ciemiernik

Ciemierniki kwitną zimą, są odporne na mróz i śnieg. To rośliny ogrodowe, które umilą nam oczekiwanie na wiosnę!

Rośliny

Ciemierniki potrafią zakwitnąć w środku zimy, wywołując uśmiech na twarzy wtedy, gdy tak bardzo brakuje nam kwiatów w ogrodach. Ciemierniki w ogrodzie umilą oczekiwanie na wiosnę!

reklama

Jak wyglądają ciemierniki?

Ciemierniki są atrakcyjnymi bylinami ogrodowymi, które kwitną w okresie zimowo-wiosennym, co czyni je niezwykle cennymi roślinami do nasadzeń na rabatach i w pojemnikach. Mają sztywne, skórzaste liście i odporne kwiaty, które są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne: znoszą deszcz, śnieg i mróz.

Kwiaty ciemiernika zwykle zwieszają się w dół, chociaż wśród najnowszych odmian można już znaleźć i takie, które spoglądają w górę. Mogą być pojedyncze, podwójne lub pełne, jedno- lub wielokolorowe, w tym także nakrapiane. Paleta kolorystyczna ciemierników obejmuje kwiaty w kolorze białym, różowym, bordowym, a także zielonkawym i ciemnopurpurowym. Najczęściej uprawianym gatunkiem jest ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) i mieszańcowy ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus), a także ciemiernik biały, zielony i cuchnący.
 

ciemiernik

Jakie wymagania ma ciemiernik?

Podobnie do wielu innych roślin z rodziny jaskrowatych, jak zawilec, przylaszczka czy tojad, ciemierniki lubią miejsca częściowo zacienione, wilgotne i zaciszne. Nie sprawdzą się na suchych i słonecznych rabatach.

Ciemierniki nie przepadają za zbyt kwaśnym podłożem – jego odczyn powinien być zbliżony do obojętnego, a nawet lekko zasadowego. Są więc doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy mają w ogrodzie glebę wapienną.

Jak uprawiać ciemierniki w ogrodzie?

Kwiaty te cieszą się coraz większą popularnością i w ostatnich latach dołączyły do grona roślin, którymi każdy może sobie umilić oczekiwanie na wiosnę, chociaż jeszcze dwie dekady temu należały raczej do rzadko spotykanych ciekawostek. Z uwagi na coraz łagodniejsze zimy zadomowiły się także w polskich ogrodach. Można je uprawiać bezpośrednio w gruncie lub w większych pojemnikach.

Pod koniec jesieni warto ściąć im wszystkie liście, nie tylko po to, aby odsłonić rozwijające się pąki kwiatowe, ale też w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się choroby grzybowej – czarnej plamistości, która objawia się licznymi, czarnymi plamami na liściach ciemierników. Wiosną, już w trakcie i po kwitnieniu, odrosną nowe, zdrowe liście.

Przeczytaj też: Pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie – sprawdź, kiedy kwitną przebiśniegi, pierwiosnki, szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy

ciemierniki kiedy i gdzie sadzić

Kiedy i gdzie najlepiej sadzić ciemierniki?

Ciemierniki są z natury roślinami leśnymi, które dobrze czują się pod okapem drzew i krzewów liściastych o luźnych koronach, przepuszczających słońce. Opadające jesienią liście będą doskonałą ściółką dla ciemierników, która w naturalny sposób zabezpieczy je na zimę. Taka ściółka zatrzyma też w ziemi wilgoć, tworząc dla ciemierników idealne warunki do wzrostu.

Rośliny lubią próchnicze, lekkie podłoże. Nie tolerują stale mokrej ziemi i szybko marnieją na suchych, w pełni nasłonecznionych stanowiskach. Ciemierniki najlepiej sadzić tuż po kwitnieniu, czyli około maja, oraz tuż przed kwitnieniem i pierwszymi przymrozkami, we wrześniu i październiku (aby miały czas dobrze się ukorzenić przed zamarznięciem gruntu).

ciemiernik ogrodowy


Co posadzić obok ciemiernika?

Co posadzić obok ciemiernika w ogrodzie? Sasanki, pierwiosnki, ranniki, zawilce oraz kwiaty cebulowe – szczególnie te najwcześniejsze, jak przebiśniegi, puszkinie i cebulice, będą doskonałym towarzystwem dla ciemierników. Można je także łączyć z zimozielonymi turzycami czy żurawkami. W donicach pięknie prezentują się z bratkami, narcyzami i hebe.

Jak długo kwitną ciemierniki? I co zrobić z ciemiernikiem po przekwitnięciu?

Okres kwitnienia ciemierników jest zaskakująco długi. Pierwsze rozpoczynają kwitnienie ciemierniki cuchnące (Helleborus foetidus) – rozkwitają już pod koniec listopada. W grudniu pąki pojawiają się u ciemiernika białego (Helleborus niger). Mimo że ciemierniki są nazywane różami Bożego Narodzenia, określenie to jest prawdziwe raczej w Europie Zachodniej i w regionach, gdzie zimy są łagodniejsze.

W Polsce w okresie świątecznym można spotkać kwitnące ciemierniki wschodnie w doniczkach, jednak w ogrodach szczyt kwitnienia tych roślin przypada na marzec i kwiecień.

Po przekwitnięciu kwiaty ciemierników wciąż wyglądają dekoracyjnie. Warto wiedzieć, że płatki nigdy nie opadają z kwiatów. Jeśli pozostaną na roślinach aż do zaschnięcia, to rozsieją czarne nasiona, z których mogą wyrosnąć kolejne rośliny – a każda może mieć zupełnie inne kwiaty, niż roślina mateczna, ponieważ są niezwykle zmienne pod tym względem.

ciemierniki zimą

Jak wygląda ciemiernik latem?

Latem ciemierniki zdobią skórzaste liście, zwykle ciemnozielone, o ząbkowanych krawędziach. Pod liśćmi wciąż obecne są przekwitnięte kwiaty, które w tym czasie zmieniają kolor – najpierw zielenieją, a później brązowieją i rozsiewają nasiona.

Czy ciemiernik zimuje w gruncie? I jak zabezpieczyć ciemierniki na zimę?

Ciemierniki dobrze zimują w gruncie. Są to rośliny odporne na mróz i śnieg. Aby pojawiające się zimą kwiaty nie uległy zniszczeniu, najlepiej wybrać dla ciemierników zaciszne miejsce, które nie będzie narażone na porywiste i wysuszające wiatry.

W zimniejszych rejonach kraju warto zabezpieczyć ciemierniki przed zimą poprzez rozłożenie wokół roślin kilkucentymetrowej warstwy ściółki z kompostu, przekompostowanej kory lub ziemi liściowej.

Czy ciemierniki można sadzić w doniczce?

W okresie wiosenno-zimowym ciemierniki często są dostępne w sprzedaży jako domowe rośliny doniczkowe. Żywotność roślin w temperaturze pokojowej jest jednak bardzo krótka, ponieważ w okresie kwitnienia rośliny te wymagają niskiej temperatury i wilgotnego powietrza. W domu ich liście zasychają w ciągu zaledwie kilku dni.

Ponieważ ciemierniki to rośliny kwitnące zimą, najlepiej od razu po zakupie wystawić je na świeże powietrze. Doskonale sprawdzą się kompozycjach i aranżacjach w donicach, skrzynkach czy koszach na tarasie lub balkonie. Będą tam wspaniale kwitły aż do marca-kwietnia, nic sobie nie robiąc ze śniegu czy mrozu!

Tekst: Łukasz Skop, Autor Bloga Bezogrodek.Com
Zdjęcia: Shutterstock