Cebulki kwiatowe to idealny sposób na piękne kwiaty w ogrodzie

Cebulki kwiatowe to idealny sposób na piękne kwiaty w ogrodzie

Rośliny

Większość miłośników kolorowych ogrodów nie wyobraża sobie rabat bez wspaniale kwitnących roślin cebulowych. Są niekłopotliwe w uprawie i rozwijają efektowne kwiaty, zdobiąc ogród od wczesnych dni wiosny do późnego lata. Radzimy, jakie warto wybrać, jak je sadzić i pielęgnować.

reklama

O przewadze cebul nad nasionami

Kwitnące kolorowo grządki to zasługa roślin cebulowych oraz tych uprawianych z nasion, najczęściej jednorocznych i dwuletnich. Kwiaty cebulowe są wbrew pozorom dużo łatwiejsze w uprawie niż te wysiewane. Owszem, saszetki nasion są powszechnie dostępne i niedrogie. Jeśli jednak chcemy, by na naszych grządkach wyrosły rośliny tak bujne, jak te, których zdjęcia zdobią torebki nasion, będziemy musieli zadać sobie trochę trudu.

Przede wszystkim tylko niektóre rośliny jednoroczne można wysiewać od razu do gruntu. Większość ma długi okres wegetacji i aby pięknie zakwitły, wymagają przygotowania rozsady w skrzynkach, potem pikowania, a następnie wysadzania do gruntu. Na uprawę trzeba więc zarezerwować naprawdę sporo czasu.

Z cebulami kwiatowymi sprawa jest dużo prostsza. Wymagają większej uwagi tylko w porze sadzenia, potem wystarczy je podlewać i od czasu do czasu dokarmić, by bujnie się rozwijały. Cebulowe, które kwitną wiosną, są na ogół w pełni mrozoodporne, więc raz posadzone mogą pozostać w ziemi przez wiele lat. Delikatniejsze są rośliny cebulowe kwitnące latem, których bulwy jesienią należy wykopać i przechować do wiosny. Tym niemniej uprawa wszystkich jest niemal niezawodna - możemy być pewni, że przy odrobinie uwagi będą bujnie rosnąć i wspaniale kwitnąć.
 

kwiaty cebulowe

 

Piękne i niezawodne - najpopularniejsze odmiany kwiatów cebulowych

Jak wybrać te, które nas nie zawiodą i będą cieszyć już od wczesnej wiosny? Numerem jeden są na pewno krokusy. Ich kielichowate kwiaty - najczęściej we wszystkich odcieniach fioletu albo śnieżnobiałe - rozwijają się już w marcu. Z roku na rok rozrastają się w coraz bujniejsze kępy, stanowiąc efektowną ozdobę skalniaków czy zakątków pod drzewami w naturalnych ogrodach. Równie chętnie wybieramy do ogrodów narcyzy o białych i żółtych kwiatach w formie charakterystycznej trąbki. One także rozwijają się na progu wiosny i są efektowne aż do maja. Występują w tysiącach odmian, a niektóre z nich są naprawdę niezwykłe - wielokwiatowe, o płatkach w odcieniach pomarańczu czy różu.

cebulki kwiatowe


Wiosna w ogrodzie nie istnieje bez tulipanów. To kwiaty, które kochamy najbardziej, są absolutnym liderem wśród roślin ozdobnych uprawianych na świecie. Doliczono się ponad 15 tys. odmian, a ciągle przybywają kolejne, w setkach nowych kolorów, odcieni, kształtów płatków. W tysiącach liczy się także odmiany wytwornych lilii o królewskich, urzekająco pachnących kwiatach. Ostatnio nasze serca (i ogrody) podbijają ich drzewiaste mutacje, rozrastające się w dwumetrowe drzewka ozdobione imponującej wielkości kwiatami. Wszystkie długo są dekoracyjne. Najwcześniejsze odmiany już w maju obsypują się kwiatami, większość jest atrakcyjna od czerwca do końca sierpnia.

Na letnich rabatach nie może także zabraknąć mieczyków. Kwitną od końca czerwca aż do września i to jak! Na smukłych pędach rozwija się czasem ponad 20 imponujących, kielichowatych kwiatów we wszystkich kolorach tęczy. Wysokie odmiany wyrastają na półtorametrową wysokość, ale są i niskie, 30-centymetrowe, idealne do obsadzania rabat i ścieżek.

W sklepie internetowym https://cebule-kwiatowe.pl/ znaleźć można wszystkie popularne i mniej znane odmiany kwiatów cebulowych.

kwitnące kwiaty cebulowe


Kiedy i jak sadzić cebulki kwiatowe?

Zasada jest prosta - jesienią sadzimy do gruntu cebule roślin kwitnących wiosną, czyli odpornych na mrozy krokusów, narcyzów, tulipanów. Wymagają okresu zimowego przechłodzenia, by mogły się rozwinąć. Z kolei wiosna to czas sadzenia wrażliwych roślin, rozkwitających latem, takich jak mieczyki. To rośliny w naturze rosnące w ciepłym klimacie i nasza zima im nie służy. Dlatego wędrują do gruntu dopiero wtedy, gdy nie ma obawy, że przemarzną. Wyjątkiem są lilie, które możemy sadzić tak jesienią, jak wiosną, bo większość ich ogrodowych odmian nie boi się zimy.

Cebule sadzimy na głębokość równą ich trzykrotnej objętości, wtykając je w ziemię spiczastym wierzchołkiem do góry. Pamiętajmy, by nie sadzić zbyt gęsto. Zwłaszcza jeżeli zamierzamy zostawić je w tym samym miejscu na kilka lat, należy zadbać, by miały przestrzeń, by się rozrastać.

kwitnące kwiaty cebulowe tulipany


Jak zadbać o cebule zimą?

Wspomnieliśmy już, że rośliny kwitnące wczesną wiosną są odporne na niskie temperatury. Przed zimą warto jednak rabatę okryć warstwą ściółki z torfu, słomy, kory czy suchych liści. Nie tyle z obawy przed mrozem, co dla utrzymania wilgoci w glebie. Natomiast cebule mieczyków musimy na zimę wykopać. Podsuszone i oczyszczone z resztek ziemi, układamy w drewnianych skrzynkach czy kartonowych pudłach, przesypujemy piaskiem i trzymamy w suchej piwnicy, w dodatniej temperaturze. Na wiosnę znów wrócą na rabaty w dobrej formie.

Jak widać, pielęgnacja kwiatów cebulowych nie nastręcza wielkich kłopotów. Nie są one szczególnie wymagające. Za to kwitną tak efektownie, że w świecie roślin trudno im w tym względzie znaleźć wielu konkurentów.

       Akcja specjalna
       z firmą BENEX – cebulki kwiatowe

kwitnące kwiaty cebulowe
kwiaty cebulowe