Byliny kwitnące jesienią – astry, dalie, rozchodniki i zawilce
RoślinyPoznaj rośliny, które świetnie wyglądają zarówno na rabatach, jak i w donicach w ogrodzie. Wspaniale komponują się z ozdobnymi trawami i sezonowymi dekoracjami, na przykład z dyni. Byliny kwitnące jesienią sprawią, że ogród będzie piękny i kolorowy aż do samej zimy.
Byliny w aranżacjach ogrodów znane są od XIX wieku. Początkowo traktowane były jako rośliny drugiej kategorii, ale z czasem zyskały uznanie. Byliny to, najprościej rzecz ujmując, rośliny wieloletnie (żyjące dłużej niż dwa lata), których pędy zamierają po sezonie. Są doskonałe do ogrodu – wystarczy raz je zasadzić, by co roku cieszyć się ich pięknem.
Byliny kwitnące jesienią – nie tylko chryzantemy
Pierwsze, co przychodzi nam do głowy na hasło „byliny kwitnące jesienią” to oczywiście chryzantemy. To kwiaty, które upiększą ogród aż do późnej jesieni. Ale oprócz nich jest jeszcze ciekawych odmian bylin, które jesienią zakwitają kolorami tęczy. Oto nasz subiektywny wybór.
Byliny wieloletnie kwitnące na żółto – słonecznik szorstki
Żółty kolor w ogrodzie jest mile widziany w czasie jesiennych dżdży. Byliną, która kwitnie na żółto jest na przykład słoneczniczek szorstki. Do złudzenia przypomina kwiaty słonecznika, ale znacznie mniejsze. Może osiągać ponad metr wysokości. Jego największą zaletą, oprócz optymistycznego koloru, jest to, że nie ma zbyt dużych wymagań jeśli chodzi o glebę i nasłonecznienie.
Kolorowe astry – byliny kwitnące do późnej jesieni
Słonecznik szorstki należy do rodziny astrowatych. Astry, a w szczególności astry marcinki o drobnych niebieskich, purpurowych i fioletowych kwiatach, cieszą oczy aż do późnej jesieni. Piękną odmianą jest aster nowoangielski o kwiatach w intensywnie różowych lub fioletowych odcieniach. Lubi stanowiska nasłonecznione lub półcieniste. Z kolei aster nowobelgijski nie występuje w tak intensywnych kolorach, za to ma subtelniejsze kwiaty. Ta bylina lubi żyzną glebę i nasłonecznione stanowiska.
> Zobacz także: Miechunka – jesienne lampiony <
Jesienne rabaty w ogrodzie – bujne i piękne dalie
Dalia ogrodowa potrafi się mocno rozrosnąć. Kwitnie w intensywnych kolorach: od cytrynowożółtego, przez oranż, róż, fiolet, aż do karminowej czerwieni. Jej kwiaty zachwycają swoją formą (i są dowodem na istnienie fraktali). Dalia nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o glebę, ale lubi stanowiska nasłonecznione. Świetnie ozdobi jesienny ogród, ale równie pięknie będzie wyglądała w wazonie.
Trytoma – bylina na jesienne rabaty
Trytoma groniasta to równie spektakularna bylina kwitnąca jesienią. Trytoma wygląda jak płonąca pochodnia. Kwitnie na pomarańczowo. Jej kwiatostan jest w formie grona, a kwiaty wyglądają jak drobne rurki. Kwiaty trytomy rozwijają się od dołu do góry. Ta bylina, podobnie jak dalia, wymaga odpowiedniego wyeksponowania. Świetnie sprawdzi się jako ozdoba ogrodzenia, ale też w doniczkach na tarasie. Lubi lekko kwaśną, niezbyt wilgotną glebę. Bardzo źle znosi zimę – dlatego wymaga dokładnego osłonięcia przed mrozem.
> Zobacz także: Pomarańczowe kwiaty w jesiennym ogrodzie <
Zawilce chińskie – wieloletnie, długo kwitnące kwiaty
Zawilec chiński ma kwiaty podobne do dzikiej róży. Kwitnie do późnej jesieni, do pierwszych przymrozków. Niestety przy niższych temperaturach traci listki. Jego kłącza, w miarę upływu czasu, mogą drewnieć. Zawilce mogą występować w kolorach: bladoróżowym, kremowym i fiołkowym. Lubią stanowiska osłonięte od wiatru, glebę próchniczą, dobrze reagują na kompostowanie.
