Zielone cały rok, mogą zastąpić płoty, a nawet trawę – rośliny iglaste są bardzo popularne w Europie. Które wybrać do ogródka zacienionego, a jakie najpiękniej zaprezentują się przed domem? Dziś w naszej bazie roślin iglaki.
Rodzaje drzew iglastych
Krzewy i drzewa iglaste to rośliny nagonasienne. Istnieje około 600 gatunków, które zaliczają się do tej grupy. Około 40 z nich występuje w Europie. Co ciekawe, 4/5 wszystkich lasów w Polsce to lasy iglaste.
Do najpopularniejszych rodzimych iglaków należą: cis, sosna, świerk, jodła, sosna kosodrzewina i jałowiec.
Zastosowanie drzew iglastych
Drzewa iglaste bardzo często znajdują zastosowanie w roli żywego płotu. Rośliny sadzi się blisko siebie i przycina równo. Zwykle używa się w tym celu jałowców lub świerków. Niepolecane są cisy, ponieważ wolno rosną.
W modzie znajduje się również zakładanie żywopłotów nieformowalnych, czyli takich, których się nie przycina. Kształt pozostaje w gestii natury. W tym przypadku najczęściej sadzi się cyprysiki.
Iglaki mogą występować w roli soliterów. Sadzi się je wtedy w widocznym miejscu, pojedynczo, nieraz formuje rzeźby.
Iglaki do cienia
Zacienione tereny w ogrodzie należy zapełnić odpowiednim gatunkiem roślin iglastych, ponieważ zwykłe szybko zmarnieją. Małe zapotrzebowanie na słońce mają: mikrobiota syberyjska, żywotnikowiec japoński, cis pospolity, cis pośredni, cis japoński, choina kanadyjska, cedr himalajski, cyprysik groszkowy, czwórczak cisolistny.
Drzewa iglaste ozdobne
Do bardzo ozdobnych iglaków należy zaliczyć między innymi: rozłożysty jałowiec łuskowy Blue Carpet, jodła koreańska, cis pośredni Hicksii, modrzew europejski Pendula, tuja Aurea Nana, jałowiec płożący Limeglow, cedr atlaski Aurea, choina kanadyjska Cole’s Prostrate, cis pospolity David, cyprysik groszkowy Snow. Wiele uroku leży w nietypowym kolorze tak, jak w przypadku cyprysika tępołuskowego Bronze Pygmy czy daglezji zielonej Weep Wille.
Formowanie iglaków
Do uzyskania filmowego efektu idealnie przyciętych iglaków potrzebne są: cierpliwość i ręczny sekator. Elektryczne urządzenia dają szybki efekt, lecz niedokładny. Od wiosny do sierpnia lekko korygujemy kształt roślin. Radykalnych zmian bryły należy dokonywać późnym latem, w okolicy sierpnia i września.
Najlepsze rośliny iglaste do formowania to cis pośredni, cis pospolity, sosna zwyczajna, sosna górska, jałowiec pośredni, świerk biały i cyprysik groszkowy. Najczęściej iglaki przycina się do kształtu stożka lub robi się z nich zielone kule.
Tekst: KM
Zdjęcia: Pixabay
Zapraszamy również do artykułu: Ozdobne trawy do ogrodu.