daglezja zielona na żywopłot

Daglezja zielona na żywopłot – jak ją pielęgnować, kiedy przycinać i jak uratować drzewo, kiedy usycha?

Rośliny

Ma żywozielone igły, pięknie pachnie i szybko rośnie. Daglezja nadaje się i na choinkę, i na duży żywopłot, a posadzona na wyeksponowanym stanowisku będzie pięknym, dorodnym drzewem na lata. Jak ją pielęgnować i kiedy przycinać? Sprawdź!

reklama

Jak wygląda daglezja?

Daglezja zielona, nazywana również jedlicą Douglasa (Pseudotsuga menziesii) jest zimozielonym drzewem iglastym o miękkich, soczyście zielonych igłach, atrakcyjnych szyszkach i luźnej koronie. Pochodzi z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, gdzie dorasta do ponad 100 m wysokości. W Polsce daglezje nie rosną tak wysoko, ale wciąż osiągają imponujące rozmiary – to właśnie do daglezji od 2021 roku należy tytuł najwyższego drzewa rosnącego obecnie w naszym kraju. Rekordowa daglezja „Helena” liczy około 120 lat i mierzy blisko 60 metrów wysokości.

Czy daglezja zielona szybko rośnie?

Zawrotna wysokość, jaką osiąga dorosłe drzewo i szybkie tempo wzrostu daglezji zielonej sprawiają, że chętnie jest sadzona w ogrodach – w stosunkowo krótkim czasie od posadzenia zamienia się w piękne drzewo, które zapewnia sporo cienia oraz, jeśli jest posadzona w szpalerze, może utworzyć gęsty żywopłot. Rocznie daglezje przyrastają o około 30-60 cm.

Przeczytaj też: Laurowiśnia – jak ją uprawiać i kiedy przycinać, by żywopłot pięknie wyglądał?
 

daglezja zielona

Kiedy sadzić daglezje?

Sadzonki daglezji o wysokości od 20 cm do 120 cm są dostępne w sprzedaży od października do marca/kwietnia. W tym czasie rośliny przechodzą okres spoczynku, więc w szkółkach drzew i krzewów oraz wybranych centrach ogrodniczych są sprzedawane bez ziemi – z gołym korzeniem – już od kilku złotych za sztukę. Takie sadzonki należy jak najszybciej posadzić do gruntu, aby ich korzenie nie wyschły.

Najlepszym terminem zakupu młodych drzewek i sadzenia daglezji jest październik oraz początek wiosny, kiedy ziemia nie jest zamarznięta.

Jakie stanowisko lubi daglezja zielona?

Chociaż nie jest wymagająca pod względem stanowiska, daglezja zielona będzie rosła najlepiej w półcienistym miejscu i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Dorosłe drzewa dobrze radzą sobie z pełnym nasłonecznieniem.

Czy daglezja nadaje się na ogrodzenie? I jaką daglezję wybrać na żywopłot?

Spośród wielu gatunków iglaków, które można wykorzystać na żywopłoty, daglezja będzie dobrym wyborem tylko tam, gdzie będzie miała odpowiednio dużo miejsca na wzrost, a więc w dużych ogrodach i na rozległych działkach. Jeśli zdecydujemy się utworzyć luźny żywopłot, który nie będzie przycinany, należy liczyć się z tym, że gdy dorośnie, będzie rzucał dużo cienia, a starsze drzewa w naturalny sposób będą się od dołu ogałacać z gałęzi i igieł – tym szybciej, im gęściej są posadzone.

daglezja zielona


Dla utrzymania daglezji w ryzach można ją ciąć, jednak należy to robić regularnie, 1-2 razy w roku. Od gatunku typowego na żywopłoty lepiej nadaje się np. odmiana ‘Glauca Fastigiata’, która wolniej rośnie, ma niebieskozielone igły i naturalnie zwarty, kolumnowy pokrój.

W jakich odstępach sadzić daglezję?

Dla utworzenia gęstego i zwartego żywopłotu daglezję najlepiej posadzić w szachownicę, czyli na przemian w dwóch rzędach.

Odstęp pomiędzy rzędami powinien wynosić 60 cm, a pomiędzy roślinami w jednym rzędzie 1,5 m. Taki dwurzędowy układ zajmuje szerszy pas ziemi niż jeden szereg drzew, ale daje efekt głębi i po 3-4 latach zapewni gęsty pas zieleni.

Żywopłot z daglezji zielonej – jak go pielęgnować? Kiedy przycinać?

W pierwszych kilku latach po posadzeniu żywopłotu z daglezji rośliny należy przycinać regularnie, aby wytworzyły dużo rozgałęzień i zagęściły żywopłot. Zabieg ten najlepiej wykonać wiosną, kiedy są jeszcze w stanie uśpienia, ale gdy miną już silne mrozy i zanim drzewa rozpoczną wzrost. Zazwyczaj najlepiej zrobić to w kwietniu.

Starsze żywopłoty można ciąć dwukrotnie w ciągu roku. To drugie cięcie należy przeprowadzić we wrześniu – ale nie później, aby rany zdążyły się zabliźnić przed nastaniem chłodów. W ten sposób żywopłot zyska ładny wygląd na następne pół roku, aż do wiosny, kiedy ponownie zacznie aktywnie rosnąć.

daglezja zielona na żywopłot

Dlaczego daglezja usycha? I jak uratować brązowe iglaki?

Powodów zasychania daglezji i brązowienia igieł może być wiele. Należy pamiętać, że uschnięcie drzewa może być spowodowane zarówno suszą i brakiem wody, jak i jej nadmiarem. Do brązowienia igieł mogą również doprowadzić choroby grzybowe, takie jak fytoftyroza lub szwajcarska osutka daglezji – obie w krótkim czasie potrafią zniszczyć roślinę.

Prawidłowe rozpoznanie przyczyny pozwoli podjąć odpowiednie środki zaradcze, np. dbanie o regularne nawadnianie i nawożenie (w przypadku suszy), drenaż podłoża lub przesadzenie rośliny na lepsze stanowisko (w przypadku podmokłej gleby) lub oprysk właściwym fungicydem (w przypadku wystąpienia choroby grzybowej).

Jak się pozbyć mszycy daglezjowej?

Szkodnik, który występuje na daglezjach to mszyca przybyszka daglezjowa (Gilletteella cooleyi). Jej obecność łatwo można zauważyć, ponieważ oprócz galasów wytwarza też białe kłębki przypominające watę. Można ją zwalczyć stosując opryski środkami naturalnymi (olejowymi) lub chemicznymi (o działaniu układowym).

Czy daglezja jest trująca?

Daglezja zielona nie jest roślina trującą dla ludzi. Nie jest też toksyczna dla psów, chociaż spożycie dużych ilości igieł może wywołać u nich problemy żołądkowo-jelitowe.

Tekst: Łukasz Skop, Autor Bloga Bezogrodek.Com
Zdjęcia: Shutterstock