Zimowit jesienny – delikatny kwiat ogrodowy
Do złudzenia przypominają wiosenne krokusy, ale zimowity jesienne to byliny, która zakwitają właśnie teraz. Piękne różowe, fioletowe lub białe kielichy wyrastają wprost z cebulki. Zimowity jesienne mają od jednego do trzech kwiatów. W ogrodzie warto zestawić go z nieco wyższymi roślinami, które otulą go przed przymrozkami.
Krwawnik – jesienna bylina i ziółko w jednym
Krwawnik, który zwykle rośnie na łąkach, występuje w różnych odmianach. Najbardziej popularna kwitnie na biało. Natomiast różowa jest najbardziej spektakularna i zdecydowanie upiększy jesienny ogród. Kwiaty zebrane są kilkucentymetrowe rozety przypominają miniaturowe baldachimy. Oprócz krwawnika pospolitego odmiany ozdobne ma krwawnik kichawiec (z białymi kwiatami), syberyjski (białe i różowe), wiązówkowaty i tarczowaty (żółte). Tradycyjnie, w ziołolecznictwie ludowym krwawnik to sprzymierzeniec kobiet. Herbatkę z kwiatów stosowano na problemy z menstruacją, a także jako wsparcie dla serca i nerek.
Rozchodnik okazały – bylina kolorowa jesienią i zimą
Rozchodnik jest niezawodny jesienią! Nie boi się przymrozków. Wszystko wkoło szarzeje, a on wciąż zachwyca kolorami. Kwitnie na biało, żółto, różowo, czerwono albo bordowo drobnymi kwiatkami. Jego łodygi są proste i długie, wyrastają na wysokość ok. 50 cm. Jest rośliną nektarodajną, co ma wielkie znaczenie dla owadów, szczególnie od września do października. Na zimę można zostawić go w ogrodzie, naziemne części rośliny obumrą i odrosną na wiosnę. Rozchodnikowce najlepiej wyglądają z przodu rabat ogrodowych w towarzystwie astrów marcinków, bergenii oraz traw ozdobnych.
Jesienne rośliny ogrodowe – trawy ozdobne
Dorodna i spektakularna jest trawa pampasowa. Wprowadzi na rabaty zwiewny ruch, zachwyci swoją delikatnością i słoneczną poświatą. Jej kępy przywodzą na myśl angielskie ogrody, które przypominają dzikie łąki. Taka trawa ogrodowa wyrasta aż do dwóch metrów wysokości. Kwitnie między wrześniem a październikiem. Potrzebuje umiarkowanej gleby oraz słońca. Świetnie sprawa się jako element skalniaka, ogrodowej rabaty lub szpaleru wyznaczającego linię ścieżki. Nie sprzyja jej gleba gliniasta i zbyt wilgotna.
Miskant chiński to również rodzaj ozdobnej trawy. Naturalnie występuje w Afryce i Azji. Jej kwiaty (zakwita jesienią) są purpurowo-fioletowe, karbowane w spektakularny sposób. Roślina jest odporna na mrozy, ale wymaga przycinania, żeby była odpowiednio zagęszczona.
Trawy ogrodowe mogą tworzyć bardzo gęste kępy albo duże, luźne fontanny. Wysokie odmiany warto sadzić przy ogrodzeniach oraz z tyłu rabat, średnie mieszać z bylinami na zasadzie kontrastu kolorów, a niskie sadzić jako obwódki i wypełnienie dużych klombów.
Byliny ogrodowe kwitnące jesienią – kiedy je sadzić?
Byliny ogrodowe, które kwitną od lata do późnej jesieni, najlepiej sadzić na wiosnę. Natomiast te, które kwitną od wiosny do lata powinny być sadzone jesienią, najlepiej we wrześniu. W tym drugim przypadku trzeba zadbać o odpowiednie okrycie na zimę, aby uchronić je przed mrozem. Można w tym celu wykorzystać opadłe liście z drzew, korę albo drobne gałązki iglaków.
> Zobacz także: Jesienne dekoracje – dynia pełna kwiatów <
Tekst: MW
Zdjęcia: Shutterstock