Hortensja ogrodowa – gdzie ją sadzić, jak o nią dbać i co zrobić, by pięknie kwitła na różowo, niebiesko lub fioletowo?
RoślinyDzięki okazałym kwiatostanom w atrakcyjnych kolorach hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) robią duże wrażenie i już z daleka przyciągają wzrok. Mogą rosnąć w gruncie i w donicach, co czyni je roślinami o wszechstronnym zastosowaniu. Hortensji nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie!
Jak wygląda hortensja ogrodowa?
Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) to okazałe, gęste krzewy o wysokości od kilkudziesięciu centymetrów do ponad jednego metra. Mają grube i sztywne, soczyście zielone liście i ogromne kwiatostany – płaskie lub kuliste. Jak kwitną hortensje ogrodowe? Istnieją odmiany kwitnące na biało, zielono, różowo lub niebiesko, a także odmiany wielokolorowe, zmieniające barwę kwiatów w trakcie kwitnienia.
Jak odróżnić hortensję ogrodową od bukietowej?
Pomimo wielu podobieństw, hortensję ogrodową i bukietową dzielą dwa ważne szczegóły: budowa kwiatostanu i sposób ich rozwoju, który wpływa na termin cięcia obu gatunków.
Kwiatostany hortensji ogrodowej są płaskie (podobne do kwiatostanów bzu czarnego lub baldaszków marchwi) lub kuliste. Na płaskich kwiatostanach można zauważyć mniejsze płodne kwiaty w środku i większe płonne kwiaty na krawędziach. U odmian o kwiatostanach kulistych występują wyłącznie kwiaty płonne. Jest ich tak wiele, że trudno byłoby im się zmieścić obok siebie w płaskim kwiatostanie, więc tworzą kulę kwiatów. Kwiaty płonne nie zawiązują nasion i nie dostarczają zapylaczom ani pyłku, ani nektaru, ale są dobrym wyborem dla osób cierpiących na alergie.
Kwiatostany hortensji bukietowych mają kształt stożka – większego lub mniejszego, ale zawsze da się ten kształt dostrzec. Podobnie jak u hortensji ogrodowych, mogą się składać z kwiatów płodnych i płonnych lub wyłącznie płonnych. W tym drugim przypadku kwiatostany sprawiają wrażenie pełniejszych.
Hortensje ogrodowe kwitną na pędach ubiegłorocznych, a hortensje bukietowe na młodych pędach, tegorocznych, o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do przycinania.
Przeczytaj też: Rododendron – krzew pełen kwiatów: sadzenie, kwitnienie, najlepsze warunki do uprawy
W jakim miejscu najlepiej sadzić hortensje?
Hortensje często są bardziej wytrzymałe i niewybredne pod względem stanowiska niż można przypuszczać. Mogą rosnąć w słońcu, pod warunkiem, że nie zabraknie im wilgoci. Nie powinno to być również stanowisko nasłonecznione przez cały dzień, od świtu do zmierzchu. Na bardziej słonecznych stanowiskach hortensje należy regularnie podlewać, w czasie upałów nawet codziennie.
Zdecydowanie lepiej czują się jednak w miejscach z rozproszonym cieniem, np. rzucanym przez luźne korony drzew. Hortensje ogrodowe preferują próchnicze, lekkie podłoże, ale zasobne w składniki pokarmowe. Na ich bujny wzrost korzystnie wpływa ściółkowanie ziemi u nasady krzewu świeżym domowym kompostem lub rozłożonym obornikiem. Ze ściółki można uformować grubą warstwę w kształcie misy lub okręgu wokół rośliny, co ułatwi jej nawadnianie – woda będzie przesiąkać bezpośrednio do korzeni, a nie rozlewać się na boki.
Jaka hortensja dobrze urośnie na słonecznym stanowisku?
Spośród różnych gatunków i odmian hortensji, hortensje ogrodowe najgorzej znoszą pełne nasłonecznienie. Ich kwiaty szybko wtedy tracą kolory, a liście mogą ulegać poparzeniu, żółknąć i zasychać. W słońcu zdecydowanie lepiej radzą sobie hortensje bukietowe i hortensje drzewiaste.
Jaka hortensja nadaje się do cienia?
