ciemnozielone. W drugim przybierają gdzieniegdzie czerwono – bordową barwę. W obydwu przypadkach oznacza to, że czas zmienić miejsce ekspozycji.
Storyczki podlewaj z wyczuciem
Kolejną „problematyczną” kwestią jest odpowiednie podlewanie storczyków. Choć pochodzą z bardzo wilgotnych rejonów, łatwo im zaszkodzić zbyt dużą ilością wody. Dobrą praktyką jest zwiększenie wilgotności powietrza w otoczeniu rośliny (np. postawienie donicy na podstawce z keramzytem i wodą) i zraszanie. W tym drugim wypadku należy jednak uważać, aby woda nie zbierała się w kącikach liści, gdyż sprzyja to rozwojowi grzybów.
Samo podlewanie należy stosować z umiarem – korzenie falenopsisów nie lubią stać w wodzie, gdyż szybko gniją. Stanowią też idealny wskaźnik tego, czy roślina ma za dużo czy za mało wody. Gdy potrzebuje wody, stają się szare. Gdy ma jej odpowiednią ilość – są jędrne i zielone. Dlatego zaleca się trzymanie storczyków w przezroczystych donicach, aby móc kontrolować stan korzeni. Istotny jest też rodzaj wody wykorzystywanej do podlewania – dobrze jest unikać wody z kranu, a zamiast niej korzystać z destylowanej lub deszczówki.
Zasilaj z głową
Storczyki mają bardzo długi okres kwitnienia i szybki czas wzrostu. Wobec tego należy je regularnie nawozić, aby zadbać o wybarwienie kwiatów, długość kwitnienia i powstawanie nowych pędów. Specjalne, płynne nawozy do storczyków – np. marki Florovit – należy stosować co 3-4 tygodnie lub częściej, w proporcjonalnie zmniejszonej dawce. Rozrabia się go w wodzie i takim roztworem podlewa się roślinę.
Można również stosować preparaty do zraszania liści (jak Regenerator do storczyków marki Florovit) lub Pałeczki nawozowe. Te ostatnie to doskonały wybór dla osób, które nie mają czasu na zbyt częste zajmowanie się roślinami lub po prostu o tym zapominają. Pałeczki działają do trzech miesięcy, dzięki czemu nie trzeba się martwić nawożeniem przez długi czas.
Uważaj przy przesadzaniu storyczków
Bardzo ważne w zapewnieniu storczykom długowieczności jest ich regularne przesadzanie. W przypadku roślin podlewanych wodą z kranu, należy robić to przynajmniej raz w roku. Jeśli zamiast tego używasz wody destylowanej lub deszczowej, ten okres można spokojnie wydłużyć do 2-3 lat. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę choroby, które roślina przeszła, jej rozrost czy zużycie podłoża. W tych wypadkach zalecane jest niezwłoczne przesadzenie. Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej mieszanki w charakterze podłoża.
Storczyki nie mogą być sadzone w zwykłej ziemi ogrodowej, gdyż jest ona zbyt mało przewiewna. Zamiast tego korzysta się z kory sosnowej, węgla drzewnego i mchu torfowca. Zanim jednak taką mieszankę wsypie się do doniczki, warto najpierw stworzyć w niej warstwę drenującą – najlepiej ze żwiru, keramzytu lub rozdrobnionego styropianu. Zapobiegnie to staniu korzeni w wodzie. Szczególną opieką należy otoczyć właśnie tę część rośliny.
Dobrą praktyką jest przygotowanie korzeni do przesadzenia, poprzez namoczenie ich przez godzinę w wodzie. Dzięki temu będą elastyczne i bardziej odporne na uszkodzenia. Chore, martwe i zgniłe korzenie należy usunąć – najlepiej używając zdezynfekowanego sekatora lub ostrego noża. Warto pamiętać, że po przesadzeniu ograniczamy podlewanie roślin. W przypadku wycięcia dużej liczby korzeni – nawet do 14 dni. Zasilanie nawozami można wznowić po 2-3 tygodniach od przesadzenia.
Jak widać, hodowla storczyków wcale nie musi być trudna. Najczęstsze błędy, takie jak zbyt duże nasłonecznienie, nieodpowiednie podlewanie czy temperatura, da się wyeliminować. Wystarczy trzymać się kilku prostych, opisanych zasad, które z czasem stają się oczywiste. To właśnie dzięki nim zdrową, efektowną i co najważniejsze – regularnie kwitnącą rośliną można cieszyć się przez cały rok, a nawet zdecydowanie dłużej!
Artykuł Partnera: Florovit, florovit.pl
fot. Shutterstock