Gobelin zamiast trawnika
RoślinyPo zadbanych trawnikach, zielonych i gęstych, przyjemnie się chodzi. Jednak murawa nie wszędzie się sprawdza. W cieniu wysokich drzew trawa zazwyczaj nie chce rosnąć, podobnie jak w miejscach suchych i piaszczystych. Na stromych skarpach niemożliwe jest z kolei koszenie i nawet jeśli mamy sprzęt, który automatycznie podlewa, i tak trudno utrzymać piękną zieleń.
Na szczęście można ją zastąpić kolorowym dywanem, który będzie miał ciekawą fakturę, kształt, przyjemne w dotyku liście, a czasem upajający zapach. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie rośliny okrywowe, które w kilka lat rozrosną się i utworzą wielobarwne wzory. Tak naprawdę nie potrzeba nic wyszukanego, wystarczy na przykład zmiksować macierzanki z goździkami i kępami turzyc, by efekt był naprawdę zadziwiający.
Jak stworzyć zielony dywan w ogrodzie?
Gęste i zwarte rośliny okrywowe tworzą odporne dywany, a nie wymagają wiele troski, bo nie trzeba ich kosić co tydzień ani codziennie podlewać, że o innych zabiegach pielęgnacyjnych nie wspomnę. Potrzebują opieki właściwie tylko w pierwszym roku, kiedy się ukorzeniają. Potem same rosną, kwitną i zachwycają. Starsze i rozrośnięte trzeba przycinać, aby nie wychodziły poza wyznaczoną granicę. Ostrego cięcia wymagają np. zimozielone runianka (Pachysandra) lub bluszcz (Hedera), które powinny być co drugi rok ścinane prawie do zera, żeby powstał schludny dywan. Dobrze zagęszczone potrzebują minimum opieki.
Inne ich zalety? Proszę bardzo: są proekologiczne, tworzą ekosystemy sprzyjające pojawieniu się dużej ilości owadów (motyle, pszczoły) i ptaków, podczas gdy stale koszony i nawożony trawnik jest ekologicznie martwą strefą, zmniejszają zasolenie gleby, bo nie potrzebują tylu nawozów, ile sypalibyśmy na trawnik. Rosną i korzenią się bez wspomagania (oczywiście pod warunkiem dobrego przygotowania gleby przed sadzeniem), zatrzymują wodę w glebie i zapobiegają rozwojowi chwastów.
Piękno kontrastów
Rośliny okrywowe to niesamowite bogactwo kolorów i faktur: ciemno- i jasnozielone, limonkowe, złociste, czerwonawe, rdzawe, a nawet awangardowe czarne. Jeśli ktoś lubi, może zasadzić pstrokate i pasiaste. W ciemnym zakątku będą lepiej pasowały jasne, żywe odcienie zieleni, które rozświetlą teren, w słonecznych zaś – te ciemne, nasycone.
Jak sadzić takie dywany?
W nowo zakładanym ogrodzie sprawa jest prosta. Teren oczyszczamy z kamieni, chwastów, przekopujemy i rozdrabniamy, zasilamy kompostem i żyzną ziemią ogrodniczą. Mieszamy, grabimy i równamy. Następnie rozstawiamy rośliny (małych po 9 krzaczków na metr kwadratowy, średnich po 5) i sadzimy. Początkowo pilnujemy podlewania, ale gdy rośliny się zakorzenią i zaczną się rozrastać, poradzą sobie same. Jeśli chcemy zlikwidować trawnik, zdejmujemy darń, inaczej jej unicestwienie jest uciążliwe. Mało kto ma sprzęt do rozdrabniania, ale jeżeli nie poszatkujemy jej dostatecznie, będzie odrastała między świeżo posadzonymi krzaczkami i może je zagłuszyć.
Na kolorowe gobeliny polecamy:
Achillea serbica – krwawnik o szarych liściach
Ajuga reptans – kolorowa dąbrówka o różnobarwnych liściach i niebieskich kwiatach
Antennaria dioica – ukwap o trwałych szarozielonych liściach tworzących gęstą matę
Armeria maritima – zawciąg, ma kwiaty jak kule
Artemisia frigida – bylica kwitnąca na żółto, ze srebrnoszarymi liśćmi
Bergenia – zimozielona o skórzastych liściach i wczesnowiosennych kwiatach
Carex – turzyce; uniwersalne rosną w kępkach albo rozłogowo, tworzą zielone krajobrazy przez cały rok; do każdego miejsca, od suchego poprzez wilgotne, a nawet podmokłe
Festuca glauca – kostrzewa, niebieska trawa
Festuca scoparia – kostrzewa miotlasta, która w naturze rośnie na kamienistych, suchych stanowiskach, zawsze w półcieniu skał i krzewów
Geranium – aromatyczne bodziszki
Ophiopogon planiscapus i O. planiscapus ‘Nigrescens’ – konwalnik zielony i o czarnym zabarwieniu liści; to doskonała roślina do osiągnięcia efektu trawnika – można ją kosić raz w roku, najlepiej wiosną, wówczas znacznie lepiej się rozkrzewia
Pachysandra terminalis – runianka japońska, jej podziemne rozłogi tworzą zwartą darń
Phlox subulata – floks rozrasta się w dywany kwitnące na biało, różowo, fioletowo
Sedum acre – niski rozchodnik o żółtych kwiatach, pospolity przy drogach
Thymus praecox, T. serpyllum, T. x citriodorus – macierzanki tworzące dywan
Vinca – barwinek o zimozielonych liściach i niebieskich, białych lub fioletowych kwiatach
Calluna i Erica – wrzosy i wiosenne wrzośce
Euonymus fortunei ‘Coloratus’ – trzmielina o zielonych liściach, zimą o purpurowych
Juniperus ‘Blue Chip’, ‘Ice Blue’, ‘Hughes’, ‘Prince of Wales’, ‘Wiltonii’ – jałowce
Cornus canadensis – dereń kanadyjski, doskonały pod korony drzew
Cotoneaster congestus, dammeri, microphyllus – irgi na piaszczyste gleby
Tekst: Danuta Młoźniak/Gardenarium.pl
Zdjęcia: Gardenarium.pl, GAP Photos, Flora Press