Wszystkie odmiany hortensji ogrodowej będą dobrze rosły w cieniu i półcieniu. Cień może być jednak różny – ten rzucany przez ściany budynków, mury i gęste drzewa jest większy niż rozproszony cień rzucany przez luźne korony drzew czy większe krzewy. Ten drugi jest znacznie lepszy dla hortensji ogrodowych, które nie lubią przypiekać się w pełnym słońcu, ale potrzebują jasnych stanowisk. To rośliny stworzone do posadzenia w pobliżu drzew i pod ich koronami.
Jak dbać o hortensje w ogrodzie?
Wiosną hortensje docenią obfite nawożenie, które pobudzi rozwój liści i kwiatów. Pierwszą dawkę nawozu należy zastosować w kwietniu, tuż przed rozwojem pąków. W przypadku odmian o niebieskich lub różowych kwiatach kolor zależy od pH podłoża i zawartości jonów glinu.
W zasadowym podłożu hortensje kwitną na różowo, a w kwaśnym na niebiesko lub fioletowo. Jeśli zależy nam na wybranym kolorze, wiosną można nawieźć hortensje specjalnym nawozem, który wpłynie na zmianę koloru kwiatów (kiedy pąki się już rozwiną zmiana kolor kwiatów nie będzie możliwa). W podłożu o odczynie obojętnym na jednej roślinie mogą się rozwinąć wielokolorowe kwiatostany. Białe hortensje zawsze pozostaną białe – koloru ich kwiatów nie da się zmienić.
Czy hortensje potrzebują dużo wody?
Latem hortensjom ogrodowym nie powinno zabraknąć wilgoci. Należy dbać o ich regularne nawadnianie, co korzystnie wpłynie na rozwój liści i wytworzenie wielu kwiatów. Hortensje posadzone w donicach należy podlewać codziennie, utrzymując stale wilgotne podłoże.
Czego nie lubią hortensje ogrodowe?
Ciężka i zbita gliniasta ziemia, która nie odprowadza nadmiaru wilgoci, może szybko zabić hortensje, doprowadzając do gnicia korzeni.
Hortensje ogrodowe nie lubią też zasadowego, kredowego podłoża – najlepiej czują się w luźnej ziemi, o lekko kwaśnym odczynie, mieszczącym się w przedziale pH od 4,5 do 6,5.
Sprawdź, jak w prosty sposób zrobić dekoracje z hortensji do domu i ogrodu
Kiedy kwitną hortensje?
Szczyt kwitnienia hortensji ogrodowych przypada latem. Pierwsze kwiatostany rozwijają się na roślinach w lipcu. Kwitnienie trwa jeszcze w sierpniu, a ostatnie kwiaty pojawiają się sporadycznie we wrześniu.
Przekwitające kwiaty zasuszają się na roślinach i jeszcze długo pozostają dekoracyjne, dlatego warto je zostawić na roślinach na zimę.
Jak i kiedy ciąć hortensję ogrodową?
Hortensja ogrodowa rozwija kwiatostany na pędach, które wyrosły w poprzednim roku. Oznacza to, że nie należy jej przycinać wiosną, ponieważ będzie wówczas słabiej kwitła. Cięcie należy ograniczyć jedynie do usunięcia chorych i połamanych pędów. Suche kwiatostany z poprzedniego sezonu wegetacyjnego zimą chronią pąki, z których rozwiną się następne kwiaty. Roślinę można oczyścić z tych zaschniętych kwiatostanów, ale najlepiej zrobić to dopiero w maju, kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków.
Najpiękniejsze odmiany hortensji ogrodowej
Wiele odmian hortensji ogrodowej urzeka swoją urodą. Do najciekawszych należy seria odmian MAGICAL®. Są to hortensje o kompaktowym wzroście i wielokolorowych kwiatostanach, które w trakcie kwitnienia wielokrotnie zmieniają swoją barwę. Na uwagę zasługuje też seria odmian You&Me. Są to hortensje, u których pojedynczy kwiat ma wiele płatków i przypomina różę.
Kwiatami z płatkami jak falbanki mogą się za to poszczycić odmiany z serii Curly Sparkle. Bardzo atrakcyjnie kwitnie również hortensja ‘Runaway Bride’ – ma białe kwiatostany, które rozwijają się na roślinie w różnym tempie, a kwitnienie trwa od wiosny do jesieni.
Tekst: Łukasz Skop, autor bloga bezogrodek.com
Zdjęcia: Shutterstock, Pixaby